Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Danění e-shopu  (Přečteno 3751 krát)

Offline marcel46

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Danění e-shopu
« kdy: 21. 02. 2023, 15:50:23 »
Dobrý den,

živím se jako OSVČ v IT a začátkem letošního roku jsem spustil e-shop. Nyní řeším jak se k eshopu postavit z pohledu účetnictví a daní. Jako OSVČ využívám danění paušálními výdaji. U eshopu kde je ale čistý zisk v řádu jednotek procent se mi toto nevyplatí neboť bych musel danit celý příjem tedy celou částku kterou mi zákazník zaplatí. Vzhledem k tomu, že se jedná o dražší zboží, pohybuje se měsíční obrat v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun, ale čistý zisk jsou jednotky tisíců. Přemýšlel jsem o založení s.r.o. abych oddělil zisk eshopu od svého OSVČ. Poté bych mohl danit skutečné příjmy a vést účetnictví, zde ale narážím na poplatek za účetní kdy takový poplatek spolkne podstatnou část zisku. Jaké mám prosím možnosti?

Děkuji, Pěšinka.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Danění e-shopu
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2023, 10:20:47 »
Vidím 3 možné varianty.

1) Budete nadále provozovat IT práci i e-shop coby OSVČ, přičemž budete využívat paušální výdaje. Což je výhodné pro IT část, ale nevýhodné pro příjem z e-shopu.

2) Budete oboje provozovat jako OSVČ, ale budete uplatňovat skutečné výdaje. Což je výhodné pro e-shop, ale asi dost nevýhodné pro příjem z IT (předpokládám, že IT moc velké výdaje negeneruje). Není však ze zákona možné to zkombinovat tak, abyste coby OSVČ u příjmů z IT uplatňoval paušální výdaje a u příjmů z e-shopu ty skutečné. Musíte uplatňovat buď u obojího paušální nebo u obojího skutečné.

3) Budete vykonávat práci v IT jako OSVČ a pro provozování e-shopu si zřídíte s.r.o., přičemž budete muset zkousnout vyšší zdanění příjmů (19 %) a náklady na účetní služby. Pokud je obrat vašeho e-shopu skutečně několik set tisíc Kč měsíčně, jak tvrdíte, pak vám stejně dříve či později vznikne povinnost stát se plátcem DPH a pokud si nebudete schopen měsíční daňová přiznání k DPH, kontrolní hlášení aj. vypracovat a podat sám, budete tu účetní stejně potřebovat.


 
Platby GoPay