Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Darovací daň, vedlejší příjem?  (Přečteno 1711 krát)

Offline Donator

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Darovací daň, vedlejší příjem?
« kdy: 07. 09. 2021, 01:37:40 »
Dobrý den.

Potřebovali bychom poradit ohledně problému, na který jsme narazili.

Provozujeme herní server. Neplyne nám z toho žádný zisk. Financujeme chod serveru a vše, co k takové komunitě hráčů a lidí patří. Bývá zvykem v takových komunitách vybírat dobrovolné příspěvky, chcete-li dary neboli anglicky donates. Nikdy nedokážeme dopředu určit, jaký obnos takovýchto darů se za rok nasbírá. Může se jednat o částku 15 000 Kč, ale také 40 000 Kč.

Nejsme právnickou osobou, nemáme živnostenský list. Založili jsme transparentní bankovní účet, na které budou příspěvky chodit. Účet je vedený na mé jméno.

A ke konkrétní otázce. Je potřeba vybranou částku jakkoliv danit? Pokud jsem správně zaznamenal, darovací daň byla zrušena. Pravděpodobně se ale jedná o vedlejší příjem, který pokud přesáhne částku 30 000 Kč, je potřeba zdanit. Nelze takové dary považovat za příležitostný příjem? Při této činnosti vznikají výše zmíněné výdaje, které tím pádem sníží celkovou vybranou částku.

Rádi bychom požádali o zhodnocení situace někoho, kdo se v tomhle orientuje.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Darovací daň, vedlejší příjem?
« Odpověď #1 kdy: 10. 09. 2021, 12:59:20 »
Darovací daň sice byla zrušena, ale nahradila ji daň z příjmů (15 %). V případě darů jsou od této daně osvobozeny (stejně jako tomu bylo i dříve u darovací daně) dary, které obdržíte od svých blízkých příbuzných (rodiče, sourozenci apod.).

Pokud jste fyzická osoba – nepodnikatel, jsou od daně osvobozené všechny vámi obdržené příležitostné dary, pokud jejich celková hodnota za celý kalendářní rok nepřekročí částku 15.000 Kč. Není přitom důležité, zda jsou osoby, které vás obdarovaly, s vámi v příbuzenském vztahu. Pokud příležitostné dary tento zákonný limit přesáhnou, vznikne vám povinnost platit 15% daň z příjmů z celkové hodnoty darů (tj. nikoli pouze z částky přesahující těch 15.000 Kč, ale z celé obdržené částky).

Částku obdržených darů nelze ponížit o výdaje, daní se celá výše darů.

Pokud byste tyto peníze nechtěl posuzovat jako dar, ale jako „příležitostný příjem“, pak byste velmi rychle zjistil, že se vůbec nejedná o příjem příležitostný, ale naopak o příjem soustavný, tj. o podnikání.

Příležitostný příjem je příjem z činnosti náhodné, ojedinělé, neopakující se. Například posečete trávu sousedovi, jednorázově (!) prodáte někomu jablka z vlastní zahrádky, opravíte známému motorku apod. Vy však provozujete ten herní server po celý rok a očekáváte, že za to obdržíte od uživatelů příjem ve formě „donací“. To podle mě naplňuje definici podnikání = soustavná činnost vykonávaná za účelem dosažení příjmu. Tím pádem máte povinnost (nikoli jen možnost, ale přímo zákonnou povinnost) zřídit si živnostenské oprávnění a vést to jako podnikání, jinak může být vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které vám hrozí vysoké sankce.


 
Platby GoPay