reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: ANO spořitelní družstvo  (Přečteno 461106 krát)

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:ANO spořitelní družstvo
« Odpověď #30 kdy: 19. 08. 2014, 14:00:07 »
Tak zajisté, že zásah ČNB nepřišel jako blesk z čistého nebe, že kampeličky mají máslo na hlavně, ale hodně podobně jsou na tom některé banky (např. Evropsko ruská a J&T) a proti těm (alespoň takto viditelně) ČNB nezasahuje.

A pak je tu právě to, že nebudou-li kampeličky, banky si opět zvýší svoje marže, tedy minimálně sníží úroky z vkladů.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #31 kdy: 19. 08. 2014, 14:24:45 »
Tak zajisté, že zásah ČNB nepřišel jako blesk z čistého nebe, že kampeličky mají máslo na hlavně, ale hodně podobně jsou na tom některé banky (např. Evropsko ruská a J&T) a proti těm (alespoň takto viditelně) ČNB nezasahuje.

A pak je tu právě to, že nebudou-li kampeličky, banky si opět zvýší svoje marže, tedy minimálně sníží úroky z vkladů.

Podle mne kampeličky nejsou schopny na banky vyvinout reálný konkurenční tlak. Objem vkladů, o které banky se záložnami reálně soupeří, je tak malý, že se podle mne za stávající situace žádné bance mít sazby byť i o 10 bps vyšší kvůli tomu, aby nalákaly klienty záložen (resp. zabránila odlivu klientů do záložen). Paradoxně by podle mého názoru marži bank nejvíc zvýšilo to, pokud by se jim po umravnění sektoru záložen snížily příspěvky do FPV. Ale k tomu ještě pěkně dlouho nebude moci dojít.

Intri

• Host
« Odpověď #32 kdy: 19. 08. 2014, 14:38:12 »
Podle mne kampeličky nejsou schopny na banky vyvinout reálný konkurenční tlak. Objem vkladů, o které banky se záložnami reálně soupeří, je tak malý, že se podle mne za stávající situace žádné bance mít sazby byť i o 10 bps vyšší kvůli tomu, aby nalákaly klienty záložen (resp. zabránila odlivu klientů do záložen). Paradoxně by podle mého názoru marži bank nejvíc zvýšilo to, pokud by se jim po umravnění sektoru záložen snížily příspěvky do FPV. Ale k tomu ještě pěkně dlouho nebude moci dojít.

To je blbost. Konkurenční tlak byl prostý - vyšší úroky a s tím spojené maření plánu ČNB znehodnocovat občanům úspory s cílem donutit je ty peníze utratit (jak Singer sám proklamoval). A vzhledem k tomu, že kampeličky začaly dost masivně růst, hrozilo, že se z okrajového segmentu stane opravdu velká konkurence. To bylo nepřípustné, proto byly kampeličky zaraženy v době svého největšího rozmachu. O tom, kolik náhodiček se najednou při likvidaci MSD sešlo, jsem mluvil už hodněkrát, znovu je tady opakovat nebudu, pokud si o to někdo neřekne.

nemám rád tuneláře

• Host
« Odpověď #33 kdy: 19. 08. 2014, 22:41:41 »
Intri: bohužel musím opět diskusi skončit - tvoji logiku prostě nepoberu (viz argument o falšování špatných výkazů a reakce J.Slaniny)

MilanV: velmi zajímavé, hlavně ta Akcenta. Ten trend nic moc a když slyším, jak nabízej maso s kostí (když k TV dáte nepojištěný podřízený vklad, dostatente 1% navíc - viz http://finance.akcenta.cz/bonus-k-terminovanemu-vkladu.html), tak je možná zaděláno na průšvih ....

Václav Beran: odpovím ve vláknu k MSD

Patrik Chrz: věta "kampeličky mají máslo na hlavně, ale hodně podobně jsou na tom některé banky (např. Evropsko ruská a J&T)" je napřeshubu vod Jakaboviče a Tkáče - když něco na píšu, tak se to aspoň pokusím zdůvodnit, ne? ... Rozhodně se jich nechci zastávat, ale proč by proboha měla být J&T strčena do jednoho pytle s kampelicemi??

Jinak opravdu si myslíte, že na českém bankovním trhu není konkurence na straně vkladů? ING konto drží dlouhodobě sazbu bez podmínek 1% nad PRIBIDem a není sama .... Pokud jde o absolutní výši: jaké jsou sazby v Německu? Je jejich výše ovlivněna počtem kampeliček?

