reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: ANO spořitelní družstvo  (Přečteno 441851 krát)

Abaro

• Host
ANO spořitelní družstvo
« kdy: 14. 08. 2014, 14:05:33 »
Dobrý den.

Chtěl bych investovat nějaké volné peníze do termínovaného vkladu. Na Měšci jsem našel že ANO spořitelní družstvo dává na dva roky 2,8 procenta. Máte s nimi někdo nějaké zkušenosti a je to dobrá úvaha Spořitelní družstvo ?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Martin Nový

• Host
Re:ANO spořitelní družstvo
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2014, 14:10:52 »
Znám. Nic proti nim, ani proti ostatním kampeličkám, ale ANO je pro běžného klienta s průměrnými vklady nepoužitelné kvůli 17 000 členskému vkladu (musíte složit do tří let za to, že jste členem družstva a využíváte jejich produktů = stáváte se jako kdyby spolumajitelem, držitelem části družstva)

Abaro

• Host
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2014, 14:27:11 »
Mě bylo vysvětleno jestli jsem to pochopil dobře, že když si u nic udělám termínovaný vklad na dobu 2 let  a pak se od nich odhlásím , že těch 17 000 kč. platit nemusím a úroky mi z vkladu normálně vyplatí. Že těch 17000 je splatných na dobu tří let. Je to ale pravda ??? "Když ptáčka lákají pěkně mu zpívají."

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2014, 16:56:00 »
Nevím jaké jsou podmínky splatnosti toho členského vkladu. I kdyby to ale byla pravda a Vy jste se ukončením termínovaného vkladu a ukončením členství do 2 let povinnosti zbavil, stále je riziko, že, pokud by ale nastal problém, ručíte za závazky spořitelního družstva do výše nesplaceného členského vkladu.

Abaro

• Host
« Odpověď #4 kdy: 14. 08. 2014, 17:24:42 »
Nevím, to co tu píšete " ručíte za závazky spořitelního družstva do výše nesplaceného členského vkladu", mi asi "zapomněli" říct.
Kam by jste investoval Vy ? Myslím tím pouze v rovině termínovaných vkladů.

Reklama

• Stálý člen

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #5 kdy: 14. 08. 2014, 17:41:21 »
Tak především termínovaný vklad bych nepovažoval za investici. To je jen uložení peněz.
Já termínované vklady moc nesleduji, protože své peníze zamýšlím v krátkém horizontu použít.
První co mne napadá je clear deal od J&T Banky: aktuálně 2,40% p.a. na dvouletém termíňáku. Ale je tam podmínka výše vkladu 500 000 Kč.
Za situace, kdy se chystá změna právní úpravy kampeliček, bych zkrátka šel raději do banky.

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 14. 08. 2014, 17:55:06 »
Je vhodné si ujasnit, že zhodnocení prostředků ve formě depozit na terminovaných vkladech, či spořicích účtech ve finančních institucích nemá charakter investice.

Kampeličky jsou obecně více rizikové než banky, jen za poslední 3 roky padly snad 4: Vojenská družstevní záložna, Unibon, Metropolitní spořitelní družstvo a letos WPB Capital. I když jsou ještě pořád kryté FPV do 100.000 €, tak na příkladu MSD se ukázalo, že klienti můžou být prakticky odstříhnuti bez peněz klidně i na půl roku, aniž by jim bylo něco vyplaceno, proto si nedokážu představit uchovávat v kampeličce např. okamžitou likvidní rezervu na spořicím účtu, nebo počítat, že uložené peníze použiji ke dni ukončení TV na nákup nemovitosti, na kterou už mám zaplacenou zálohu.

Pokud toto riziko převáží vyšší zhodnocení (nevím na co spořím a peníze použiji), tak lze přemýšlet nad uložením peněž, ale klidnější spaní poskytne spíše banka. Tam je to pochopitelně s úrokovými mírami o něco horší a solidněji v současnosti zúročují peníze snad jen J&T a Evropsko-ruská banka.

Abaro

• Host
« Odpověď #7 kdy: 14. 08. 2014, 18:05:08 »
Ano, máte pravdu, špatně jsem to napsal. Uložení peněz do termínovaného vkladu není investice. Souhlasím.
Termínovaný vklad beru jako málo rizikové uložení peněz někam, kde mi mé našetřené peníze alespoň něco "vydělají".
Vím že míra inflace jsou 2 % takže v případě J&T je zisk 0,4 % při tom kdy mám na účtě více jak 500000 kč.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 15. 08. 2014, 07:26:52 »
Akcenta má pro vklady mezi 100 a 700 tisíc úrokovou sazbu 2,7 až 3,4 % (3 až 5 let). Ale je to taky kampelička.

