Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Využití soukromého automobilu v zaměstnání  (Přečteno 757 krát)

Offline hrubesdusan

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Využití soukromého automobilu v zaměstnání
« kdy: 12. 05. 2022, 10:47:45 »
Dobrý den, mám dotaz ohledně využití soukromého vozidla k pracovním účelům. Jsem na HPP, se zaměstnavatelem jsem doteď byl domluvený následovně. V práci jsem používal svoje osobní auto, na které mi vyplácel náhradu za amortizaci 4,7 kč/km + PHM podle daňového dokladu, psal jsem knihu jízd. Nyní jsem si pořídil auto nové,  je psané na firmu,  ale platil jsem ho já a využívám ho opět k pracovním účelům. Jakou nyní zvolit variantu proplácení? 1. firma proplácí údržbu auta (servisy, pneumatiky, dálniční známka, pojištění, apod.) + amortizace za opotřebení 2,5 kč/km + PHM, nebo 2. původní schéma 4,7 kč/km (údržba na mě) + PHM? Jedná se mi o to, jestli není problém v tom, že nyní je auto "firemní". A aby bylo vše, pokud možno legální. Děkuji za odpověď, Dušan.

Reklama

• Stálý člen

Lada

• Host
Re:Využití soukromého automobilu v zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2022, 10:04:10 »
Auto patří firmě, takže všechny náklady s ním spojené (PHM, pojištění, dálniční známka, pneu, opravy atd.) platí firma. Faktury a další daňové doklady za toto musí být vystavené na jméno firmy (nikoli na vaše), aby si je mohla dát do daňových nákladů.

Žádnou amortizaci za opotřebení vám však firma v tomto případě platit nebude. Když používáte své soukromé auto pro firemní účely, firma vám platí náhradu za to, že si to své auto tím používáním opotřebováváte. (A tím vám vlastně přispívá na případnou opravu, kterou byste třeba kvůli tomu opotřebení musel provést.) Když ale používáte pro firemní účely firemní auto, přece vám firma nebude platit náhradu za to, že jí opotřebováváte její vlastní auto... Vy s tím firemním autem přece nemáte žádné náklady, veškeré opravy si platí firma.

Zcela správná tedy není ani jedna varianta. Správnější je varianta č. 1, ale bez vyplácení náhrady za amortizaci.

Platby GoPay