V první řadě bych velmi zvážil, jestli daný produkt uzavírat na syna. Peníze tam vložené jsou jednou pro vždy jeho a v 18 letech je může použít na cokoliv, nemusí to být na studium, ale může si za to koupit třeba v tu dobu módní mobil, oblečení,... V minulosti byly pokusy omezovat dispoziční právo s penězi dětí, což by znamenalo žádat při každém výběru (třeba z důvodu změny investiční strategie) souhlas opatrovnického soudu
https://www.mesec.cz/clanky/pozor-na-sporeni-pro-deti-rodice-na-penize-narok-nemaji/, během let se praxe stále mění, co platí nyní nemusí platit za 2, 3, 6 let. Snad je v případě, že rodičům hrozí exekuce, případně v situaci nějakých neuspořádaných finančních poměrů v rodině (rozvedení rodiče, finančně nezodpovědný jeden z rodičů), má smysl produkt na jméno dítěte.
Obecně stavební spoření není španý nápad, ovšem díky (jen a pouze) státní podpoře, jejíž podmínky se již jednou v minulosti měnily a mohou se zase kdykoliv změnit. Další nevýhodou jsou poplatky. Od poplatku za uzavření (obvykle ve výši 1 % z cílové částky) stavební pojišťovny postupně upouštějí, ale stále tu jsou poplatky za vedení (měsíční, čtvrtletní), které zejména u nižších úložek velmi snižují zhodnocení. Tj. dobré by bylo využít maximální státní podpory při úložce 20 000 Kč ročně a podívat se, jaké poplatky si které stavební spořitelny účtují, může to dost ušetřit, je leden, do prosince času dost (peníze lze za celý rok vložit klidně najednou), doporučuji sledovat nabídku jednotlivých spořitelen, může některá mít nějakou akci (vyšší úrok z vkladu, nižší měsíční poplatky, jednorázový bonus, atd).
Tolik k asi aktuálně nejlépe zhodnocenému bezrizikovému produktu (krytý fondem pojištění vkladů).
Pak jsou tu varianty investic a fondů, to bych nezkušenému člověku nedoporučil. Fondy, které nabízejí banky a investiční společnosti mají zpravidla velmi vysoké poplatky, které požerou značnou část zhodnocení, někdy dokonce i celé, ceny cenných papírů jsou nyní vysoko, může se stát, že nastane nějaká korekce, nelze tak ani vyloučit případ, že za těch 6 let bude hodnota nižší, než objem do té doby vložených peněz. Úplný nesmysl jsou různé "investiční plány", "rezervotvorné životní pojištění", kdy až vklady za první dva roky jsou do kapsy "poradce" a tyto produkty jsou jen zřídkakdy pro klienta ziskové.
Spíše bych vzal v úvahu finanční situaci rodiny jako celku - nemáte nějaké dluhy? Nebylo by lepší tyto dluhy splácet?