reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: ANO spořitelní družstvo  (Přečteno 457476 krát)

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:ANO spořitelní družstvo
« Odpověď #15 kdy: 15. 08. 2014, 12:50:33 »
Vklady u bank samozřejmě pojištěné jsou u FPV taky, kolega tady narážel spíše na to, že ve FPV jsou řádově desítky mld. Kč - podle http://www.fpv.cz/cs/otazky-a-odpovedi.html to bylo k 31.7.2013 27,5 mld. Kč, což by pokrylo vklady ve všech kampeličkách současně (koneckonců se z toho vyplácely zůstatky klientům MSD a nyní se budou hojit členové WPB Capital), ale taková středně velká banka by už problém měla (což J&T s bilanční sumou nad 125 mld. Kč je) - a tak by to s největší pravděpodobností zatáhl s pomocí státu daňový poplatník. Případný krach ERB s vklady ve výši 4,5 mld. Kč by problém být neměl, v J&T ale měli v druhém kvartálu letošního roku klienti uloženo více než 95 mld.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #16 kdy: 15. 08. 2014, 13:35:22 »
Vklady u bank samozřejmě pojištěné jsou u FPV taky, kolega tady narážel spíše na to, že ve FPV jsou řádově desítky mld. Kč - podle http://www.fpv.cz/cs/otazky-a-odpovedi.html to bylo k 31.7.2013 27,5 mld. Kč, což by pokrylo vklady ve všech kampeličkách současně (koneckonců se z toho vyplácely zůstatky klientům MSD a nyní se budou hojit členové WPB Capital), ale taková středně velká banka by už problém měla (což J&T s bilanční sumou nad 125 mld. Kč je) - a tak by to s největší pravděpodobností zatáhl s pomocí státu daňový poplatník. Případný krach ERB s vklady ve výši 4,5 mld. Kč by problém být neměl, v J&T ale měli v druhém kvartálu letošního roku klienti uloženo více než 95 mld.

Tak ono především to porovnávání zásob v FPV s bilanční sumou bank je naprosté porovnávání hrušek s jablky, protože v bilanční sumě nejsou zdaleka jen vklady. Porovnávání celku klientských vkladů také není dobře, protože nevíte, kolik z toho je pojištěných.

I když ale vezmete jen pojištěné vklady, je poměrně logické předpokládat, že FPV dostane v následném konkurzu banky něco zpátky. Takže FPV by si na J&T muselo krátkodobě půjčit, ale část by určitě dostalo zpět. Ledaže byste předpokládal, že by se banku povedlo vytunelovat stejně důkladně jako některé záložny.

Jinak není třeba snižovat krytí z FPV na 90%.
Úplně by stačilo pravidlo, že vklad v záložně může být pouze desetinásobkem členského vkladu dotyčného člena.

nemám rád tuneláře

• Host
« Odpověď #17 kdy: 15. 08. 2014, 22:09:29 »
Vidím, že mému velkému obdivovateli nedá spát, jaký jsem měl dobrý odhad v kauze MSD, když jsem tvrdil, že jestli FAÚ s policajtami takto tvrdě zasáhli, tak to tutově skončí trestním stíháním vedení a miliardovým mankem ...  ;)
A také se potvrzuje můj názor, že nejde o žádné "tažení proti záložnám", protože některé pořád velmi dobře prosperují. Navíc že všechny záložny není možné házet na jednu hromadu potvrzuje i tato nenápadná poměrně čerstvá zpráva: www.financninoviny.cz/zpravy/asociaci-druzstevnich-zalozen-opustily-ctyri-z-deseti-kampelicek/1111893 Zatím jsem nedešifroval, kteří jsou ti "dobří" a kteří "zlí", ale evidentně část jich má pořád máslo na hlavě, ale zbytek je ochotný se bavit s MF a ČNB o nové kompromisní regulaci ... A jen věta k prý ilegálnímu odebrání licence WPB: jejich hlavním trumfem proti odebrání licence je prý podjatost Tomšíka, že prý se měl někde po nějaké přednášce vyjádřit, že v případě fakt velkých průserů se ČNB nezdráhá odebírat licence. Takže podle mě klasika: věcně nemaj co namítnout, jak hledaj procesní pochybení. Mimoběžné, asi jako když Zavřel v památné sérii článku tady na Měšci psal, jak prý funguje kontrola ČNB a podobné perly, vzpomínáte?  ;D.

