Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Přiznání daně z příjmu - zisk z prodeje nemovitosti  (Přečteno 2593 krát)

Offline Danovyanalfabet

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dobrý den,
mám dva dotazy ohledně daňového přiznání. Na začátku loňského roku (leden 2020) jsem prodal nemovitost (nebytový prostor - pozemek, na kterém se nachází garáž), který jsem získal darem v roce 2018.
Můj první dotaz, zda lze na zisk z prodeje garáže uplatnit osvobození od daně z příjmu podle zákona o daních z příjmu par. 4 odst. 1 písm. b), tedy zjednodušeně použití příjmu na obstarání bytové potřeby? Příliš se v přechodných ustanoveních zákona nevyznám, ale mám z nich pocit, že bohužel účinnost je až od následujícího roku.. :(
Druhý dotaz na to navazuje, že když uvedu tento příjem do daňového přiznání, lze si od příjmu odečíst nějaké výdaje, když jsem nemovitost dostal darem, tedy nemám žádný dokument ohledně ceny nemovitosti v době získání (v roce 2018). Lze v cenové mapě dohledat cenu nemovitosti 3 roky zpětně, případně by se musel zadávat znalecký posudek na cenu v době zisku?

Děkuji

Reklama

• Stálý člen

ratatujlik

• Host
Re:Přiznání daně z příjmu - zisk z prodeje nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 27. 04. 2021, 09:58:20 »
Ad bod 2:
Nechapu, co vymyslite za konstrukce.
Jake vydaje si chcete odecist, kdyz jste zadne nemel?
Pripadna dan se plati ze zisku, tedy rozdilu prodejni ceny (za kolik jste prodal) a ceny kupni (ve vasem pripade je kupni cena 0)

Offline Danovyanalfabet

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Přiznání daně z příjmu - zisk z prodeje nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2021, 16:52:47 »
Děkuji za odpověď, nicméně je naprosto irelevantní.  ;D Pokud by Vás to zajímalo např. zde: “Pokud jste nemovitost nabyli bezúplatně, doložíte cenu, která byla znalecky zjištěná, a k tomu výdaje na opravy či rekonstrukce. Pokud jste prodávanou nemovitost zdědili, doložíte jako pořizovací cenu částku uvedenou v rozhodnutí soudu o dědictví. Pokud jste nemovitost dostali darem, doložíte pořizovací cenu znaleckým posudkem obvyklé ceny nemovitosti v době, kdy došlo k jejímu darování.” viz článek https://www.maxima.cz/blog/dan-z-prodeje-nemovitosti/

Platby GoPay