reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Kde mi proplatí šek z ciziny  (Přečteno 90466 krát)

Ludvík

• Host
Kde mi proplatí šek z ciziny
« kdy: 23. 05. 2013, 14:14:53 »
Je tu někdo, kdo mi poradí? Bydlím v Jablonci nad Nisou, dostal jsem k proplacení šek na $200. Ani jedna banka v tomhle finančním prdelákově, mi nechce šek proplatit, se zdůvodněním, že nejsem jejich klient. Do háje, to je normální? To si opravdu můžu se šekem vytřít ? Žijeme v jednadvacátým století, lítá se na Mars, a ani jedna banka neumí(nechce) proplatit šek? Ani formou finálního proplacení? Bóóóže, my tady žijeme ještě v bankovním středověku.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Kde mi proplatí šek z ciziny
« Odpověď #1 kdy: 23. 05. 2013, 14:40:14 »
Se šeky pracují jen velké "kamenné" banky, takže všechny "bezplatné" banky můžeme škrtnout.
Také proplacení šeku není levné, dle banky stojí i několik set korun a je pravda, že i ty banky, které to dělají to většinou dělají jen vlastním klientům.

Výjimkou je KB, ale tam je to dle aktuální nálady personálu. Mě v Praze na Václaváku odmítli, známému na severní Moravě šeky proplácejí.

U ČS je možné využít triku s vkladní knížkou (popisoval jsem zde http://forum.mesec.cz/index.php?topic=1475.0 ). Je nezbytně nutné dojít na pobočku s vytištěným vyjádřením z infolinky, které jsem dával do výše zmíněné diskuse, jinak dostaneš odpověď, že to nejde (v podání personálu většiny firem to znamená něco mezi nevím, neumím a jsem líný) a půjdeš tam znovu.

Předpokládám že jde o osobní nebo bankovní šek a ne o cestovní. Také počítej s tím, že běžná doba inkasa šeků je i přes měsíc! Např. ČS má v podmínkách 40 dní, mě to trvalo těsně pod 1 měsíc.

tomas

• Host
« Odpověď #2 kdy: 23. 05. 2013, 15:03:45 »
resil jsem problem s sekem z Francie v roce 2010, obesel jsem asi 6 bank a jedine v komercce mi jej proplatili bez nutnosti zalozit novy ucet, nicmene proplaceni trva pomerne dlouho, protoze se posila zpet do puvodni banky k overeni jeho pravosti.... trvalo to asi 14 dni az 3 tydny

Jana

• Host
« Odpověď #3 kdy: 23. 05. 2013, 16:40:23 »
Řešila jsem teď stejný problém. Jednorázový šek z USA. Nikde v bance mi ho nechtěli vzít, pokud nebudu mít u nich účet. Pak mi poradila známá, že si mám založit u GE Money Bank účet (Genius Gratis = zdarma), vybrat šek a pak účet třeba za 14 dní zrušit (taky zdarma), pokud již nebudu další šeky vybírat. Nebo si ho nechat založený na další šek.  Je na něm opravdu všechno zdarma jako např. u FIO banky. Podrobnosti jsou na stránkách banky.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23. 05. 2013, 17:16:52 »
Blbé je, že u GE je proplacení šeku docela drahé. Stojí 1%, minimálně 250 Kč, maximálně pak 3000 Kč, což u šeku za 200 USD je docela dost.
Nejmenší minimální částku (100 Kč) si účtuje právě KB a ČS. Pro extrémně velké částky se zase vyplatí Citi (i ta umožňuje mít účet zdarma), tam je to za paušál tuším 650 Kč (ovšem už bez ohledu na výši částky)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Mi

• Host
« Odpověď #5 kdy: 23. 05. 2013, 21:59:59 »
Žijeme v jednadvacátým století, lítá se na Mars, a ani jedna banka neumí(nechce) proplatit šek? Ani formou finálního proplacení? Bóóóže, my tady žijeme ještě v bankovním středověku.

Pokud žijeme v 21. století, tak proč si necháte platit způsobem populárním naposledy na divokém západě? Zahraniční platby už značně zlevnily, existuje Paypal, Western Union, Moneybookers atd atd.

V USA šeky do určité míry zdomácněly, nicméně EU má jinou legislativu a hlavně zvyklosti. Minimálně v post-komunistických zemích jsou šeky značně neobvyklé a tudíž drahé, pomalé a neefektivní.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23. 05. 2013, 22:13:44 »
Problém je právě s USA. Jejich bankovnictví tak nějak "zamrzlo" v 19. století a šeky jsou nejlevnějším způsobem přeshraničních plateb a to i mezi státy v rámci USA. Běžné zahraniční bankovní převody jsou velmi drahé a i Western Union je velmi drahá služba, zejména u větších částek.
Pro Američana je tak levnější vypsat šek, dát ho do obálky, nalepit známku a poslat poštou, než dát klasický bankovní převod.
Mimo jiné z tohoto důvodu je v USA tak rozšířené placení kartami a PayPal - prakticky jediná v normálním čase cenově dostupná možnost platby mezi soukromými osobami (které nemohou uzavřít s bankou smlouvu o akceptaci platebních karet).