Ještě tu padly názvy dvou bank: ERB má úroky jako kampelička, ale také jejich bilanci : https://www.erbank.cz/images/PDF/verejne_informace/CNB_WEB_20140630.pdf Podle mě je aktuálně asi nejrizikovější ze všech českých bank (laicky: ano, dává nejvyšší úrok, ale jen vůl tam dá nad limit pojištění, a to i kdyby mu slibovali 10%) . Skupina J&T prošla (prochází?) restrukturalizací http://www.jtfg.com/media-servis/1165353-skupina-jt-finance-group-vyclenuje.html, která by měla zprůhlednit jejich strukturu, ještě tady: https://www.jtbank.cz/public/3/d6/88/4359_16615_z13092013.pdf bylo požehnaně kyperských firem s nejasnou vazbou na banku. K konci roku už skupina vypadala docela jinak ... Možná je zatím také ČNB, kterou štvalo, že nevidí do toho, co všechno se ve skupině točí ...

Abaro

• Host
« Odpověď #18 kdy: 16. 08. 2014, 16:48:24 »
Tak a mám z toho zamotanou hlavu tak, že nevím kam vlastně peníze vložit.

Intri

• Host
« Odpověď #19 kdy: 17. 08. 2014, 21:19:39 »
Vidím, že mému velkému obdivovateli nedá spát, jaký jsem měl dobrý odhad v kauze MSD, když jsem tvrdil, že jestli FAÚ s policajtami takto tvrdě zasáhli, tak to tutově skončí trestním stíháním vedení a miliardovým mankem ...  ;)
A také se potvrzuje můj názor, že nejde o žádné "tažení proti záložnám", protože některé pořád velmi dobře prosperují. Navíc že všechny záložny není možné házet na jednu hromadu potvrzuje i tato nenápadná poměrně čerstvá zpráva: www.financninoviny.cz/zpravy/asociaci-druzstevnich-zalozen-opustily-ctyri-z-deseti-kampelicek/1111893 Zatím jsem nedešifroval, kteří jsou ti "dobří" a kteří "zlí", ale evidentně část jich má pořád máslo na hlavě, ale zbytek je ochotný se bavit s MF a ČNB o nové kompromisní regulaci ... A jen věta k prý ilegálnímu odebrání licence WPB: jejich hlavním trumfem proti odebrání licence je prý podjatost Tomšíka, že prý se měl někde po nějaké přednášce vyjádřit, že v případě fakt velkých průserů se ČNB nezdráhá odebírat licence. Takže podle mě klasika: věcně nemaj co namítnout, jak hledaj procesní pochybení. Mimoběžné, asi jako když Zavřel v památné sérii článku tady na Měšci psal, jak prý funguje kontrola ČNB a podobné perly, vzpomínáte?  ;D.

A také se potvrzuje můj názor, že nejde o žádné "tažení proti záložnám"...

Skupina J&T prošla (prochází?) restrukturalizací http://www.jtfg.com/media-servis/1165353-skupina-jt-finance-group-vyclenuje.html, která by měla zprůhlednit jejich strukturu, ještě tady: https://www.jtbank.cz/public/3/d6/88/4359_16615_z13092013.pdf bylo požehnaně kyperských firem s nejasnou vazbou na banku.

Sranda, že WPB přesně toto neprošlo, zatímco bance jo. 'Nuff said o tom, jak pravdivé tvoje příspěvky jsou. O té pohádce o tom, jak jsi perfektně odhadl, co se děje, netřeba říkat moc - snad jen, jak jsi neustále ten názor měnil tak, jak se ti to zrovna hodilo.

Tak a mám z toho zamotanou hlavu tak, že nevím kam vlastně peníze vložit.

To máte ve výsledku úplně jedno. Aktuálně největší hrozbou pro vaše peníze není stabilita bankovní instituce, do které ty peníze dáte, ale ČNB. A to ať už tím, že záměrně zlikviduje jinak dobře prosperující společnost, nebo tím, že vám ty peníze prostě jen tak ze své vůle devalvuje. Co jsem očima prolétl nové příspěvky, nenašel jsem zmínku o tom, o jak velkých penězích se vlastně bavíme a na jak dlouho je chcete uložit. Možná by stálo za to prostě koupit něco fyzického, s čím nemůžou politici nebo jejich ještě dementnější odnož (bankéři) manipulovat. Ale pokud těch peněz moc nemáte nebo je potřebujete jen schovat/uložit na relativně brzké užití, zvolit můžete cokoliv.

