Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Fakturování do zahraničí  (Přečteno 2725 krát)

Offline Rndoom04

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Fakturování do zahraničí
« kdy: 28. 07. 2021, 08:38:17 »
Dobrý den,
omlouvám se za případný hloupý dotaz, ale nikdy předtím jsem to neřešil.

Vyskytla se mi příležitost poskytnutí služeb do Německa, ale prozatím jsem všechny služby prováděl pro ČR. Proto bych se rád zeptal.

Dodavatel: Já, OSVČ vedlejší, neplátce DPH
Odběratel: Fyzická osoba nepodnikající/OSVČ (ještě se odběratel rozhodne) neplátce DPH žijící v Německu s Německým bydlištěm atd.

Jak fakturovat?
Stanovit kurz EUR a počítat to vše v EURech?
Mám nějako vyčíslovat DPH, když jsem neplátce?
Mám někde podávat souhrnné hlášení?

Dočetl jsem se, že za tyto služby by se jednalo o MOSS (eletronické služby), ale jen pro plátce DPH? Nebo jak to celé je?

Budu se moc těšit na Vaše odpovědi a případnou pomoc. Mějte hezký den.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Fakturování do zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2021, 10:03:14 »
Fakturovat můžeš v jakékoliv měně, klidně v Tanzanských šilincích, když se tak s odběratelem dohodnete, ale přimlouval bych se na fakturaci v Eurech, už proto, že přeshraniční převod EUR je levnější, než přeshraniční převod jiných měn.

Přepočet lze řešit různými způsoby, kurzem ČNB k datu fakturace, kurzem ČNB k prvnímu dni v měsíci, pevným kurzem dohodnutým s odběratelem a nebo separátním ceníkem v EUR (kde může být na různé výrobky/služby použita různá cena i bez vztahu k ceně v CZK, třeba na základě konkurenčních nabídek v Německu, rozdílných nákladů nebo i specifických požadavků německého trhu na kvalitu/provedení/rychlost či způsob dodání, rozdílné záruční podmínky,...).

Pokud nejsi plátce DPH, tak DPH nikde nevyúčtováváš.

Každopádně bych zde doporučil využít služeb daňového poradce, protože při přeshraničním prodeji je mnohem "snazší" se stát (povinně) plátcem DPH.

Offline Rndoom04

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2021, 23:42:06 »
Děkuji mockrát za odpověď a pomoc.

Ještě bych se zeptal, co vše tedy musím splnit?

Na jednom webu jsem se dočetl, že se stávám identifikovanou osobou, musím se přiznat k DPH a zároveň podat souhrnné hlášení (https://bitfaktura.cz/article/jak-fakturovat-do-zahranici-coby-neplatce-dph) nadpis Fakturace do zemí Evropské unie. Na jiném webu jsem se dočetl, že se nedějí žádné změny, jen si mám pohlídat limit (10.000 €) https://blog.shoptet.cz/dph-a-prodej-v-ramci-eu/ - tohoto limitu rozhodně v brzké době nedosáhnu.

Jak to tedy, prosím, je?

Edit: Ještě dodám, že se jedná o tvorbu webových stránek (elektronicky poskytované služby osobě nepovinné k dani)
« Poslední změna: 29. 07. 2021, 00:18:56 od Rndoom04 »

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2021, 10:35:52 »
V téhle oblasti bych si netroufl radit, stejně jako bych nečerpal znalosti jen tak z internetových fór. V oblasti daní už může jít o (velké) pokuty, navíc podmínky se často mění a obrátil bych se na daňového poradce (který je i pojištěn pro případ, že poskytne chybnou informaci).

Platby GoPay