Intri

• Host
« Odpověď #34 kdy: 19. 08. 2014, 23:10:20 »
Nemůžeš - bankéř zdravý rozum mít nemůže, jinak by nemohl dělat tu práci. Tak už se alespoň konečně přiznej k tomu svému jménu a v jaké bance pracuješ. Nebo aspoň řekni, z čeho máš tak panický strach, že to nemůžeš říct.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #35 kdy: 20. 08. 2014, 07:04:52 »
Patrik Chrz: věta "kampeličky mají máslo na hlavně, ale hodně podobně jsou na tom některé banky (např. Evropsko ruská a J&T)" je napřeshubu vod Jakaboviče a Tkáče - když něco na píšu, tak se to aspoň pokusím zdůvodnit, ne? ... Rozhodně se jich nechci zastávat, ale proč by proboha měla být J&T strčena do jednoho pytle s kampelicemi??
Ok, tak se pokusím o vysvětlení.  J&T má mimořádně velkou expozici v tzv. solárním businessu, který není tak ziskový (některé elektrárny jsou i ztrátové) jak se předpokládalo a počet úvěru se selháním u této banky (nejen v tomto oboru) je vysoký. Však také banka ukončila spolupráci s Moody’s, protože jí dávala nejnižší možnost známku - "E"
http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/j-t-banka-ukoncila-spolupraci-s-agenturou-moody-s-zustane-bez-ratingu-1097589

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #36 kdy: 13. 05. 2015, 18:24:10 »
Dobrý den,

všiml jsem si, že před plánovanou změnou legislativy (zvýšení členských vkladů kampeliček), začaly některé kampeličky přicházet s poměrně zajímavými nabídkami k uložení peněz, jmenovitě:

Akcenta - 3,50 % p.a. na 5 let s měsíčním připisováním úroků (zřejmě průkopník zvyšování sazeb)

ANO s.d. - 4,40 % p.a. na 7 let s připsáním úroku na konci vkladu, případně 4,10 % p.a. na 7 let s měsíčním připisováním úroků - tuhle variantu bych zřejmě preferoval já (předpokládám, že se jedná o reakci na nabídku Akcenty, velmi příjemná pro nás vkladatele)

Přiznám se, že jsem nijak podrobně nestudoval ty legislativní změny, ale pochytil jsem z toho jen pár bodů, které vypíšu níže (pokud píšu něco špatně, tak mě opravte):

1) pro vklady do kampeliček učiněné do 30.06.2015 bude jediná podmínka k jejich vedení mít splaceno celkem 21.000 CZK k datu 01.01.2018 (1.000 CZK základní členský vklad + 20.000 CZK další členský vklad) jako členské vklady (neúročené, nepojištěné - riziko ztráty)

2) pro vklady do kampeliček učiněné po 30.06.2015 už bude k jejich vedení potřeba mít splaceno 1,000 CZK jako základní členský vklad + k datu 01.01.2018 10 % z objemu vkladů na termínovaných vkladech (což může při termínovaném vkladu 2.500.000 CZK dělat 250.000 CZK neúročených a zároveň v ohrožení)

Píšu vše správně ?

Znamená to tedy, že kdybych momentálně nyní chtěl založit termínovaný vklad s částkou 2.500.000 CZK, tak moje jediná spoluúčast (rozuměj nepojištěná částka, o kterou mohu přijít v průběhu celého vkladu) bude celkem 21.000 CZK (tedy 0,84 % z hodnoty uložených peněz) ?

Existuje nějaká reálná možnost/hrozba, že by česká legislativa vyřadila termínované vklady v kampeličkách v následujících letech ze systému pojištění vkladů nebo je toto nařízení přímo garantované EU, jelikož se tyto vklady řadí mezi bankovní vklady ?

Jak moc je reálné, že by ČR do roku 2022 (mluví se dokonce už o roce 2020, ale to je dle mého názoru utopie) včetně přijala jako měnu EURO ? A v případě, že by jí opravdu přijala, dá se čekat nějaká kulišárna při převodu měn CZK->EUR ? Například, že by se směňovalo velmi nevýhodně 1 EURO = 35 CZK nebo něco takového ?
Pokud jsem se díval správně, tak snad slováci při přechodu na měnu EURO vydělali, jelikož jejich měna před přijetím EURO posílila... Čili se v tomto případě nedá vycházet vyloženě z předpokladu, že při přechodu na měnu EURO v každém případě ostrouhá držitel původní měny, tedy v tomto případě CZK ?
Pro případ, že by mělo dojít k nějakému nevýhodnému kursu při přechodu na EURO, je zde ještě varianta směnit rovnou CZK na EURO už nyní a založit v Akcentě 5 letý termínovaný vklad v měně EURO s úrokem 3,50 % p.a.