Zesumírováno:

- v kampeličce je riziko, že ji ČNB klidně i bezdůvodně a ilegálně zničí, nicméně pokud by se tak stalo, peníze by vám mělo pokrýt FPV. Je jen otázka, jak dlouho si na ně počkáte, v případě MSD se čekalo od května do ledna. Počítal bych minimálně půl roku.

- v bance dostanete velké kulové, ale ČNB po bance nepůjde, což i přes svou inteligenci pravdivě potvrdil bankéř Petřík (J&T prochází tím stejným, čím prochází WPB, ale WPB byla zničena, J&T je ze strany ČNB zcela bez problémů)

- a samozřejmě existují rizika, se kterými nic neuděláte, ani je předem neodhadnete - ERB může být riskantní vzhledem k tomu, že jde o ruskou banku (a z propagandy a manipulace veřejným míněním v médiích je zcela zjevné, že pro ČR je Rusko úhlavní nepřítel). Pravděpodobné blížící se přijetí Eura může vést k ještě dalšímu cílenému znehodnocování české měny, z ukrajinské krize může vcelku snadno vypuknout třetí světová a všechny peníze rázem budou toaletní papír...

Zkrátka a dobře, doba je nestálá. Pokud máte peníze v řádech desítek až stovek tisíc, neřešil bych jednu nebo dvě desetiny procenta, které můžete najít u jiné instituce. Zvolte tak nějak pocitově. Osobně používám pro peníze vyhrazené na nedalekou (ale ne okamžitou) koupi bytu kombinaci Equa banky, kde mi leží okamžitá hotovost, a Wüestenrotu s fixací (1,4% ročně). Výhodou je v obou případech maximální likvidita (fixace u Wüestenrotu lze kdykoliv zrušit a peníze vybrat, akorát nedostanete ten bonus 0,4% - jinak se ty peníze normálně úročí jedním procentem).

Reklama

• Stálý člen

reklama

nemám rád tuneláře

• Host
« Odpověď #20 kdy: 18. 08. 2014, 21:31:58 »
ERB může být riskantní vzhledem k tomu, že jde o ruskou banku

Ale houbelec (proč je asi česká Sberbank v pohodě?). Kdo má trochu finanční vzdělání, tak mu stačí si prostudovat odkaz na výsledky, kterej jsem tu dával: ERB ještě k 31.3.2014 držela obrovský balík peněz u ČNB (asi nějaké vklady nebo REPA?), přitom dávala vysoké úroky. Zároveň sledovaných pohledávek maj víc než standardních ... Typické "zdraví" kampeličky ...
Jinak srovnávat JaT a WPB můžeš fakt jen ty  ;D WPB: http://www.mesec.cz/clanky/wpb-capital-konci/ účelové úvěry, kterými si vytvořili kapitál, J&T: obchody s kyperskými společnostmi, mohou být neprůhledné, ale nepřepokládám, že jde o podvody ... Fakt nevidíš rozdíl?

Intri

• Host
« Odpověď #21 kdy: 18. 08. 2014, 22:04:29 »
Ne, opravdu nemám tak bujnou fantazii jako ty. Ale holt, jsi bankéř, navíc dokonce bez schopnosti se představit jménem a postavit se svým jménem za své názory, tak přece bys nestřílel do vlastních řad a byl objektivní... To už o tobě dávno víme. Stejně jako o ilegalitě postupu ČNB proti WPB, který je zcela evidentní. A pak stejně, jako ty nemáš důvod se domnívat, že v J&T jde o podvody, nikdo racionálně uvažující (= ne-bankéř) nemá důvod se domnívat, že ČNB si ty údajné podvody (dosud neprokázané u MSD i WPB) nevykonstruovala. Jakože vykonstruovala, to je všem zrovna tak evidentní jako tvé bláboly. Jen z nějakého důvodu tobě ne... Asi holt na tebe lépe zapůsobilo vymývání mozku na "školeních" a firemních "team-buildingových" akcích.

