Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Úvěrový produkt Chytrá záloha od Invia  (Přečteno 7962 krát)

Offline Doldy

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Úvěrový produkt Chytrá záloha od Invia
« kdy: 04. 05. 2020, 11:12:36 »
Koupil jsem si přes Invia zájezd do Turecka s odkladem plateb záloh s tím, že je to možné díky "Chytré záloze" od Invia. Ta to prezentuje tak, že za zaplatí cestovce zálohu za klienta, čili poskytne mu půjčku a později ji od klienta inkasuje. Zájezd jsem v březnu, kdy už bylo jasné, že se v červenci neuskuteční, stornoval. Invia ale jedná, jako by storno nedostala a vymáhá zaplacení půjčky. Problém je v tom, že nejspíše ani Invia nezaplatila cestovce (to vyplývá z formulace v jejich korespondenci). Nemůže se tedy jednat o nekalé či přímo podvodné jednání? Představte si, že v 12/2019 si vezmete od Invie půjčku na první zálohu, ale Invia ji cestovní kanceláři dosud zřejmě nezaplatila.  K čemu tedy byla ta půjčka? Není to jen fiktivní půjčka? Máte někdo podobnou zkušenost?

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Úvěrový produkt Chytrá záloha od Invia
« Odpověď #1 kdy: 04. 05. 2020, 12:12:16 »
Už samotná myšlenka "dovolená na dluh" je zvrácená. Když na něco nemám, tak si to nekupuji!

Ale teď k případu - záleží na tom, jak je postavená smlouva, pokud je to vklastně klasická smlouva o půjčce, tak moc šancí na vyklouznutí nevidím. Leda by se ti podařilo prokázat, že půjčka nikdy nebyla vyplacena, tj. že cestovní kancelář žádné peníze neobdržela (a dala ti to třeba písemně). I tak by to nebylo na 100 %, protože smlouva může být koncipována jako "záruka", tj. když ty nezaplatíš, bude Invia povinna zaplatit (i když třeba až za půl roku), čímž na Invii přechází právo dlužnou částku vymáhat i když ještě sama nezaplatila (protože je jasné, že bude muset zaplatit, tedy její závazek a tudíž pohledávka vůči Tobě už vznikla).

Offline Doldy

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 04. 05. 2020, 18:09:35 »
zkrátka, spotřebitel je vždycky bit? já ale myslel hlavně to, že někdo mi poskytne v prosinci půjčku (do 31.3.), ale přitom za tu půjčku v prosinci neposkytl (ani doposud) sjednané plnění - nezaplatil zálohu cestovce. K čemu je tedy půjčka na zálohu, když se záloha neplatí (ještě daleko v době před-covidové). To je přece fiktivní půjčka, jen marketingový tah, že pro mě Invia něco dělá, nebo ne?

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2020, 20:28:07 »
Bez toho, abychom viděli smlouvu, je to jen hádání.

Jak víš, že Invia za tebe nic nezaplatila? Ptal jsi se cestovky? Co řekli?

Je možné, že Invia poskytla cestovce záruku a ta je nyní splatná. Každopádně co vlastně rozporuješ? Zavázal jsi se ve smlouvě něco zaplatit a pak je celkem jedno, jestli to budeš platit Invii, nebo cestovce.

Co tu vlastně řešíme? Kde máš problém, že jsi byl podveden?

Offline Doldy

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 05. 05. 2020, 17:42:55 »
Všechny vaše otázky jsou zodpovězeny v mých příspěvcích výše, včetně toho, že jsem smlouvu vypověděl ještě před splatností závazku, přesto Invia jedná, jako by výpověď neobdržela (proč nevymáhá storno poplatek, a místo toho chce pokračovat ve splátkách zájezdu?) Pokud vás to otravuje, tak mi neodpovídejte. Zajímalo mě, zda je na tom někdo stejně. Vy evidentně ně.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2020, 03:03:32 »
V diskusním fóru je běžné tykání, ale můžeme si klidně i vykat.

Snažím se ten problém nějak pochopit. Takže, pokud to chápu správně, rozpor je v tom, že jste stornoval zájezd u Invie,ale ne u cestovní kanceláře. Co je uvedeno v cestovní smlouvě? S kým byla pravomocně uzavřena? S Invií, nebo s cestovní kanceláří? Protože v tomhle bude nejspíše zakopaný pes. Pokud jste storno zájezdu oznámil chybné společnosti, tak k němu pravomocně nedošlo a ten, kdo poskytl půjčku (nebo záruku za platbu) ji stále může požadovat.

Offline Doldy

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 02. 09. 2020, 14:28:59 »
Abych dokončil svůj příběh "chytré zálohy" od Invie. Ukázalo se, že člověk nesmí podléhat nátlaku velkých organizací:
1. Nejprve mi Invia tvrdila, že musím doplatit zálohu, i když bylo jasné, že zájezd nebude. Argument: chytrá záloha je vlastně půjčka a já musím půjčku splatit, jinak mě čeká sankce. Výsledek: žádná půjčka to nebyla a splácet ji nemusím.
2. Pak mi tvrdila, že jsem povinen zálohu (dříve půjčku) dle lex covid proměnit za voucher na nový zájezd. Nesouhlasil jsem a nyní už mne k tomu nenutí.
3. První a jedinou splátku, kterou jsem zaplatil při objednávce, mne rovněž nutili proměnit za voucher. Nedal jsem se. Zájezd byl však cestovkou zrušen, tudíž jsou povinni vrátit mi peníze zpět - ochranná lhůta cestovek skončila 31.8., to potvrzuje i článek na Měšci: https://www.mesec.cz/clanky/kdy-vznika-narok-na-zruseni-zajezdu-a-vraceni-penez-kvuli-koronaviru/
Ponaučení: nenechte se nikdy vtlačit do toho, co po vás firma chce, i když argumentuje - nebo právě proto, že argumentuje, že "je to pro vás nejvýhodnější".

Platby GoPay