7 let je poměrně dlouhá doba, může se podle Vás reálně stát, že by se za tu dobu nějakým způsobem změnila legislativa ex-post ?

Také jsem postřehl tvrzení, že jsou kampeličky v ČR likvidovány záměrně ze strany ČNB na přání bank, protože bankám dělají nežádoucí konkurenci a přetahují k sobě část vkladů.
Tak se chci zeptat, jestli tento stav, který má momentálně nastat (tedy s 10 % spoluúčastí ve formě členského vkladu do budoucna), je poslední omezení pro fungování kampeliček v ČR nebo je to jen jeden z klacků, který kampeličkám ČNB hází pod nohy ?

Je podle Vás možné, že od 01.07.2015 (tedy s nutností 10 % spoluúčasti) budou kampeličky v ČR nabízet ještě zajímavější úroky na termínovaných vkladech nebo je pravděpodobnější varianta, že se teď do konce června 2015 pokusí nabrat ještě, co nejvíce vkladů a pak se stáhnou a nebudou už o další vklady jevit žádný zájem (nebo alespoň ne za cenu úroků, o kterých budou vědět, že je nebudou zvládat splácet) ?

Asi by bylo vhodné alespoň pro srovnání uvést aktuálně nejvyšší úrokové sazby z bankovního sektoru:

J&T Banka - termínovaný vklad na 5 let, úroková sazba 2,40 % p.a. s přípisem úroků každý rok
Evropsko-Ruská Banka - termínovaný vklad na 5 let, úroková sazba 2,70 % p.a. s přípisem úroků na konci vkladu

Rozdíl mezi úrokem v kampeličce ANO s.d. (4,40 % p.a.) a nejlepší nabídkou z bankovního sektoru Evropsko-Ruská Banka (2,70 % p.a.) je tedy více, než markantní...

Uvažujete ještě o vkladu do kampeliček nebo vzhledem ke všem rizikům je to pro Vás momentálně už definitivně uzavřená kapitola jednou provždy ?

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #37 kdy: 13. 05. 2015, 23:04:31 »
Ano, když si dnes založíte termíňák na 5 let a před 1.1.2018 si navýšíte členský vklad na těch 21 000 Kč, měl byste mít dále nárok na úroky. Otázka je, jestli do té doby vydrží ta záložna. Nebo, jak naznačujete, do té doby nedojde k dalšímu zpřísnění režimu záložen.

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #38 kdy: 14. 05. 2015, 09:52:26 »
..., "měl byste mít dále nárok na úroky", to znamená, že úroky nejsou garantovány nebo jak to mám pochopit ?

"Otázka je, jestli do té doby vydrží ta záložna." Kdyby záložna nevydržela, tak by mělo dojít k plnění z FPV nebo se pletu ? Máte nějaké důvodné podezření, proč by s největší pravděpodobností záložna ANO s.d. neměla v budoucnu fungovat ?

"Nebo, jak naznačujete, do té doby nedojde k dalšímu zpřísnění režimu záložen." Toto případné zpřísnění režimu záložen může nastat i ex-post ? Tedy na vklady, které byly založeny dříve, než ono nové nařízení přišlo na svět ? Podle mého názoru by se případně vztahovalo logicky pouze na vklady učiněné až po oznámení.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #39 kdy: 14. 05. 2015, 10:59:07 »
..., "měl byste mít dále nárok na úroky", to znamená, že úroky nejsou garantovány nebo jak to mám pochopit ?

"Otázka je, jestli do té doby vydrží ta záložna." Kdyby záložna nevydržela, tak by mělo dojít k plnění z FPV nebo se pletu ? Máte nějaké důvodné podezření, proč by s největší pravděpodobností záložna ANO s.d. neměla v budoucnu fungovat ?

"Nebo, jak naznačujete, do té doby nedojde k dalšímu zpřísnění režimu záložen." Toto případné zpřísnění režimu záložen může nastat i ex-post ? Tedy na vklady, které byly založeny dříve, než ono nové nařízení přišlo na svět ? Podle mého názoru by se případně vztahovalo logicky pouze na vklady učiněné až po oznámení.

