reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dánové přiznání FO a DPP  (Přečteno 1409 krát)

Offline Janka222

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dánové přiznání FO a DPP
« kdy: 24. 03. 2020, 15:44:01 »
Dobrý den, mám takový problem. Manžel pracoval cely rok normálně na smlouvu ale ve 12 měsíci jen na DPP jak to tedy uvést do dani? Má si napsat období jen od 1-11 měsíc nebo se děla cely rok a dokládá se nějaké čestné prohlášení? A jak je to se slevou na děti? Má nárok na celých 12mesicu nebo jen 11? Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Dánové přiznání FO a DPP
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2020, 08:48:36 »
Přiznání se podává za celý kalendářní rok. Do příslušných kolonek doplníte částky z potvrzení o příjmech; nikam přitom neuvádíte, ve kterých měsících pracoval či nepracoval. Žádné čestné prohlášení na měsíce, kdy nepracoval, není potřeba. Daňové slevy a zvýhodnění na děti se uplatňují za všech 12 měsíců (i když byl člověk třeba několik měsíců nemocný, nezaměstnaný apod.).

Pokud manžel pracoval na DPP, u které měl srážkovou daň (nikoli zálohovou), tak příjem z této DPP si může do přiznání též uvést. Není to povinné, ale může to udělat, pokud by to pro něj bylo výhodnější. (Třeba by se mu mohla vrátit i daň z této DPP, ale zda ano či ne, to si musíte propočítat sami.) Zaměstnavatel mu na vyžádání vystaví potvrzení o příjmu, podobné jako u HPP. Je ale možné, že manžel u té DPP měl podepsané prohlášení poplatníka a místo srážkové mu sráželi zálohovou daň (zjistěte si, jak to bylo). V takovém případě by měl povinnost tento svůj příjem do přiznání uvést (nemohl by si vybrat, jestli ten příjem do přiznání chce dát nebo ne).

Offline Vít Šesták

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2020, 11:59:35 »
Nejsem daňový poradce a mám omezené znalosti, ale mohu sem sepsat aspoň nějaké názory, které by po ověření šly použít:

* Z Vašeho příspěvku chápu, že manžel měl příjmy od dvou zaměstnavatelů. No, je možné tam prostě uvést oba zaměstnavatele.
* Za určitých okolností je možné DPP neuvádět – pokud se to danilo srážkovou daní. To lze jen do určité částky.
* Nicméně i pokud DPP uvádět nemusí, nejspíš nebude na škodu ho uvést. V DPFO se v podstatě jen spočítá rozdíl mezi tím, co měl po uplatnění slev zaplatit, a co skutečně zaplatil (= nejspíš co zaměstnavatel odvedl). Výjimku bude možná tvořit situace, kdy by dosáhl na tzv. solidární daň, což je od ročního příjmu ve výši 48násobku průměrné mzdy. (A počítá se to, tuším, z hrubé mzdy.) V takovém případě si nejsem úplně jist, co by to udělalo.
* Dokonce vněkterých situacích se může vyplatit ten příjem z DPP uvést, i pokud tu ta povinnost není. Zejména v případě nízkých příjmů a/nebo vysokých slev na dani by se bez uvedení DPP mohlo stát, že by nevyčerpal slevu na dani. Takže uvedení DPP může někdy způsobit, že naopak dostane více peněz zpět.
* Konkrétně o slevě na dítě moc nevím, ale u jiných slev jsem neviděl, že by se odvíjely od toho, kdy člověk pracuje. Nemyslím si, že by ten měsíc na DPP tedy nějak ovlivnil možnost využití slevy na dítě. Ale to už spekuluju, asi by si to chtělo více dohledat ohledně slevy na dítě.
* Jedna možná zrada u slev je, za jak dlouho se počítají v situaci, kdy nejsou na celý rok. Typicky jsem viděl, že se počítaly na celé měsíce, ale zaokrouhlování nebylo intuitivní. Někdy se to počítalo třeba podle stavu k začátku měsíce. Toto Vás ale bude zajímat nejspíš jen v případě, že by se dítě třeba narodilo v průběhu roku, nebo by naopak v průběhu roku dostudovalo nebo zestárlo nad povolenou mez.

Jonas

• Host
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2020, 15:12:59 »
Dobrý den, mám takový problem. Manžel pracoval cely rok normálně na smlouvu ale ve 12 měsíci jen na DPP jak to tedy uvést do dani? Má si napsat období jen od 1-11 měsíc nebo se děla cely rok a dokládá se nějaké čestné prohlášení? A jak je to se slevou na děti? Má nárok na celých 12mesicu nebo jen 11? Děkuji.

Nemáte žádný problém. Prostě vemte Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, přepište údaje do daňového přiznání a potvrzení dejte do přílohy. Děti vyplňte také normálně - pokud se nenarodily/ nedosáhly zletilosti v průběhu roku tak se uplatňuje vždy 12 měsíců.

Janka22

• Host
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2020, 13:05:29 »
Děkuji jen vím ze jsme loni museli dokládat asi 3dny kdy nepracoval a to čestným prohlášením takže proto mi to vrtá hlavou. Mám potvrzení o té DPP žádná Dan srazena nebyla a nic manžel nepodepisoval. Když to dam do přiznání tak by to nebylo pro nás + spis - 

Reklama

• Stálý člen

reklama

Platby GoPay

reklama