Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Platby do zahraničí  (Přečteno 6889 krát)

Offline Shadow2000

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Platby do zahraničí
« kdy: 30. 12. 2020, 01:24:02 »
Dobrý den,

mám účet u ČSOB a UnicreditBank a potřebuji poslat platbu do zahraničí v řádku tisícovek korun. A nejsem si jist ze sazebníku, kolik zaplatím na poplatcích a u jaké banky se mi spíš vyplatí uhradit platbu. A musím si peníze nejdříve převést na eura na účtě?

Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Platby do zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2020, 08:08:44 »
Do jaké země a v jaké měně? Pokud půjde o SEPA platbu (tj. v EUR a do země evropského hospodářského prostoru (=EU + některé další země)), tak již více než rok nesmí naše banky účtovat za SEPA platbu vyšší poplatek, než za korunovou platbu, tj. to bude buď zdarma, nebo za několik korun (u zmíněných bank to bude kolem pětikoruny).
Co se kurzu týče, stačí se podívat na kurzovní listek, kurz deviza-prodej, kdo má lepší (tedy nižší) kurz. Peníze není nutné předem převádět na měnu platby, cizoměnovou platbu lze přímo odeslat z korunového účtu, banka to přepočte kurzem ke dni platby.

Jsou i výhodnější způsoby, ale všechny vyžadují nějaký čas na "přípravu" (např. zřízení účtu u banky s výhodnějším kurzem, uzavření smlouvy s devizovou společností,..). Já sám mám smlouvu se třemi devizovkami - Easychange, Akcenta a Fortissimo (devizy.cz).

Pro platbu v EUR bych vzhledem k časové tísni doporučil www.europlatba.cz. Je to web provozovaný Easychange, kurz je sice mírně horší, než při uzavření "velké" smlouvy s Easychange, ale pořád výrazně lepší, než u jakékoliv banky. Obchod uzavírej v pracovní době, mimo ni je tam kurzová přirážka.

Pokud bys chtěl platit v jiné měně než EUR a/nebo mimo země EHS/EU, napiš bližší údaje, pokusím se vybrat vhodný způsob.

Offline Shadow2000

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2021, 00:52:29 »
Zdravím, platbu bych měl posílat do USA, konkrétně Kalifornie.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2021, 07:15:27 »
Tak to je ovšem značný rozdíl, platby v USD jsou výrazně dražší:
V ČSOB je to 1 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč za typ platby SHA, příplatek 700 Kč pokud chceš OUR
u Unicredit je to 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč, příplatek 800 Kč, pokud chceš OUR

V obou případech tedy velmi drahé, to u jiných bank pořídíš levněji, např. FIO má za SHA paušál 200 Kč a za OUR 500 Kč (celkem, ne příplatek)

Opět jsou zde různé alternativy, které ovšem vyžadují buď spolupráci na straně příjemce platby (např. aby měl účet u PayPal a podobně), nebo založení a zprovoznění nějaké služby.
U malých částek se někdy vyplatí dát hotovost do obálky doporučeného dopisu či cenného psaní a poslat v tom, vyjde to levněji, než převod.

Platby GoPay