"měl byste mít" znamená, že to je můj výklad zákona. nemohu Vám garantovat, že si to soud nebo jiný orgán, který by v dané věci rozhodoval, nevyloží jinak.

pokud záložna padne, plnění z FPV byste měl dostat, ale úroky jen toho okamžiku - pak budete muset hledat jiné uložení peněz.
z toho, co vím o obchodním modelu záložen, nejsem přesvědčen, že budou schopny fungovat po zavedení nového režimu. je to prostě daň za jejich netransparentnost. zatímco akcie KB mám a akcie ČSOB bych si koupil, kdyby to bylo možné, nejsem ochoten nalít kapitál do ANO s.d. (ale vlastně do žádné družstevní záložny) a myslím si, že většina lidí bude uvažovat stejně.

co se týče dalších změn: přechodné ustanovení k tomuto zákonu je pozoruhodně dlouhé a to omezení na členský vklad do 20 000 Kč je pozoruhodně mírné. umím si živě představit, že je dost časo na to, aby se třeba ta hranice 20 000 Kč zvedne na 100 000 Kč.

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #40 kdy: 14. 05. 2015, 11:49:28 »
""měl byste mít" znamená, že to je můj výklad zákona. nemohu Vám garantovat, že si to soud nebo jiný orgán, který by v dané věci rozhodoval, nevyloží jinak."

O to, jak by to bylo s úroky mi ani tolik nejde, protože bych zvolil variantu s měsíčním připisováním úroků a úroky si každý měsíc přeposílal na spořící účet do banky. Čili by v samotné záložně byla "fyzicky" v každý okamžik pouze jistina + úrok za 0-31 dní.

"z toho, co vím o obchodním modelu záložen, nejsem přesvědčen, že budou schopny fungovat po zavedení nového režimu. je to prostě daň za jejich netransparentnost."

Co se tím zavedením nového režimu pro kampeličky vlastně ve skutečnosti změní pro samotné kampeličky ? Kdybych se na celou věc chtěl podívat očima té druhé strany - kampeličky...

"zatímco akcie KB mám a akcie ČSOB bych si koupil, kdyby to bylo možné, nejsem ochoten nalít kapitál do ANO s.d. (ale vlastně do žádné družstevní záložny) a myslím si, že většina lidí bude uvažovat stejně."

Naprostá většina lidí nebyla ochotna vložit peníze do kampeliček ani v letech řekněme 2010-2015 (myslím, že podíl vkladů v kampeličkách oproti bankám byl zhruba 1 %), přesto pro vkladatele vše bezproblémově fungovalo. Nejde mi ani tak o to, jak bude uvažovat většina lidí, protože je mi jasné, že ke kampeličkám mají lidé zpravidla velmi negativní postoj (otázkou však je, nakolik nejsou ovlivněni situací z 90.let ?). Jde mi spíše o to, jestli jsou teď, jak mají nové zákony líčit, kampeličky pro vkladatele rizikovější, než byly v letech 2010-2015 a případně jak moc rizikovější ? Pokud je zákonné pojištění FPV garantované EU a je dá se říci nedotknutelné, pak se mi nezdá, že by vklady v kampeličkách byly pro střadatele nijak extra rizikové ani nyní a já osobně bych byl ochoten si takový vklad zřídit i v případě, že by členský vklad narostl na Vámi zmiňovaných 100.000 CZK, protože vím, že vzhledem k úroku, který mi tato kampelička může poskytnout, na tom velmi pravděpodobně dopadnu nakonec lépe, než kdybych tyto peníze vložil do jakékoliv banky (J&T nebo Evropsko-Ruská Banka), a to i v případě, že bych o těch 100.000 CZK nakonec třeba řekněme po 4 letech skutečně přišel. Zdaleka nejvíce mě jako střadatele zajímá, jestli může nějakým způsobem nastat situace, kdy by se dostala do ohrožení samotná jistina (tedy v tomto diskutovaném případě 2.500.000 CZK, což je minimálně o 1 řád jinde, než diskutovaná spoluúčast...) ?

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #41 kdy: 14. 05. 2015, 13:26:56 »
Co se pro kampeličky změní?

Pro kampeličky se změní to, že pro ně bude mnohem obtížnější získávat další vkladatele, protože u vkladů uložených po 1.7.2015 bude "spoluúčast" 9%.