A co mě opravdu hlasitě rozesmálo, je jak se oháníš výkazy ERB, ale u MSD jsi brečel, že výkazy nejsou spolehlivé a můžou se zmanipulovat, jak kdo chce.:) Srovnej si své měřáky, pane bankéři, máš je rozhašené. Což je další typickou vlastností kohokoliv pracujícího pro banku.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #22 kdy: 19. 08. 2014, 00:00:44 »
Dovolím si dva postřehy:
(1) hrozně mne baví, když někdo, kdo vystupuje pod přezdívkou, kritizuje někoho jiného za to samé.
(2) pokud výkazy ukazují, že je vše v pořádku, je docela dobře možné, že jsou zfalšované. Pokud ale ukazují problém, pak tam ten problém asi je. Nebo si myslíte, že by někdo falšoval špatné výkazy?

MilanV

• Host
« Odpověď #23 kdy: 19. 08. 2014, 08:36:44 »
Milí diskutující, doporučuji načíst sněmovní tisk č. 253 Novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech ( http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=253&CT1=0 ); Zde najdete prakticky všechny odpovědi na otázky budoucího fungování kampeliček, včetně přechodných období. Víte například, že prakticky 90% účast je v tomto zákoně zavedena tím, že úročené vklady musí být doprovázeny 10% základním a dodatečným členským vkladem? Celý materiál je zajímavé čtení (čtěte hlavně přílohy vládního návrhu, kde je i perfektní analýza celého sektoru), bohužel a nebo možná bohudík důsledky pro celý sektor kampeliček jsou jasné.

Jak jsem psal dříve, jsem poučený laik v oblasti hospodaření úvěrových institucí/kampeliček, ale portfolia 4 největších kampeliček jsou dost špatná. Z celkových půjček (pohledávek = portfolia poskytnutných úvěrů) za tzv. jinými než úvěrovými institucemi vykazují 4 největší kampeličky (k 30.6.2014) následující údaje:
1) Creditas - celkové půjčky (pohledávky) 8,3mld. Kč, standardní pohledávky 41%, sledované pohledávky (po splatnosti 30 dnů ale méně než 90 dnů) 42%, se selháním 17%
2) MPU - celkové půjčky 7,7 mld., standardní pohledávky 61%, sledované 4,5%, se selháním 34,5%
3) ARTESA - celkové půjčky 2,45 mld. Kč, standardní 59%, sledované 23,5%, se selháním 17,5%
4) AKCENTA - celkové půjčky 2,43 mld. Kč, standardní 20,7% !!!!, sledované 48,7%, se selháním 30,6%
?) ANO - celkové půjčky 0,434 mld. Kč, standardní 81%, sledované 7%, se selháním 12%

Myslíte si, že banky mají takovou strukturu portfolia? Podívejte se na povinně zveřejňované informace.... Např. v případě Akcenty snad už ani nejde o půjčování, ale řízení půjček v selhání :-)

Těším se na vaše názory, jak na návrh zákona, tak ke stavu portfolia kampeliček. Já osobně v tom vidím dost průšvih :-)

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 19. 08. 2014, 09:01:55 »
Tak důsledek je celkem jasný - praktické zlikvidování segmentu družstevních záložen a tedy ještě další snížení tlaku na banky ohledně výše úroků.

Intri

• Host
« Odpověď #25 kdy: 19. 08. 2014, 09:03:36 »
Dovolím si dva postřehy:
(1) hrozně mne baví, když někdo, kdo vystupuje pod přezdívkou, kritizuje někoho jiného za to samé.
(2) pokud výkazy ukazují, že je vše v pořádku, je docela dobře možné, že jsou zfalšované. Pokud ale ukazují problém, pak tam ten problém asi je. Nebo si myslíte, že by někdo falšoval špatné výkazy?

1) Já už se dávno bankéříčkovi představil: moje jméno je Daniel Krupka, bydlím v Ostravě a s žádnou bankou ani jinou finanční institucí jsem nikdy spřažen nebyl. Uvedl jsem to našemu milému bankéři v nejmíň třech příspěvcích, na které i reagoval, takže to četl. Víte, já si vašich názorů vždycky cenil, p. Slanino, ale vaše schopnost skákat k závěrům bez toho, abyste měl tušení, o čem mluvíte, vás neuvěřitelně diskredituje.

