Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daně při změně práce  (Přečteno 8603 krát)

Offline Antaury

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Daně při změně práce
« kdy: 12. 03. 2024, 21:28:07 »
Dobrý den,
do konce února jsem pracoval pro firmu A, kde jsem měl podepsané Prohlášení poplatníka a Roční zúčtování daní (tudíž jsem nikdy nemusel daně přímo řešit sám).
Od začátku března pracuji pro firmu B, kde nic takového podepsaného nemám, nicméně, kvůli osobním důvodům se budu vracet do firmy A.

Nejsem si bohužel momentálně jistý, co moje přechody vlastně vyžadují v rámci administrativy a povinností vůči finančnímu úřadu, proto bych rád požádal o možné rady.

Předem děkuji,
A.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Daně při změně práce
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2024, 11:04:14 »
Předpokládám, že v obou případech se jedná o pracovní poměr na základě pracovní smlouvy.

V té firmě B, kde nyní pracujete, OKAMŽITĚ jděte do kanceláře a podepište u nich Prohlášení poplatníka tak, aby platilo už od března. Pokud to neuděláte, budete si muset za rok 2024 sám podat na finančním úřadě přiznání k dani z příjmů, nebudete si smět žádat u zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně.

Daňové přiznání k dani z příjmů není povinen podat ten, kdo má příjmy pouze ze zaměstnání, a to i od několika po sobě jdoucích zaměstnavatelů (když během roku měníte zaměstnání), a zároveň u všech těchto zaměstnavatelů (postupně) podepsal na příslušné období Prohlášení poplatníka. Těch zaměstnání můžete mít během roku kolik chcete, ale nesmí se překrývat (tj. pracovní poměr v jedné firmě musí skončit dříve než začne pracovní poměr v druhé firmě). Prohlášení poplatníka musíte mít podepsané u všech zaměstnavatelů, u nichž jste během roku pracoval.

Pokud tedy ve firmě B nebudete mít podepsané Prohlášení poplatníka (i když tam budete pracovat jen krátce), nebude splněna jedna z podmínek, která ruší povinnost podat daňové přiznání, a tím pádem vám vznikne povinnost to daňové přiznání podat (za rok 2024 se podává začátkem roku 2025).

Až ukončíte pracovní poměr ve firmě B a uzavřete nový pracovní poměr ve firmě A, měl byste u firmy A znovu podepsat Prohlášení poplatníka.

Pokud budete to zaměstnání měnit už během března (tj. část měsíce budete zaměstnancem firmy B a část měsíce firmy A), měli by vám ve firmě A uplatnit daňové slevy až od dubna, protože za březen by je měl uplatnit ten zaměstnavatel, u něhož jste byl zaměstnán na začátku měsíce (tj. firma B).

Pozor na to, aby se vám ty pracovní poměry opravdu nepřekrývaly. Abyste třeba nenastoupil do firmy A, když nebude váš pracovní poměr ve firmě B ještě ukončen. Jinak opět nebude splněna jedna z podmínek a vznikne vám kvůli tomu povinnost podat daňové přiznání na finančním úřadě.

Pokud budou všechny podmínky splněné, budete si moci začátkem příštího roku (2025) u toho zaměstnavatele, kde jste byl zaměstnán k 31.12.2024 (což bude asi firma A, pokud v ní vydržíte po zbytek roku), zažádat o provedení ročního zúčtování za celý rok 2024. Musíte mu kvůli tomu donést formulář "Potvrzení o zdanitelných příjmech" ode všech ostatních zaměstnavatelů, u kterých jste během roku pracoval (zde tedy od firmy B). Nejlépe si toto potvrzení vyžádejte od firmy B hned po ukončení pracovního poměru. (Můžete je ale o vystavení toho potvrzení požádat až začátkem roku 2025.)


 
Platby GoPay