Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Výpověď po mateřské dovolené.  (Přečteno 3145 krát)

Offline putuanek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Výpověď po mateřské dovolené.
« kdy: 17. 08. 2020, 10:04:11 »
Dne 14.7. mi po 3 letech skončila mateřská dovolená.
Může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr a to z jakého důvodu, když jsem ho nepožádala po skončení MD o neplacené volno
a do zaměstnání jsem nenastoupila, neuvedla důvod absence a nepožádala o umístění dítěte v mateřské školce i když tam volné místo bylo.
V lednu jsem ho pouze ústně informovala o plánu dalšího mateřství, které zatím není a prodloužení mateřské na 4 roky.
Písemně jsem ho o těchto skutečnostech nevyrozuměla.
Zaměstnavatel mi nástup po třech letech mateřské dovolené v lednu nabídl.
 Děkuji Vám za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Výpověď po mateřské dovolené.
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2020, 11:04:01 »
Nejsem právník, ale řekla bych, že z důvodů, které jste uvedla, by mohl Váš zaměstnavatel použít § 55 zákoníku práce odst. 1 písm. b) - okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem kvůli tomu, že zaměstnanec porušil své pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem. Žádný odklad nástupu do práce jste si s ním nedohodla, alespoň ne oficiálně, tím pádem jste 14.7. měla nastoupit do práce, což jste neudělala a víc jak měsíc tedy nechodíte do práce, což mi přijde jako dost hrubé porušení pracovních povinností.


ivzez

  • Host
Re: Výpověď po mateřské dovolené
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2020, 18:14:59 »
Mateřská dovolená trvá půl roku, poté lze čerpat rodičovskou dovolenou, která končí dnem 3. narozenin
dítěte.  Rodičovskou dovolenou nelze prodloužit, zaměstnavatel ji může poskytnout maximálně do 3 let věku dítěte.
Následující den je matka/otec povinna/povinen nastoupit do zaměstnání.

Má-li pak rodič zájem o neplacené volno do čtyř let věku dítěte, musí o ně zaměstnavatele včas písemně požádat.
Zaměstnavatel ale nebyl povinen žádosti vyhovět.

Stejně jako Lada odhaduji okamžité zrušení pracovního poměru (bez nároku na odstupné a na podporu v nezaměstnanosti).
Případně - kdyby zaměstnavatel chtěl být „hodný“ -  by se mohlo podařit s ním dohodnout na ukončení
zaměstnání dohodou z důvodu péče o dítě do 4 let věku, případně dohodou bez uvedení důvodu (písemně!!).

Poznámka:
Pozor na záměnu rodičovské dovolené (RD) a rodičovského příspěvku (RP). Výši a dobu pobírání příspěvku si mohou
rodiče měnit > až do 4 let věku dítěte. RD  lze čerpat maximálně do 3 let věku dítěte.


 
Platby GoPay