2) Ale no tak, ani finančník přece nemůže být tak krátkozraký a neschopný přemýšlet více do hloubky. To, že se vykážou špatné výsledky, ještě nic neznamená - situace může být ve skutečnosti daleko horší. Vylepšovat výsledky se nemusí do dokonalosti, bohatě stačí jen tak, aby společnost přežila. To vás nenapadlo? Zjevně ne. Ale snad vás může omluvit, že byla půlnoc, když jste to psal, mozek vám zjevně tou dobou už nefungoval.

Václav Beran

• Host
« Odpověď #26 kdy: 19. 08. 2014, 11:05:54 »

add MSD - A nevypadá to celé jako velký humbuk? Na to, že tam mělo dojít k miliardovým zpronevěrám, se jaksi už rok a půl nic neděje a je ticho po pěšině... Že obvinili management je sice hezké, ale co dál? Tipl bych si, že to vyšumí stejným způsobem, jako když pánové potřebovali shodit Nečasovu vládu.. Pouze se tu vrtí figurkami..
A myslím, že kdyby si pánové z MSD poslali pár stovek milionů do Honkongu, určitě by tu čekali na to, až je přijdou profíci z FAÚ zatknout...

Namot

• Host
« Odpověď #27 kdy: 19. 08. 2014, 12:12:18 »
Pan Chrz má s těmi dopady úplnou pravdu. Záložny tento tlak jen těžko ustojí, klienti půjdou radši do bank a ty jim ještě sníží úroky. Všichni budou spokojení. Tedy až na klienty, ti ostrouhají.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #28 kdy: 19. 08. 2014, 12:59:40 »
1) Já už se dávno bankéříčkovi představil: moje jméno je Daniel Krupka, bydlím v Ostravě a s žádnou bankou ani jinou finanční institucí jsem nikdy spřažen nebyl. Uvedl jsem to našemu milému bankéři v nejmíň třech příspěvcích, na které i reagoval, takže to četl. Víte, já si vašich názorů vždycky cenil, p. Slanino, ale vaše schopnost skákat k závěrům bez toho, abyste měl tušení, o čem mluvíte, vás neuvěřitelně diskredituje.

Děkuji, že jste se mi představil. A omlouvám se, jestli jsem Vaše dřívější představení přehlédl. Ale stejně nechápu, proč vystupujete pod přezdívkou. A velmi by mne zajímalo, kde podle Vás skáču k závěrům bez toho, abych měl tušení, o čem mluvím.

2) Ale no tak, ani finančník přece nemůže být tak krátkozraký a neschopný přemýšlet více do hloubky. To, že se vykážou špatné výsledky, ještě nic neznamená - situace může být ve skutečnosti daleko horší. Vylepšovat výsledky se nemusí do dokonalosti, bohatě stačí jen tak, aby společnost přežila. To vás nenapadlo? Zjevně ne. Ale snad vás může omluvit, že byla půlnoc, když jste to psal, mozek vám zjevně tou dobou už nefungoval.

Pokud by výsledky záložen byly ve skutečnosti ještě horší než to, co mají ve výkazech, mnoho to na situaci nezmění. Protože už to, co záložny vykazují dnes, je průšvih s velkým P.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #29 kdy: 19. 08. 2014, 13:04:03 »
Tak důsledek je celkem jasný - praktické zlikvidování segmentu družstevních záložen a tedy ještě další snížení tlaku na banky ohledně výše úroků.

Nemůžu si pomoct, ale podle mne ten sektor fakticky likvidují majitelé (ať už jsou neschopní, nezodpovědní nebo tunelářští), kteří připustili tak mizernou kvalitu úvěrového portfolia záložen. Ten zákon bude představovat jen konečný očistný proces.
Stav, kdy velké banky, které přitom coby SIFI budou nuceny vytvářet další a další kapitálové polštáře, fakticky financují FPV, který slouží k tomu, aby jejich zákazníci mohli převádět svá depozita za mírně lepší úroky k mnohem rizikovější konkurenci (která přitom tyto polštáře vytvářet nemusí), podle mne není morálně v pořádku.

Platby GoPay

reklama