Kampeličky to samozřejmě vědí a proto se teď těmito "supernabídkami" snaží získat co nejvíc depozit. Až jim tento polštář dojde, ukáže se, které z nich jsou zdravé a které fungují na principu Ponziho schématu a jsou fakticky tunelovány.

Vkladatele získají jedině ty, které ho budou schopny přesvědčit, že jejich obchodní model je udržitelný. To ale vyžaduje zejména transparentnost. Ti, kteří provozují Ponziho schéma, podle mne v roce 2015 dokončí tunelování a nechají záložnu padnout. Na druhou stranu, to je pro Vás asi dobrá zpráva, protože si vyinkasujete řekněme půlroční úroky 4,1% p.a. a pak si peníze vyzvednete od FPV a odnesete do ERB, kde je nejspíš umístíte za plusmínus stejných podmínek jako dnes.

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #42 kdy: 14. 05. 2015, 15:59:48 »
"Pro kampeličky se změní to, že pro ně bude mnohem obtížnější získávat další vkladatele, protože u vkladů uložených po 1.7.2015 bude "spoluúčast" 9%. "

Spoluúčast bude 9 % ? Myslel jsem, že 10 %... Není to zároveň důvod navíc se domnívat, že po 1.7.2015 tedy budou nabízet ještě vyšší úrokové sazby ?

"Kampeličky to samozřejmě vědí a proto se teď těmito "supernabídkami" snaží získat co nejvíc depozit. Až jim tento polštář dojde, ukáže se, které z nich jsou zdravé a které fungují na principu Ponziho schématu a jsou fakticky tunelovány. "

Nevím, když o tom přemýšlím, tak společnosti, které fungují na principu Ponziho schéma, pokud se nepletu fungují zjednodušeně řečeno tak dlouho, dokud do systému více peněz "přitéká", než "odtéká". Pokud by to bylo opravdu tak, tak si netroufám spekulovat, pokud by ANO s.d. už nebylo za oním "zenitem", protože vím, že jsou na trhu již minimálně 3 roky (nemám tušení, kolik vkladatelů do ANO s.d. volilo termínované vklady max do 3 let, řekl bych, že nějaké nižší desítky procent z celku to budou) a dále si netroufám spekulovat, kolik lidí si v současnosti u ANO s.d. může zakládat další vklady (až donedávna byly jejich sazby snad do 3 % p.a.), zde bych řekl, že se bude jednat jistě o zlomek lidí, co si vklady zakládali v době, kdy nabízeli dokonce 5,05 % p.a.

Kdyby teoreticky k nějakému tunelování opravdu mělo docházelo, jelikož je má ČNB pod svým dohledem, jak rychle by to ČNB dokázala zjistit a zasáhnout ?

"Vkladatele získají jedině ty, které ho budou schopny přesvědčit, že jejich obchodní model je udržitelný. To ale vyžaduje zejména transparentnost. Ti, kteří provozují Ponziho schéma, podle mne v roce 2015 dokončí tunelování a nechají záložnu padnout. Na druhou stranu, to je pro Vás asi dobrá zpráva, protože si vyinkasujete řekněme půlroční úroky 4,1% p.a. a pak si peníze vyzvednete od FPV a odnesete do ERB, kde je nejspíš umístíte za plusmínus stejných podmínek jako dnes."

O tomto si dovolím pochybovat, protože pokud vycházím z toho, že "spoluúčast", tedy maximální částka v ohrožení vkladatele bude max. 10 % (nikoliv celá jistina, tedy 100 %), bude existovat spousta vkladatelů, kteří se budou řídit heslem "já to risknu, zase o tolik nejde" s tím, že těch maximálních 10 % ztráty, bude bohatě kompenzováno značně vyšším úrokem (v porovnání s nejlepšími termínovanými vklady na bankovním trhu řekněme o 2 % ročně), tedy jinými slovy, každých 5 let se mi ta moje "spoluúčast" zaplatí na úroku. Mám důvod se domnívat, že průměrná kampelička zkrachuje každých 5 let ? Nemám. Navíc ještě vycházím z aktuální situace, po tom 1.7.2015 počítám, že by rozdíly mezi nejvyššími sazbami termínovaných vkladů kampeliček a bank mohly být ještě větší, než zmiňované 2 % ročně.

No počítám, že likvidace takové kampeličky by trvala delší dobu, než půl roku, z minulosti v případě Unibonu a MSD se jednalo spíše o období 9 měsíců od vyhlášení insolvence a po celou tuto dobu 9 měsíců tyto peníze byly úročeny. Neúročená doba byla snad jen zhruba 20 dní, než došlo k výplatě z FPV.

