Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Vraceni dani při dlouhodobe nemocenske  (Přečteno 6065 krát)

Offline Martin1303

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Vraceni dani při dlouhodobe nemocenske
« kdy: 15. 11. 2021, 13:02:27 »
Ahoj, rad bych se zeptal jak je to s ročnim zučtovanim dani při dlouhodobe nemocenske. Jsem na nemocenske od roku 2020 a do prace nastupuji na konci listopadu. Takže ca cely rok budu mit na danich zaplacene minimum. Zaroveň v tomhle roce je mamželka na rodičovske dovolene a tudiž bych měl něco dostat na danich za ni a za ditě. Mam narok na vyplaceni cele častky za rok a nebo pouze čast co jsem odvedl na danich?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Vraceni dani při dlouhodobe nemocenske
« Odpověď #1 kdy: 23. 11. 2021, 10:30:22 »
Na manželku si můžete uplatnit pouze slevu na dani. Roční sleva na manželku je 27 840 Kč, ale pokud byste v roce 2021 zaplatil na dani například jenom 3.000 Kč, tak se vám vrátí jenom těch 3.000 Kč. Ve vašem případě je však uplatnění slevy na manželku zcela zbytečné, protože jste po většinu roku byl na nemocenské a tím pádem jste po tyto měsíce neuplatňoval vaši vlastní základní daňovou slevu na poplatníka. Když si ji uplatníte při ročním zúčtování zpětně za celý rok, vyjde vám nulová daň i bez slevy na manželku. Daň, kterou jste zaplatil ze mzdy za listopad a prosinec, vám tedy bude vrácena v plné výši již jen díky uplatnění vaší základní slevy na poplatníka. Sleva na manželku pak již bude nadbytečná, nijak ji nevyužijete, více peněz se vám díky ní nevrátí. Jedině kdybyste měl tak extrémně vysoký plat, že byste z něj za ty dva měsíce stihl odvést vyšší daň než je částka celoroční slevy na poplatníka 27 840 Kč, pak by se vám sleva na manželku mohla ještě hodit.

Daňové zvýhodnění na dítě lze uplatnit buďto taktéž formou slevy na dani nebo formou daňového bonusu. Pokud budete mít za rok 2021 zaplacenou jen velmi nízkou daň, která vám navíc bude již celá vrácena díky jiným daňovým slevám, bude se vás týkat ten daňový bonus. Je tu však háček - roční daňový bonus se vyplácí jenom těm lidem, kteří měli za celý rok celkovou hrubou mzdu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2021 dělá 91 200 Kč. Pokud součet vaší hrubé mzdy za listopad a prosinec nepřesáhne oněch 91 200 Kč, žádný roční daňový bonus na dítě nedostanete. Na měsíční daňový bonus byste ale nárok mít měl, takže si daňové zvýhodnění na dítě u zaměstnavatele uplatněte měsíčně ze mzdy za listopad a prosinec. Získáte tak alespoň 2/12 z ročního bonusu, zatímco při ročním zúčtování byste nedostal vůbec nic.


 
Platby GoPay