Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Vyhazov po více jak třech letech.  (Přečteno 3183 krát)

Offline Safranek2020

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Vyhazov po více jak třech letech.
« kdy: 21. 10. 2020, 15:33:51 »
Zdravím, pročetl jsem si tento článek -  https://1url.cz/bzUmX   - a pár věcí je mi nejasných:

Jde o toto:
A) počítá se to z poslední "normální" mzdy, nebo z té, co dostanu od ČSSZ?

B) počítá se to z čisté či hrubé mzdy?

C) je to za jeden měsíc, nebo za více měsíců?

Budu se teď skoro tři měsíce léčit s rozdrceným páteřním obratlem, a kdyby mě pak šéf chtěl vyhodit -"Ty nemáš na stole šroubováky seřazeny podle interní normy, to je na vyhazov! - tak mě zajímá, na co mám nárok, aby mě neodrbali.

Děkuji za rady...

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Vyhazov po více jak třech letech.
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2020, 11:08:09 »
Nárok na odstupné je pouze při výpovědi z organizačních důvodů, tj. ne za porušení směrnice, tam je to bez jakéhokoliv odstupného.

Ten úraz je pracovní? Pak může být nárok na odstupné ze zdravotních důvodů.

Offline Safranek2020

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2020, 06:04:43 »
Úraz pracovní neni.
Organizační důvody jsem si vyčetl.... ale: kdyby lékař řekl, že pro úraz, který vznikl MIMO PRACOVNÍ POVINNOST už tuto práci dělat nemohu, i tak mi daj odstupné?

Offline Safranek2020

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2020, 06:10:27 »
A ještě bych se optal - zdá se, že máte zkušenosti - jaká je pravděpodobnost toho "šroubovákového" triku?
Ano, jsem tam už 3 roky, zaškolit človeka stojí peníze i člověkohodiny, ale firma (oprava elektroniky) je bohužel Taiwanská, a ti maj až děsivý fetish na tabulky o docházce a graty produktivity.

A k té ČSSZ:
A) počítá se to z poslední "normální" mzdy, nebo z té, co dostanu od ČSSZ?

B) počítá se to z čisté či hrubé mzdy?

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 27. 10. 2020, 15:29:44 »
Nejsem odborník na pracovní právo, tady bych asi doporučil nechat to jít "samospádem" a řešit až když nastane nějaký konflikt. Vytýkací dopis/y (a při splnění podmínek následná výpověď) lze dát skoro za cokoliv, je potřeba se bránit, pokud vytýkaný důvod nebude pravdivý. Samozřejmě zaměstnavatel může vytknout i něco, co je sice v rozporu s pracovními směrnicemi, ale dosud bylo tolerováno.

Reklama

• Stálý člen

Lada

• Host
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2020, 10:12:41 »
Při výpočtu odstupného se vychází z průměrného výdělku. Zjednodušeně řečeno se jedná o stejný průměr, který se používá pro vyplacení náhrady za čerpanou dovolenou. Stejně jako u dovolené se použije průměr vypočítaný z hrubých mezd zaměstnance za předchozí čtvrtletí. Z vypočítané částky odstupného se odečte 15% daň z příjmu a rozdíl se vyplatí zaměstnanci (odstupného se netýká sociální a zdravotní pojištění, pouze daň z příjmu).

OSSZ vám nevyplácí žádnou mzdu (leda byste byl jejich zaměstnancem, což nejste), neexistuje nic jako "normální" mzda od zaměstnavatele a "nenormální" mzda od OSSZ. OSSZ vám při nemoci vyplácí nemocenské dávky. Ty nemají s odstupným nic společného. Odstupné vám vyplácí váš zaměstnavatel, nikoli OSSZ. Proto se při výpočtu odstupného nevychází z peněz, které vám vyplácí OSSZ na nemocenském či jiných dávkách, ale ze mzdy, kterou jste obdržel v zaměstnání.

Platby GoPay