Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Akcie - časový test  (Přečteno 2200 krát)

Offline Longjing

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Akcie - časový test
« kdy: 16. 04. 2021, 13:22:57 »
Zdravím, rád bych se zeptal, jak je to se zdaněním a časovým testem při odprodeji akcií. Mám takové dva scénáře, u kterých si nejsem jistý, který z nich je ten pravdivý: 1) pokud v prosinci 2021 prodám akcie za 99 999 Kč a pak hned v lednu 2022 prodám třeba za dalších 99 999, tak nemusím platit daně 2) Pokud v prosinci 2021 prodám akcie za 99 999 Kč, mohu udělat stejný prodej až v prosinci 2022, abych neplatil daně. Sám se přikláním k té první variantě, ale bohužel jsem nikde nenašel odpověď s takto konkrétním případem.
« Poslední změna: 16. 04. 2021, 13:31:27 od Longjing »

Reklama

• Stálý člen

jaro

• Host
Re:Akcie - časový test
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2021, 18:13:42 »
Osvobození od daně je do 100000 na rok,tedy když prodáte  akcie v prosinci,platí to pro ten konkrétní kalendářní rok a akcie prodané po 1.1 následujícího roku budou podléhat přiznání znovu jen pro daný  rok.Počítá se ne z investice ale z reálné hodnoty akcií.Takže když prodáte jak zamýšlíte,nevzniká daňová povinnost.Osvobození je i po držení akcií 3 kalendární roky.

Offline Longjing

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Akcie - časový test
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2021, 11:15:22 »
Super, díky moc za odpověď. Tím pádem je tedy lepší si vždy někdy ke konci roku zkontrolovat, kolik mi ještě do toho limitu 100k za daný rok zbývá, odprodat akcie, které se v tu dobu drží na topu a vyhnout se jakémukoliv zdanění, chápu to dobře? A jak se vlastně prosím vůbec určí ta hodnota 100k CZK v případě, že obchoduji především v cizí měně? Jestli to chápu dobře, tak se to vypočítá z jednotného kurzu za daný rok, nicméně ten se dozvím až na začátku následujícího roku, takže to mám nějak předvídat? Případně si spočítat průměr k poslednímu dni každého předchozího měsíce toho roku a tipnout si jen prosinec? Ještě úplně poslední dotaz: následná konverze cizí měny zpět do CZK se daňově nijak neřeší i přesto, že jsem díky této konverzi dosáhl zisku? Př. nakoupil jsem dolar po 22 Kč, koupil za něj akcie, po nějaké době prodal akcie a převedl dolar zpátky s kurzem za 25 Kč, které si převedu od brokera na svůj běžný účet.

Platby GoPay