Intri

• Host
« Odpověď #9 kdy: 15. 08. 2014, 09:29:04 »
Je hodně smutné, že záměr ČNB se povedl - zanesla zase mezi lidi strach z kampeliček. Oprávněně, pochopitelně, ale kampeličky jsou rizikové jen proto, že je ČNB nechce na trhu. Jinak nejsou o nic rizikovější než banky - naopak, když ČNB zničí další kampeličku, máte naději, že vám vklad zatáhne FPV. Pokud krachne J&T nebo ERB, máte jistotu, že neuvidíte ani korunu.

Mimochodem, svého času i onen pan velký bankéř "nemám rád tuneláře" alias Petr, který tady na fóru proslul bezmezným a nesmyslným očerňováním kampeliček, prohlašoval, že struktura vedení J&T má sama pár hodně podezřelých lidí. Ovšem J&T je banka - ČNB proti ní nejspíš nepůjde, bankovní sektor ČNB zničit nechce.

Záleží na vás, pro co se rozhodnete, bezpečnější bude kvůli ČNB asi opravdu ta banka. Díky tomu, že Singerovi zobou z ruky i poblitici, dojde k výraznému zákonnému omezení kampeliček, a tím nejspíš de facto i k jejich kompletnímu odstranění z trhu.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #10 kdy: 15. 08. 2014, 10:01:44 »
Nezlobte se, ale nemáte pravdu.
Postavení klienta finančního ústavu je v civilizované zemi vždy méně rizikové než postavení jeho podílníka (člena).
Proto je za srovnatelných okolností vždy bezpečnější být klientem banky než členem kampeličky.

Intri

• Host
« Odpověď #11 kdy: 15. 08. 2014, 11:25:43 »
Mhmm, máte pravdu - v civilizované zemi. Nicméně ČR nelze považovat za civilizovanou zemi, když zákony tady platí jen pro ty, kdo nemají dost peněz. ČNB je toho zářný důkaz - její postup proti WPB byl zcela ilegální, ale nic se neděje. U politiků by se takových příkladů dalo najít taky habaděj, a ani u nich se nic neděje. Dokud v ČR bude panovat takové bezpráví, jaké panuje teď, nemá ve výsledku smysl peníze nikam ukládat. Když se Singer rozhodne, peníze ukradne (ať už legálně nebo ne) a nikdo s tím nic neudělá, jak neustále prokazuje.

Abaro

• Host
« Odpověď #12 kdy: 15. 08. 2014, 11:57:01 »
Nezlobte se, ale nemáte pravdu.
Postavení klienta finančního ústavu je v civilizované zemi vždy méně rizikové než postavení jeho podílníka (člena).
Proto je za srovnatelných okolností vždy bezpečnější být klientem banky než členem kampeličky.

Nejsem bankovní expert, ale myslím si, že pokud krachne J&T nebo ERB I tito klienti dostanou své vklady zpět z FPV. Nebo se mýlím ?
Já myslel že každá banka i kampelička  musí do FPV odvádět část peněz co kdyby náhodou. Jen jsem někde slyšel že kampeličky odvádí míň a jsou rizikovější a tak jim ten odvod chtějí srovnat s bankami .

Abaro

• Host
« Odpověď #13 kdy: 15. 08. 2014, 12:04:14 »
Omlouvám se, chtěl jsem ragovat na pana Intriho mím přízpěvkem o J&T a ERB.

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 15. 08. 2014, 12:40:02 »
Kampeličky nyní neodvádí do FPV méně, ale stejně jako banky, což je aktuálně čtvrtletně 0,04 % z objemu pojištěných vkladů, což by měla vzhledem k rizikovějšímu modelu fungování řešit chystaná legislativa a zvýšit tuto hodnotu na dvojnásobek.

Největší problém by byl v případném navýšení odpovědnosti členů a to nikdo neví, jak to může vypadat, ČNB se už nechala slyšet, že by u vkladů v kampeličkách měla/mohla existovat spoluúčast, kdo ví, jak je takový zákrok reálný a zda by byl retroaktivní, ale úplně by stačilo, že by třeba vklady byly kryty pouze do 90 % a už by se vkladatelé začali rozhodovat jinak.

Platby GoPay

reklama