Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Datová schránka, exekuce a způsoby doručení  (Přečteno 3176 krát)

Offline Jirka78

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dobrý den,
pokusím se popsat mou otázku co nejlépe, snad budu srozumitelný.
Před rokem mi přišla do datové schránky rozhodnutí přímo od exekutora přímo platební rozkaz, vypočtena částka atd. Jednalo se o pokutu za černou jízdu v MHD 😁. Zaplatil jsem a bylo. Ale zarazilo mě že mi do datové schránky přišlo přímo už rozhodnutí od exekutora kde bylo psáno že proti tomuto není možné odvolání. Obvyklá doba myslím do 15 dnů.
Kde se dozvím že na mě byla podána na soudu exekuce abych měl možnost se případně odvolat? Trvalou adresu mám na magistrátu města kam chodí i pošta, ale mám datovku počítal jsem s tím že takové věci mi budou chodit do ní.
Takže přímo rozhodnutí po 15 dnech chodí do datovky, a podání ve kterým běží 15ctidebbi lhůta na odvolání se dozvím poštou písemně která mi dorazí na trvalou adresu?
Nebo jak to že mi do datovky přišlo už přímo platební rozkaz od exekutora.

Jde mi například o to. Můžu mít někde nějaký nezaplacený závazek který už nabil promlčecí tří roční lhůty. Tento závazek pak zkusí vymáhat a já se o něm dozvím až po 15cti denní odvolací lhůtě a přijde mi do datovky už jen rozhodnutí a platební rozkaz od exekutora kde není už možné se odvolat.

Snad jsem otázku položil srozumitelně. Díky uživatele za čas a odpověď na otázky.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka, exekuce a způsoby doručení
« Odpověď #1 kdy: 14. 06. 2022, 13:28:04 »
Předpokládám, že nějaká předchozí korespondence (např. platební rozkaz) přišla (chybně) poštou. Vím, že se někomu podařilo proti takovému rozhodnutí odvolat a zvrátit jej, právě z důvodu chybného doručení, ale bližší podmínky neznám, dluhy nejsou moje parketa :D

Offline Jirka78

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 14. 06. 2022, 15:48:59 »
Patrik Chrz: nemyslím platební rozkaz, ten je podle mého vydány až po uplynutí 15 denní lhůty na odvolání. Je to tak?
Kde se dozvím že na mě někdo podal návrh na exekuci abych měl možnost si žalobu přečíst a případně se do 15 dnů odvolat? V platebním rozkazu který už je přímo od exekutora ta možnost odvolání už není.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 15. 06. 2022, 15:16:07 »
Ne, platební příkaz předchází exekuci. Prakticky kdokoliv může soudu předložit (i ne zrovna věrohodné a pravé) doklady, že mu dlužím (za cokoliv) a požádat o vydání platebního příkazu. Soud ho (zpravidla) vydá a já mám krátkou dobu (pár dní) na odvolání. Když se neodvolám, stane se platební příkaz pravomocný a ten, kdo o jeho vydání požádal může rovnou pověřit exekutora, aby ho vymohl.

Z textu usuzuji, že soud vydal platební příkaz, ale tento nebyl řádně doručen do datové schránky, nikdo se neodvolal a tak se stal pravomocný.

Offline Jirka78

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 15. 06. 2022, 17:45:10 »
Takže platební rozkaz = návrh?
Takže pokud mi návrh nebyl doručený do datové schránky není to špatně?
Do datovky mi přišlo už jen rozhodnutím kde není už možné se odvolat.

Odvolací doba = 15 dnů?

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 17. 06. 2022, 07:06:50 »
Ano, proti platebnímu rozkazu se lze odvolat
https://justice.cz/obdrzel-jsem-platebni-rozkaz
Ale tohle, podle mého názoru, platební rozkaz není a už jde o vymáhání exekutorem.

Offline Martin Nový

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2022, 08:09:21 »
Hele tohle musíš řešit s právníkem, určitě to řešení má. Prvně bych neměl adresu na magistrátu, cca. za 150 Kč měsíčně se dá koupit trvalé bydliště, kde ti budou skenovat poštu. Další věc je, a já vím že je to nepříjemné, že vlastně ten právník by kolikrát přišel na to samé, co pokuta, ale tak to vlastně de fakto je, už jsem takhle taky radši něco zaplatil, než abych se soudil.

Platby GoPay