Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daňové zvýhodnění na děti  (Přečteno 3557 krát)

Offline Mamka12345

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Daňové zvýhodnění na děti
« kdy: 31. 10. 2022, 21:13:12 »
Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnancem od října tohoto roku. Chci uplatnit daňové zvýhodnění na děti v měsíční výplatě. Četla jsem, že musí být splněna podmínka výše ročního příjmu při ročním zúčtování cca 90 tis.. Pokud toho příjmu do konce roku nedosáhnu, nemám tedy možnost bonus čerpat? Platí stejné pravidlo i pro měsíční zohlednění? Pokud by byl odečet měsíčně,  jak se to zohledňuje? Lze zapocist ihned při nástupu v říjnu?  Chtěla bych zúčtování bonusu měsíčně kvůli vyššímu výdělku. Je zaměstnavatel povinen tomu vyhovět? Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Daňové zvýhodnění na děti
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2022, 12:53:01 »
Splnění podmínky minimální výše ročního příjmu (dohromady od všech zaměstnavatelů během roku) se netýká daňového zvýhodnění uplatňovaného měsíčně. Ani kdyby se po skončení roku ukázalo, že váš celoroční příjem byl příliš nízký a na vyplacení ročního bonusu vám tedy nevznikl nárok, z bonusů vyplacených měsíčně už nic zpětně vracet nebudete.

Při nástupu do zaměstnání vám museli dát k podepsání formulář "Prohlášení poplatníka daně z příjmů" (název je delší, nebudu ho tu celý vypisovat). Tam máte vyplnit, jaké si chcete uplatňovat daňové slevy a zvýhodnění. Mimo jiné hned na první straně dole uvádíte údaje o dětech, na které chcete měsíčně uplatňovat daňové zvýhodnění (uvádíte jméno, příjmení a rodné číslo dítěte). Zaměstnavatel může po vás požadovat doložení existence dítěte jeho rodným listem, taktéž může požadovat potvrzení od vašeho manžela, že si daňové zvýhodnění neuplatňuje on. Pokud jste do prohlášení děti uvedla a podepsané prohlášení hned při nástupu do zaměstnání předala zaměstnavateli, bude vám zaměstnavatel při výpočtu mzdy uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě měsíčně.

Pokud jste toto neudělala, zaměstnavatel vám daňové zvýhodnění na děti měsíčně dávat nebude. Protože jste mu nesdělila, že to chcete. Mzdu za říjen už máte nejspíš spočítanou a vyplacenou, takže tam už vám zaměstnavatel zpětně nic neuplatní. Ale zažádejte si o měsíční daňové zvýhodnění hned teď, aby vám zaměstnavatel to daňové zvýhodnění dal do mzdy za listopad a za prosinec. O uplatnění měsíčních daňových slev a zvýhodnění se žádá předem, ne až po několika měsících, zpětně dát měsíční slevy nelze.


Mates

  • Host
Re:Daňové zvýhodnění na děti
« Odpověď #2 kdy: 17. 01. 2023, 11:40:01 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se slevou na 2. dítě, když:
1.dítě je sleva na dani měsíčně a 2.dítě ročně zúčtováno? Děkuji za odpověď.


 
Platby GoPay