Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dědictví  (Přečteno 5988 krát)

Offline AdelaTereza

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dědictví
« kdy: 08. 05. 2021, 19:39:30 »
Zemřel můj biologický otec, Slovák. Měl ještě jednu nemanželskou dceru, a manželku se dvěma syny, které adoptoval. Žena kdysi zemřela, a zbyli synové, již dávno plnoletí.
Zbyl po něm byt. My, čtyři děti, jsme dědicové. Ani se neznáme. Já a sestra bychom byt nejraději prodaly, a vše rozdělily. Naši "bratři" s tímto nesouhlasí, vyplatit nás nechtějí, prodat byt nechtějí, od nás vyplatit nechtějí. Nikdo tam nebydlí, "bratr" nás tam nechce ani pustit.
Co můžeme dělat? Ještě ke všemu je byt na Slovensku, já bydlím v ČR. Můžeme chtít se sestrou nějak soudně, aby nás vyplatily? Nebo prodat náš podíl? Vůbec nevím co dál, je to patová situace.
Moc děkuji za odpověď.
M.

Reklama

• Stálý člen

Karel N.

• Host
Re:Dědictví
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2021, 10:16:35 »
Můžeme chtít se sestrou nějak soudně, aby nás vyplatily? Nebo prodat náš podíl?

Můžete samozřejmě podíl na bytě prodat (ostatní spoluvlastníci budou mít předkupní právo). Můžete také navrhnou soudu, aby spoluvlasntictví zrušil (§ 142 Občianského zákonníka). Bude sa postupuje podľa slovenského práva, ktoré je veľmi podobné českému, ale odporúčam si najať advokáta, ideálne v mieste, kde sa nachádza byt.

Adéla

• Host
« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2021, 14:30:37 »
Dobrý den, zkuste požádat o pomoc paní JUDr. Daniela Bendová, LL.M., která se dědickým právem zabývá, určitě vám pomůže. Tady kontakt https://www.google.com/search?hl=cs-CZ&gl=cz&q=JUDr.+Daniela+Bendov%C3%A1,+LL.M.,+Bude%C4%8Dsk%C3%A1+1020/20,+120+00+Vinohrady&ludocid=2240352523464407193&lsig=AB86z5V4cblgwVVEhBXr7MIsyFqg

Offline AdelaTereza

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2021, 17:19:57 »
Můžeme chtít se sestrou nějak soudně, aby nás vyplatily? Nebo prodat náš podíl?

Můžete samozřejmě podíl na bytě prodat (ostatní spoluvlastníci budou mít předkupní právo). Můžete také navrhnou soudu, aby spoluvlasntictví zrušil (§ 142 Občianského zákonníka). Bude sa postupuje podľa slovenského práva, ktoré je veľmi podobné českému, ale odporúčam si najať advokáta, ideálne v mieste, kde sa nachádza byt.

Pane Karle,
myslel jste to tak, aby soud zrušil moje spoluvlastnictví? Čeho bych potom ale dosáhla? Pozbyla bych na byt všechna práva? To ale přece nechci.
Zatím pan "bratr" byt začal prodávat, mně se sestrou za zády, ani realitní makléř neví, že byt má vícero majitelů, byl překvapený, když jsem mu já překvapená volala, že prodává vlastně můj byt, a já o tom nevím, ani s tou cenou nesouhlasím.
A teď z pana bratra vylezlo, že on byt vlastně prodávat nebude, inzerát nechá stáhnout, možná za dva roky prodá. Ale vyplatit nás nechce, prostě ho nezajimáme. Tím, že ignoroval paragraf 140 a mé předkupní právo, mohl by soud zbavit spoluvlastnictví jeho?
Můj právník, kterého jsem asi špatně vybrala, má už 3 tí týden dovolenou, a když jí nemá, tak nezvedá telefon.

jaroslav

• Host
« Odpověď #4 kdy: 01. 06. 2021, 07:29:29 »
Paní Adelo, prostudujte OZ ,tuším, že je to, resp začíná § 1140 o zrušení spoluvlastnictví.Soud zruší spoluvlastnictví na základě návrhu některého spolumajitele. Nebudu se rozepisovat vše najdete v OZ. Pro Vás by připadala  v ůvahu asi varianta, že dostanete za svůj podíl zaplaceno od spolivlastníka cenu obvyklou. To je u nás, nevím ale jak je to na Slovensku i když někdo píše, že je to velmi podobné. Počítejte ale s tím, že tobude dlouhé a drahé!

Reklama

• Stálý člen

Karel N.

• Host
« Odpověď #5 kdy: 04. 06. 2021, 23:10:24 »
Pane Karle,
myslel jste to tak, aby soud zrušil moje spoluvlastnictví? Čeho bych potom ale dosáhla? Pozbyla bych na byt všechna práva? To ale přece nechci.
Přečtě si to ustanovení, prosím: https://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p142 Soudní zrušení spoluvlastnictví může znamenat (vzhledem k tomu, že byt není hromada brambor, které jdou rozdělit) jen dvě varianty - buď "prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom" neboli byt mu zůstane a musí vás vyplatit nebo "súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov" (to asi nemusím vysvětlovat).

Tím, že ignoroval paragraf 140 a mé předkupní právo, mohl by soud zbavit spoluvlastnictví jeho?
Ignorování mohlo způsobit jen případnou škodu, ale té jste zabránila, tím, že jste upozornila makléře. Na druhou stranu bezdůvodně bránit prodeji za tržní cenu byste spíš neměla, tím nic nezískáte. Naopak při prodeji odpadne problém s určením ceny obvyklé. Pokud aspoň trochu souhlasí s prodejem, také souhlaste s prodejem a rozdělením výnosu. Pokud to prodává nezávislý makléř, tak nerozumím, proč s cenou nesouhlasíte.

Platby GoPay