Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Výběr Hypotéky - rozdíl fyziká osoba a osvč  (Přečteno 1797 krát)

Offline pavel.m30

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Výběr Hypotéky - rozdíl fyziká osoba a osvč
« kdy: 15. 05. 2022, 09:37:23 »
Dobrý den,
koukal jsem na ruzné kalkulačky pro pořízení hypotéky, ale nevyznam se v tom. Prosím o vysvětlení a rady.
Chci hypo 4m na pořízení domu. 10% dám a 3,6m potřebuji dostat. Rekonstrukce sežere cca další 1m, ale to budu řešit postupně z naspořených a vydělávaných peněz.

Jaký je rozdíl když jsem nyní zaměstnanec a po cca roce chyi být OSVČ? Bude problém takovou hypotéku změnit? Musí být hypo už teď nějak sepsaná/upravená/vhodná neba na co si dát pozor?
Hypo budu brát s manželkou, ale potom bych ji chtěl mít pouze na sebe. Bude to problém?
Případně pokud máte zkušenost s vhodným poradcem z Ostravy, tak za kontakt budu rád :).

Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

Offline Tomáš

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Výběr Hypotéky - rozdíl fyziká osoba a osvč
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2022, 14:08:09 »
1) Hypotéka 90% LTV tak to good luck - pokud vám není méně než 36 nehledě na to, že při současných úrocích by stála o 0,5 - 1 p.b víc než klasická 80
2) Žádný, ale musíte banku informovat, pokud dojde ke skutečnosti, která může ovlivnit vaši schopnost splácet
3) Nebude, ale budete muset doložit vaše přijmy což v případě OSVČ je "zisk" z daňového přiznání - nebrat v potaz obrat. A pozor na výdajové paušály, banky si to sice vypočítají jinak, ale když mám obrat 1M, a paušál 80% tak zisk je 200K což je na hypotéku 3,6 málo.

Hrubým výpočtem mi vychází, že hypo na 30 let na 3,6M má splátku 22k a minimální požadovaný čistý příjem je cca 50k

Offline fremantle

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Výběr Hypotéky - rozdíl fyziká osoba a osvč
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2022, 15:45:46 »
Určitá teoretická šance při daných parametrech bude opravdu jen pro žadatele mladší 36 let, u nichž jsou kromě vyššího limitu LTV do 90 % rozvolněné i ukazatele DTI a DSTI, a tudíž i podíl měsičních splátek vůči čistému příjmu může být až do 50 %: https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-nove-nastavi-limity-ukazatelu-LTV-DTI-a-DSTI-u-hypotecnich-uveru-zvysi-i-proticyklickou-kapitalovou-rezervu-na-2-/

V každém případě při současných sazbách hypoték při LTV nad 80 % se takový úvěrový obchod pohybuje kolem 6 % p.a. (u některých bank se hravě dostanete už i přes 7 % p.a. u některých fixací: https://www.mesec.cz/clanky/hypoteky-pres-6-p-a-moneta-vyrazne-zdrazila-uvery-na-bydleni/) se bude měsiční splátka pohybovat mezi 21 tisíci - 24 tisíci Kč, čemuž bude odpovídat i požadavek na minimální čistý příjem (aspoň na dvojnásobek za předpokladu, že klient nemá jiné dluhy)...

Platby GoPay