Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daně ze zisku kryptoměn  (Přečteno 2514 krát)

Offline wonka007

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Daně ze zisku kryptoměn
« kdy: 13. 11. 2021, 09:15:31 »
Dobrý den,
dal jsem se na malý experiment s kryptoměnami a potřeboval bych poradit, aby po mě na konci roku nešel berňák :D.
Nakoupil jsem kryptoměny za 1000 Kč. Kdy je musím danit? Až je prodám? Takže když je budu držet 5 let, tak až za 5 let je dám do daňového přiznání?
A pokud za rok třeba naroste jejich cena na 2000 Kč a já je prodám, počkám 2 dny, kdy spadne cena, a nakoupím znovu. Tudíž budu mít více měny, ale pořád bude mít hodnotu 2000 Kč. A budu ji dál držet. Musím platit daň i z toho tisíce, který jsem získal, i když jsem to znovu tentýž rok investoval?
Pokud budu muset, znamená to, že se mi vyplatí krypto držet a pak prodat najednou a ne kupovat a rychle prodávat podle rychle fluktuujícího trhu. Uvažuji správně?

Přeji hezký den.

Reklama

• Stálý člen

Lada

• Host
Re:Daně ze zisku kryptoměn
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2021, 20:38:33 »
Pokud si kryptoměnu pouze koupíte a držíte ji, nic nedaníte. Daní se teprve když kryptoměnu směníte za "normální" měnu (tj. prodáte kryptoměnu a dostanete za ni například eura) nebo si přímo za tu kryptoměnu něco koupíte (např. s ní něco zaplatíte v obchodě, kde přijímají platby kryptoměnami).

Daní se rozdí mezi cenou, za kterou jste kryptoměnu nakoupil a cenou, za kterou jste ji později prodal. Například nakoupil jste kryptoměnu za 1.000 Kč a prodal jste ji za 5.000 Kč. Daníte 4.000 Kč (5.000 - 1.000). Daň je 15%, tj. v tomto případě byste státu odvedl daň 600 Kč.

V případě, který popisujete, tj. že jste prodal kryptoměny a o pár dní později si zase kryptoměny koupil, samozřejmě daníte ten svůj zisk z prodeje kryptoměny (koupil jste za 1.000, prodal za 2.000, rozdíl je 1.000, z toho odvedete daň 15%). Je úplně jedno, co uděláte s penězi, které získáte prodejem kryptoměny - jestli je hned druhý den znovu investujete do dalšího nákupu kryptoměny nebo si za ně třeba koupíte nový telefon. Hlavní je, že jste kryptoměnu prodal, takže musíte danit.

Offline wonka007

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2021, 08:36:58 »
Děkuji za odpověď.
Moc jste mi pomohl.
Přeji hezký den zbytek dne.

Emil

• Host
« Odpověď #3 kdy: 17. 11. 2021, 11:35:22 »
No já si o tom hodně četl na E15 a od Kicoma.

Tady: https://www.e15.cz/kryptomeny-dane

Ale nyní jsem přešel na utrácené krypta přes Wirex nebo Binance kartu.

https://fintree.cz/fintech/wirex-platebni-karta/

Prý se to pak nemusí danit, když je utratíš.

Lada

• Host
« Odpověď #4 kdy: 23. 11. 2021, 16:06:49 »
Ten článek na E15, na který odkazujete, jste zřejmě četl se zavřenýma očima, jinak byste těžko mohl tvrdit, že když kryptoměnu utratíte (zde přes kartu Wirex), nemusíte nic danit.

Cituji z vámi zmíněného článku:
"Finanční správa tak ve svém výkladu stanoví, že je třeba kryptoměny považovat za věc nehmotnou movitou a zdaňovat příjem z jejich prodeje (nikoli držby) jako příjem z prodeje věci podle zákona o daních z příjmů, uvedl Lukáš Heřtus z Generální finanční ředitelství."

A hned v následujícím odstavci:
"Obdobně se podle něj postupuje i při zdanění příjmů plynoucích ze směny kryptoměn za jinou kryptoměnu, zboží nebo službu."

Přeloženo do snad trochu srozumitelnějšího jazyka:

Český finanční úřad považuje kryptoměny za věc. Nepovažuje je za peníze ani za investiční nástroj typu akcií, dluhopisů apod. Příjem z prodeje kryptoměn se považuje za prodej věci a musí se danit, stejně jako kdybyste prodal třeba auto. Prodejem se rozumí, že prodáte kryptoměnu a obdržíte za ni tzv. fiat měnu, tj. "normální" peníze, například české koruny, eura apod.

Stejně tak se ale za obdobu prodeje považuje i výměna kryptoměny za cokoli jiného, než jsou normální peníze. Tj. vy dáte někomu svou kryptoměnu a obdržíte od něj za to nějaké zboží, službu nebo jinou kryptoměnu. Například si v e-shopu koupíte nový mobil a místo českými korunami za to zaplatíte kryptoměnou (třeba prostřednictvím vaši karty Wirex). Také tuto směnu věci (kryptoměny) za zboží (mobil) jste povinen danit. Takže pokud mobil stál třeba 20.000 Kč, musíte těchto 20.000 Kč zdanit.

Toto je velká nevýhoda při placení kryptoměnami za zboží či služby. Kdybyste ten mobil koupil za libovolnou standardní měnu (české koruny, eura, dolary, ruské rubly apod.), nic byste danit nemusel. Protože to by nebyla směna věci za zboží, ale směna peněz za zboží - povinnost danit tedy bude mít jenom ten, kdo vám tu věc (mobil) prodal a obdržel za to od vás peníze. Pokud si však mobil koupíte za kryptoměnu, danit musí obě strany - prodejce příjem z prodaného mobilu, vy příjem z "prodané" kryptoměny...

Reklama

• Stálý člen

Platby GoPay