Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Ukončení stávajícího ŽP + sepsání nové smlouvy  (Přečteno 2665 krát)

Offline kyssling03

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dobrý den,

lze obecně říci zda se mě vyplatí ukončit po 15ti letech životní pojištění u České Pojišťovny (Dynamik)
a podepsat nové (jak mě doporučuje jejich zástupce) ?

Podle informací co jsem se dozvěděl, je to nevýhodné, nicméně váhám z důvodu, že v nové smlouvě je
rozšíření počtu závažných onemocnění ... Má to podle vás kvůli tomu smysl vypovídat a sepisovat novou smlouvu ?

Díky za názory !
Václav

Reklama

• Stálý člen

Viktor

• Host
Re:Ukončení stávajícího ŽP + sepsání nové smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2022, 13:44:56 »
Dobrý den,
záleží na konkrétních podmínkách staré a nové smlouvy a sjednaných rizicích. Nedá se obecně paušalizovat. Jsou případy, kdy určitá rizika ve starých smlouvách vycházely výhodněji co do výše krytí (progrese) tak i případnými výlukami i cenou. A pak rizika, kdy je stejné riziko v nové smlouvě kryté lépe.
Doporučuji nechat si udělat návrh nové smlouvy, nechat si poslat (pokud nemáte) podmínky staré smlouvy a porovnat si podmínky s novým návrhem. Zaměřit se na konkrétní rizika, která ve smlouvě a návrhu máte, výluky, tabulky trvalých následků/závažných onemocnění.
Pokud by v novém návrhu byla rizika o která máte zájem a stará smlouva je neumožňuje, je možné si případně dopojistit jen chybějící rizika v nové smlouvě a starou si ponechat.
Dejte si na to čas, v klidu si to vše projděte a klidně se poptejte i dalších poradců. Možná je ten váš stávající poctivý a myslí to s vámi dobře. Ale může se také jednat jen o "bouchače" smluv, kterému jde primárně o provize bez ohledu na vás.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 30. 05. 2022, 08:49:48 »
U rezervotvorných produktů ve většině případů nikoliv a to z důvodu, že první dva roky jsou na provize prodejci, které bys nyní platil znovu. Dalším důvodem je, že jak stárneš, jsou pro tebe riziková (při)pojištění dražší. Může sice nastat situace, kdy (mimo jiné v důsledku inflace) jsou pojistné částky ve staré smlouvě nedotatečné, ale to lze vyřešit buď sjednáním další, čistě rizikové smlouvy, nebo nějakého připojištění.

Člověku, co se není schopen ve smlouvě orientovat, bych nedoporučil v ní jakkoliv se v ní "vrtat" a cokoliv předělávat, "poradce" se bude snažit ji vždy nastavit tak, aby maximalizoval svoji odměnu (proto nenabízí nyní sjednání připojištění nebo navýšení částek u stávající smlouvy, ale sjednání smlouvy nové). Také pozor, pokud jsi uplatňoval daňové odpočty a smlouvu ukončíš předčasně (dříve než v 60 letech), budeš muset vše zpětně dodanit.

Offline kyssling03

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2022, 12:11:20 »
Dobrý den moc děkuji za odpověď !

Osobně tedy pochybuji, že bych mohl mít stávající Dynamik a k tomu druhé pojištění na závažné choroby ... Tedy vlastně dvě pojištění najednou ... Ale zeptám se na to.

Jinak píšete ohledně té provize prodejci, po pravdě příliš to nechápu - mě přeci může být úplně jedno kolik jde na provizi ze smlouvy, pro mě je důležité že pojištění je platné ... Nebo mě něco uniká ?

Hezký den !

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 30. 05. 2022, 13:42:57 »
Ta provize tvoří náklady toho produktu. Cena musí být taková, aby se z ní ta provize dala vyplatit. U již sjednaného pojištění jsi tyto náklady již zaplatil.(předplatil, protože první splátky jdou na náklady (tzv. počáteční jedntky) a teprve po předplacení nákladů až do konce smlouvy se začíná tvořit rezerva, která se zhodnocuje, tj. "spoří"), při předčasném ukončení jdou tyto předplacené náklady do kanálu (počáteční jednotky se nevyplácí) a znovu je platíš v nové smlouvě. A druhou nevýhodou je, že ve vyšším věku bude cena všech rizik vyšší.

Samozřejmě je možné mít víc pojištění a to i u různých pojišťoven. U životních pojištění (na rozdíl od majetkových) není omezena možnost nechat si za jednu pojistnou událost hradit vícekrát.

Reklama

• Stálý člen

Offline kyssling03

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 03. 06. 2022, 08:55:17 »
Patrik Chrz : Moc děkuji, to byla přesně taková odpověď - fundovaná, jakou jsem potřeboval. Přeji hezký víkend a ještě jednou děkuji za vysvětlení !

Platby GoPay