reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Prohlášení poplatníka k dani-tiskopis  (Přečteno 3605 krát)

Offline mr.milan

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Prohlášení poplatníka k dani-tiskopis
« kdy: 16. 03. 2020, 15:20:33 »
Dobrý den,
mohl bych poprosit o vysvětlení daňové úlevy pro zaměstnance v souvislosti s podáním/nepodáním prohlášení poplatníka, tedy tzv. "růžového formuláře" po nástupu do nového zaměstnání?

V únoru 2020 jsem nastoupil do nového zaměstnání (před tím jsem nebyl nějakou dobu nikde zaměstnán ani veden na úřadu práce).
Výplatu za únor jsem tedy logicky dostal bez daňové úlevy, tedy minus 2.070kč na výplatě. Můj dotaz zní:

1.
Formulář prohlášení poplatníka mi k podpisu zatím nikdo nedal, ostatně asi by se o tom měl postarat ze zákona každý zaměstnanec sám, ale zajímalo by mne, pokud bych formulář vůbec neřešil, tak by to znamenalo, že pokud bych si podal daňové přiznání v roce 2021(za rok 2020) dostal bych zpětně od státu 12x2.070kč-tedy 24.840kč, pokud bych odpracoval od února celý zbytek roku 2020 a neměl po celou dobu podaný potřebný formulář? Započítal by se do toho i měsíc leden 2020 , kdy jsem byl ještě bez zaměstnání?

2.
Pokud bych z nějakého důvodu skončil v této práci v průběhu roku 2020, řekněme třeba v červnu a zůstal do konce roku bez práce, jaké by mi náleželo vrácení slevy na dani za rok 2020 (po podání daňového přiznání v roce 2021) ?

3.
To že bych "růžový formulář-prohlášení poplatníka" po nástupu do nové práce vůbec nevyplnil a nepodal, ze zákona ničemu nevadí, pro zaměstnance ani zaměstnavatele z toho neplyne žádná povinnost nebo postih?

Osobně si myslím že taková povinnost není, a také že úleva na dani se vztahuje jen k odpracovanému období kdy je tedy nějaký příjem a je z čeho uplatnit úlevu z daně z příjmu. Neplánuji v práci ani skončit, jen bych v tom chtěl mít trochu jasno jak je to zavedeno.

Děkuji za odpověď a omlouvám se za poněkud kostrbatý dotaz.

S pozdravem  Milan
« Poslední změna: 16. 03. 2020, 15:23:48 od mr.milan »

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Prohlášení poplatníka k dani-tiskopis
« Odpověď #1 kdy: 17. 03. 2020, 12:25:28 »
Máte pravdu, že zaměstnavatel není povinen předložit zaměstnanci k podpisu Prohlášení poplatníka - zaměstnanec by si o něj měl říct sám. Někteří zaměstnavatelé to sice dělají, ale jejich povinnost to není.

1. Pokud byste si příští rok podal daňové přiznání za rok 2020 (přičemž po celý rok byste neměl podepsané prohlášení a neuplatňoval si základní slevu na poplatníka), tak by se vám opravdu daň vracela. V jaké výši, to záleží na tom, jak velkou daň jste během roku odvedl. Pokud by vám v roce 2020 byla sražena daň z příjmu ve výši 24.480 Kč nebo více, tak by se vám opravdu vrátilo těch 24.480 Kč. Pokud by ale sražená daň byla třeba jenom 11.000 Kč (třeba proto, že jste půl roku byl nezaměstnaný či nemocný a nepobíral tedy zdanitelnou mzdu), tak by se vám vrátilo pouze těch 11.000 Kč. Nemůže se vám vrátit větší částka, než která vám byla stržena.

2. Na základní slevu na poplatníka máte nárok za všech 12 kalendářních měsíců, bez ohledu na to, jestli jste všech 12 měsíců pracoval či ne. Což znamená, že kdyby váš pracovní poměr trval například jenom od února do dubna a po zbytek roku byste už nikde nepracoval, stejně si můžete v daňovém přiznání uplatnit slevu ve výši 12 x 2070 Kč. Jak jsem už zmínila, bude záležet na tom, jak vysokou daň z příjmu jste v roce 2020 odvedl ze své mzdy. Pokud to bylo například 30.000 Kč, tak se vám vrátí 24.840 Kč. Pokud by to ale bylo jen 5.000 Kč, tak se vám vrátí pouze 5.000 Kč.

3. Přesně tak, ze zákona to ničemu nevadí a ani zaměstnavatele ani zaměstnance nečeká žádný postih. Akorát vám (zaměstnanci) vzniká povinnost podat na finančním úřadě přiznání k dani z příjmů - nemůžete si vybrat, jestli ho podat chcete nebo nechcete.

Platby GoPay

reklama