Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Kam investovat ?  (Přečteno 3099 krát)

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Kam investovat ?
« kdy: 22. 04. 2022, 07:49:06 »
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zdejších gurů. V létě očekávám výplatu asi 50 tisíc Kč z vypovězeného stavebního spoření + dalších 60 tisíc Kč mi leží v akciovém fondu od ČSOB.
Zbylých 70 tisíc mám na spořícím účtu = 6 násobek mých výdajů.

Chci se zeptat nebo spíše poradit, kam a jak investovat? Nebo to mám celé nechat na spořícím účtu ?

Děkuji. Martin

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Kam investovat ?
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2022, 05:16:30 »
Nedávno zde proběhl článek na podobné téma.

Kdybych to shrnul, v dané sumě má investování smysl spíše jako koníček, osahání si možností a získání zkušeností pro pozdější rozhodnutí, jestli to člověk myslí skutečně vážně. Při rozumném rizikovém profilu výdělek nestojí za věnovaný čas. Jsou zde "bezúdržbové" instrumenty s nízkými náklady jako různá ETF, ale to zase není vhodný prostředek na "hraní a učení", neboť zde nelze očekávat nějaká velká překvapení.

Překvapuje mě tak nízká částka výplaty ze stavebního spoření - vypadá to, jako bys ukládal velmi malou měsíční úložku a nedostahoval tak maxima státní podpory a tedy většinu výnosu utopil v poplatcích. Zejména, pokud později hodláš mít otevřenou možnost pro čerpání úvěrů na nákup nebo stavbu domu/bytu, zauvažoval bych nad založením nového stavebního spoření. V tomto roce bych do toho starého ještě vložit doplatek mezi tím, co jsi tam letos vložil a 20 tisíci, z čehož je maximální státní podpora a příští rok (až příští rok, protože tento už podporu maximalizuješ) založil nové a hned tam vložil 20 tisíc pro maximalizaci státní podpory.

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2022, 07:58:36 »
Mohl bych poprosit o odkaz na ten článek?

Mám ČSOB Akciový fond, protože ze všech těch nástrojů já osobně věřím akciiím, ale taky je beru jako nástroj dlouhodobý, protože za poslední rok jsem v minusu, ale kdybych byl býval investoval už od Covidu, měl bych nyní 100 %. Jenže tenkrát jsem taky nevěděl, co bude ... jinak z nákupu 3 % a dalších 2 % za údržbu, tzv. manažerský poplatek.
Mám vizi v tom spořit si na důchod, i když nebylo by lepší doplnkové penzijní spoření s dynamickou strategií?
Takže tady mi leží asi 60 tisíc necelých

A v červnu bude vyplaceno stavební spoření, protože bude předčasně ukončené, tedy z 55 tisíc mi zbyde asi 51 tisíc, protože budu -1200 podpora, - 1500 poplatek za založení, který mi strhnou a -2000 Kč za předčasnou výpověď. Jenže pán v bance říkal -500 Kč a nevím, kde najednou vzala spořitelna -2000 Kč.
Výpověď mám možnost ještě stáhnout.

Výplatu stavebního spoření - někde si říkám, kam to ulejt. Víte, co když je za 3 roky budu třeba ty peníze potřebovat na nákup ojetého auta, zařízení vlastního bydlení ...

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 25. 04. 2022, 17:29:35 »
Ten o investování je stále na titulce - https://www.mesec.cz/clanky/penize-na-sporicim-uctu-nici-inflace-ale-kam-s-nimi/, ten o podvodném fondu nebyl na Měšci a už bohužel nevím kde.

Můžu se zeptat na důvod předčasného ukončení stavebního spoření? Jen kvůli dostupnosti peněz pro případné nákupy? Tak proč je hned cpát do investic? Doporučil bych dávat do stavebka těch 20 tisíc ročně, to se na běžném rozpočtu ani nepozná a pokud si budeš pořizovat později bydlení, dá se z něj vzít i úvěr. Doteď byly úvěry ze stavebka drahé, ale jak rostou ceny hypoték, možná se zase začnou vyplácet a i kdyby to bylo šul-nul, pořád je to administrativně jednodušší.

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2022, 19:52:49 »
Proč předčasné vypovězení? Protože inflace  :)

Protože si myslím, že jsou daleko lepší nástroje zhodnocení financí než stavební spoření.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 26. 04. 2022, 10:04:51 »
No, mně ty náklady na předčasné zrušení přijdou dost velké a je otázkou, jestli si na ně vyděláš.

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 26. 04. 2022, 12:03:20 »
Tak se zeptám jinak, co jako radíte? Mám to tam jako nechat hnít dál?

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 27. 04. 2022, 08:18:25 »
Ano, jen tedy tu minimální částku, tj. úsporu 20 000 Kč ročně kvůli maximalizaci státní podpory a jen do splnění limitu 6 let. Pak to případně vybrat i se státní podporou a dle aktuální situace se rozhodnout (třeba i pro nákup nemovitosti a využití úvěru)

Jarmila

• Host
« Odpověď #8 kdy: 27. 04. 2022, 17:36:52 »
Proč předčasné vypovězení? Protože inflace  :)
Protože si myslím, že jsou daleko lepší nástroje zhodnocení financí než stavební spoření.
Takže k inflaci přirazíte ještě náklady na předčasně ukončené stavební spoření?
Panenko Maria podsrpenská, ty to vidíš!

Nechce to na tom stavebku, protože to je zatím nejlepší střednědobý spořicí produkt!
Sice úročení nic moc, ale státní podpora dělá divy. Akorát že to jsou malé částky.
Já kdysi taky takto "zhodnocovala" volné zdroje pár dnů před výplatou. To si ke mně chodil půjčovat jeden borec, co do výplaty nevyšel. Obchod to byl sqělý. Půjčil si pajsku na dva dny, po výplatě vrátil stováka. Kdyby se to přepočítalo na RPSN, hodilo by to vysoké číslo. Akorát že za tu vydělanou pajsku jsem si mohla koupit tak čtyři lízátka :-).

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 28. 04. 2022, 07:39:00 »
Takže podle Vás bych měl v tom pokračovat a spořit tak, abych dosáhl max. 20 000 Kč za rok, nechat doběhnout smlouvu a pak ji zrušit?  :)

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 28. 04. 2022, 08:44:13 »
Přesně tak, jde o malou částku, kterou na svém rozpočtu člověk ani nepozná. Nechal bych to řádně doběhnout a pak se rozhodl co s naspořenými penězi

Offline Welena

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2022, 20:01:59 »
Rozhodl jsem se, že to ponechám.

Jde o to, že prostě pak ty peníze za 4 roky potřebovat budu a prostě by mě též štvalo, kdyby moje hodnota třeba klesla zrovna v tu chvíli o 1/3, jak by mohlo být v případě třeba akcií.

Akcie mám vize na důchod, takže tam výkyv tak řešit nebudu.

Platby GoPay