Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Prodej osobních věcí na Ebay vs daně  (Přečteno 5194 krát)

Offline Krenk

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Prodej osobních věcí na Ebay vs daně
« kdy: 26. 01. 2021, 11:35:42 »
Dobrý den,

Omlouvám se možná za špatné zařazení tématu, je to moje první...Za poslední rok jsem prodal jako soukromá osoba zboží v hodnotě cca 30 tis. korun na portálu Ebay.Moje otázka je možná pro mnohé naivní ale já se opravdu v tomto odvětví neorientuji a budu velmi vděčný za jakékoliv poučení.Jde o to že si říkám jestli bych měl odvést nějaké daně nebo jak to celé funguje abych se nedostal do nějakých problémů a všě včas zaplatil/vyřešil.Mám v rodině několik ekonomů ale nikdo z nich netuší, zvláštní.Tedy (polopaticky) jaký je limit v kč pro to aby člověk jako soukromá osoba musel odvádět daně za prodané věci.Díky

Reklama

• Stálý člen

PavelS

• Host
Re:Prodej osobních věcí na Ebay vs daně
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2021, 11:56:54 »
§ 4 zákona o dani z příjmu

Osvobození od daně
(1) Od daně se osvobozuje
c) příjem z prodeje hmotné movité věci s výjimkou příjmu z prodeje
1. cenného papíru,
2. motorového vozidla, letadla nebo lodě, nepřesahuje-li doba mezi jejich nabytím a prodejem dobu 1 roku,
3. movité věci, která je nebo v období 5 let před prodejem byla zahrnuta do obchodního majetku

PavelS

• Host
« Odpověď #2 kdy: 26. 01. 2021, 12:25:42 »
Jestli ale jde o zboží, tedy předměty zakoupené za účelem prodeje, tak to zavání podnikáním, tedy soustavnou činností za účelem zisku.
Podle zákona je daňově akceptovatelná příležitostná činnost, s příjmem maximálně 30 tisíc Kč.
Co je příležitostná činnost zákon nedefinuje, musí jít o činnost na které nemáte živnostenské oprávnění.
Jestli inzerujete na eBay prodej zboží, tedy předmětů koupených za účelem prodeje, tak podle dostupných judikátů nejde o příležitostnou činnost.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2021, 17:35:27 »
Zásadní dotaz - na věcech jsi vydělal (prodal jsi je dráže, než si je koupil), nebo ne? Pokud jsi nevydělal, nic neřeš.
Pokud jsi vydělal - jak dlouho jsi je měl? Tuším, že je zde "časový test" 3 roky, pokud jsi je měl déle, opět nic neřeš.

Pokud jsi je měl méně, než 3 roky a někdo by to mohl chápat jako prodej v objemu vyšším, než je běžná obměna zařízení v domácnosti, můžeš přihlásit ke zdanění rozdíl mezi tím, za kolik jsi je nakoupil a za kolik jsi je prodal, v případě, že jsi na prodeji vydělal.

Offline Krenk

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 27. 01. 2021, 09:44:20 »
Dobrý den,

Především moc děkuji za reakci.Na některých věcech jsem něco málo vydělal a na některých prodělal.Suma sumárum bych odhadl že jsem zhruba na tom samém jako na začátku.A cca půlku jsem měl déle než tři roky.Z toho mi vyplývá že asi nemá cenu nic moc řešit...je to tak? Další otázka : Kdybych chtěl pokračovat dále v prodeji a kupoval například věci za účelem PŘEPRODEJE do jakého limitu/obratu v kč tak mohu činit bez potřeby se někde hlásit/odvádět daně/zakládat živnost/firmu.Popř. když tento limit přesáhnu co je pak potřeba udělat?
Díky moc za reakce!

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 28. 01. 2021, 05:35:06 »
Pokud to nemáš jako podnikatelskou činnost, nemůžeš proti sobě započítat ziskové a ztrátové obchody. Zkrátka vem věci, které jsi vlastnil méně, než 3 roky a z nich vyber ty, kde jsi měl vyšší prodejní cenu, než nákupní. Zisky sečti a přihlaš ke zdanění.
Co se týče limitů, tak snad jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 tisíc za rok. Pozor, příjmy, ne zisky, já to tady chápu tak, že pokud objem prodaných věcí (a teď si nejsem jist, jestli všech, nebo těch nad 3 roky, nebo těch nad 3 roky a zároveň ziskových) nepřesáhl 30.000 Kč. A pokud to chceš dělat ve velkém, asi bych si zařídil živnost, už jen proto, abys mohl proti sobě započítat ziskové a ztrátové obchody, případně uplatnit další náklady. A řešil bych to s daňovým poradcem.

Offline Krenk

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 28. 01. 2021, 10:35:02 »
Díky moc za rady!Vážím si toho. Pomohl jste mi.Mějte se moc pěkně a přeji pevné zdraví!

Platby GoPay