V Evropě by služba jako PayPal nikdy nemohla vzniknout, zejména ne ve státech, které mají jako domácí měnu euro, protože zde mohou plátci posílat i přeshraniční platby zcela zdarma nebo maximálně za několik centů. Však také např. na německé nebo rakouské eBay je akceptace PayPal mezi soukromými prodejci (tedy ne firmami, které se prodejem živí) naprosto minimální.

Jana

• Host
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2013, 12:01:09 »
Tak jsem dnes zjistila, že KB má taky  již za vyplacení šeku min. poplatek 200,- Kč a ne 100,- Kč, jak píše pan Patrik Chrz. Ale účet u ní mít nemusíte.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2013, 20:46:17 »
Tak jsem dnes zjistila, že KB má taky  již za vyplacení šeku min. poplatek 200,- Kč a ne 100,- Kč, jak píše pan Patrik Chrz. Ale účet u ní mít nemusíte.
Děkuji za info, no, tak to dost zužuje výběr :(.

DALE

• Host
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2013, 14:24:38 »
Dobry den! Nejake aktualni tipy na proplaceni seku z ciziny (konkretne z USA v USD)?
Koukal jsem na ty vkladni knizky u CS, ale jestli to dobre chapu tak od 15.3.2013 uz nejsou v nabidce (tedy asi krome vyhernich vkladnich knizek)? Tim padem tento "figl" asi pada..

Alex Roda

• Host
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2013, 16:29:43 »
Řešil jsem to nedávno, přeplatek daní z UK (21.000,-)...ideální ČS, založit účet, nechat vyplatit šek a pak zrušit (myslím 3 měsíce)..a vzali si kolem 500,- poplatek..pri první návštěvě vyřešíš všechno-a pak už jen čekáš na prachy, vybereš, necháš zrušit účet atd..

DALE

• Host
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2013, 21:25:18 »
Aha, takze se ale zakladat musi? No to preziju, kdyz to bude jen jedna navsteva. diky
Mimochodem nevis jestli je mozny si to nechat vyplatit hotove v USD? Nebo aspon v USD na ucet (kurz je momentalne nic moc).

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2013, 21:56:33 »
Ne, zakládat se nemusí, stále stačí vkladní knížka (v nabídce je stále Výherní vkladní knížka). Ale doporučuji si toto vytisknout a jít tam s tím, protože dle zkušenosti kolegyně z práce, bez toho budou tvrdit, že to na vkladní knížku nejde:

From: CEN 8340 NAPIŠTE NÁM <csas@csas.cz>
Date: Tue, 17 Sep 2013 20:36:45
To: 'patrik.chrz@gmail.com'<patrik.chrz@gmail.com>
Subject: FW: Podmínky pro výplatu šeku

Vážený pane Chrzi,

děkujeme Vám za využití naší klientské schránky.

K nezávaznému inkasu přijímáme pouze šeky od klientů, kteří u ČS mají vedený účet nebo jiný produkt (ne od náhodné klientely, která nemá účet/produkt vedený v ČS). Pro výplatu šeku je postačující aby klient měl u České spořitelny založenou Vkladní knížku. V současnosti se sjednávají jen Vkladní knížky dětské a výherní.
Šekové částky mohou být dle požadavku klienta připsány na účet(sporožiro/běžný účet, vkladní knížku). Výplata v hotovosti je možná pouze klientům, kteří využívají služeb privátního poradce. V tomto případě pracovnice postupovala v souladu s předpisy ČS.

Věřím, že Vám uvedené informace budou nápomocné.

V případě Vašich dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit. Obecné informace Vám také ochotně poskytnou kolegové na kterékoliv pobočce nebo telefonní bankéři na bezplatné informační lince 800 207 207, která je v provozu nepřetržitě.

S přáním příjemného dne

Jiřina Halouzková
Klientské centrum České spořitelny
Infolinka: 800 207 207
e-mail. csas@csas.cz
http://www.csas.cz

DALE

• Host
« Odpověď #13 kdy: 06. 10. 2013, 22:47:40 »
Ty vyherni VK byly jedine co nemaji zrusene, to je pravda, ale spis jsem cekal, ze to zapomneli napsat :) dekuji, mail si pripadne vytisknu.
Minimalni vklad jste psal, ze je 20 Kc? Plati to porad?
(jeste mam moznost studentskeho uctu, ktery by mel byt veden zdarma, coz by tedy melo vyjit jeste lepe)

Privatni poradce je pocitam "Osobni banker"? Na to dosahnu tezko: Osobní bankovnictví je služba, kterou jsme připravili pro klienty, kteří u nás mají účet, na který chodí měsíčně min. 30 000 Kč nebo u nás aktivně využívají účet a současně součet jejich vkladů a úvěrů je více než 500 000 Kč. :)

A s tou KB zkusenosti nemate? Min. poplatek by tedy mel byt 200Kc, avsak nekdo psal, ze mu vyplatili dolary na pokladne v hotovosti (coz by nakonec mohlo vyjit lepe) - ale bylo to jiz asi pred rokem a pul...

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 06. 10. 2013, 23:19:45 »
V KB jsem se kdysi o proplacení šeku pokoušel - v Praze na Václaváku a po cca hodině vyjednávání, kdy si mě předávali jak horký brambor, mi odpověděli, že jako neklientovi mi to neudělají.
Na druhou stranu známému kdesi na severu Moravy to dělaní úplně běžně.

Platby GoPay

reklama