Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Místo zdanění RSUs  (Přečteno 2759 krát)

Offline Vít Prokop

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Místo zdanění RSUs
« kdy: 09. 02. 2023, 13:50:07 »
Dobrý den,
rád bych se zeptal zda-li někdo neví, KDE se daní RSUs tedy "Restricted Stock Unit"?

Jde o to, že jsem zaměstnán u Americké společnosti, kde mi byly poskytnuty RSUs, které mohu po nějakém čase prodat. Otázka je, kde z tohoto budu platit daně?
Žiji a pracuji v ČR, pro českou pobočku firmy (zaměstnanec), takže předpokládám, že danit bych měl zde v ČR (a pokud se nepletu, USA má s ČR dohodu proti dvojímu zdanění). Tak či tak si nejsem úplně jistý.

Je tu někdo, kdo by o tomto tématu něco věděl a poradil?
Děkuji a přeji hezký den.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Místo zdanění RSUs
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2023, 15:22:50 »
Své celosvětové příjmy zdaňujete tam, kde žijete po převážnou část roku, ve vašem případě v ČR. Kde platí toto:

Z cenných papírů (jako jsou např. akcie) se platí daně až když je prodáte, přičemž platí, že pokud je držíte déle než 3 roky a teprve pak je prodáte, danit nemusíte. Pokud byste je vlastnil kratší dobu a prodal je třeba už po 2 letech od nabytí, je tu ještě limit na příjem z prodeje cenných papírů 100 000 Kč ročně - pokud tento limit za rok nepřekročíte (např. za prodané akcie dostanete během kalendářního roku jen 80 000 Kč), opět danit nemusíte.

Pokud byste při prodeji cenných papírů nesplnil ani jednu z těchto dvou podmínek, budete muset podat na českém finančním úřadě přiznání k dani z příjmů fyzických osob a tento příjem zdanit. Daní se rozdíl mezi příjmy (za kolik jste prodal) a výdaji (za kolik jste původně nakoupil) - z této částky odvedete daň 15%. Ve vašem případě jste je dostal zdarma, čili vaše výdaje budou 0.

Nevím, zda platí nějaká jiná pravidla pro ty restricted stock unit, ale snad ne.

Jinak dohoda o zamezení dvojího zdanění je založena na tom, že pokud vám například v USA zdaní váš příjem a vy přitom máte povinnost podat v ČR daňové přiznání, můžete si v tomto českém daňovém přiznání uplatnit daň zaplacenou v USA, abyste ji nemusel platit znovu v ČR (musíte mít o jejím zaplacení nějaký doklad).


 
Platby GoPay