Takže chápu to tedy správně, že v případě, že bych teď založil termínovaný vklad ANO s.d. (na 7 let, úroková sazba 4,10 % p.a., měsíční připisování úroků, které bych si na začátku každého měsíce přeposílal na spořící účet do banky), tak je velmi nepravděpodobné, že by se do ohrožení ztráty dostala celá jistina vkladu ? Riskoval bych tedy "pouze" 21.000 CZK na členských vkladech podle aktuální legislativy, v horším případě 10 % z vkladu (při vkladu 2.500.000 CZK by se jednalo tedy o 250.000 CZK v ohrožení), víc by v risku nebylo ? Ze systému pojištění vkladů se tyto vklady u družstevních záložen dostat nemohou v žádném případě ?

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #43 kdy: 14. 05. 2015, 17:09:54 »
Pokud musí být členský vklad a termínovaný vklad v poměru 1:10, je "spoluúčast" 9% Vašeho celého vkladu (1/11=0,09).
Samozřejmě, že záložny ze systému pojištění vkladů vypadnout mohou. Nikdo Vám neposkytne garanci, že si EU neuvědomí, že blanketní garance vkladů je v mnoha ohledech špatně, nestihne v horizontu 7 let přijmout směrnici, která umožní členským státům garanci omezit, a ČR toto nevyužije právě na vyloučení záložen. Je to možná nepravděpodobné, ale rozhodně ne vyloučené.
Stejně tak není vyloučené, že se těch 10% změní třeba na 25%.

Průměrná kampelička samozřejmě nemůže zkrachovat "každých 5 let". Jakmile zkrachuje, zkrachovala jednou provždy. Relevantní je tedy otázka, jak dlouho taková kampelička bude schopna v novém prostředí přežít. Trochu cynicky řečeno: pokud budou vkladatelé ochotně vkládat členské vklady (jakkoli hazardérským se mi takové jednání jeví), myslím si, že zájem na tunelování záložen jen vzroste. Záložna totiž může část svého kapitálu prošustrovat, aniž by to dohledové orgány trápily - kapitál přece slouží právě k tomu, aby pokrýval neúspěšné podnikatelské aktivity. Já ale věřím, že lidé už se poučili dost.

Neznám podrobnosti o fungování ANO s.d. nad rámec toho, jak se vyskytly tady ve fóru. Tudíž opravdu neumím říct, jak velké je riziko pádu této konkrétní záložny. Ale, samozřejmě, fakt, že o tolik přebíjí nejen banky, ale i Akcentu, může o něčem svědčit. Ale nemusí.

Mimochodem, být Vámi, zajímal bych se i o to, jaké podmínky stanovy záložny stanoví pro navýšení členského vkladu na těch 21 000 Kč. Zákon Vám totiž nedává absolutní možnost členský vklad navýšit - máte ji, jen pokud Vám to umožňují stanovy. A stanovy Vám ji taky mohou během těch dvou a půl roku do 1.1.2018 sebrat, pokud se ostatní členové rozhodnou, že další kapitál nepotřebují.
A, byť by to pro dlouhodobou činnost záložny bylo asi zničující, možnost nabrat na 4,5 roku velký balík depozit, ze kterých nemusím vyplácet žádný úrok, by nemusela být nezajímavá :-)

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #44 kdy: 14. 05. 2015, 18:00:02 »
"Samozřejmě, že záložny ze systému pojištění vkladů vypadnout mohou. Nikdo Vám neposkytne garanci, že si EU neuvědomí, že blanketní garance vkladů je v mnoha ohledech špatně, nestihne v horizontu 7 let přijmout směrnici, která umožní členským státům garanci omezit, a ČR toto nevyužije právě na vyloučení záložen. Je to možná nepravděpodobné, ale rozhodně ne vyloučené.
Stejně tak není vyloučené, že se těch 10% změní třeba na 25%."

Nevím, pokud se banky a družstevní záložny berou jako celek, tak by bylo logické, že pokud by došlo k vyloučení družstevních záložen ze systému pojištění vkladů, pak by k tomu logicky muselo dojít i u samotných bank. Ostatně ta účast na pojištění v rámci ČR byla dle mého názoru stvrzena tím, že se družstevním záložnám zvýšila účast na pojištění z 0,04 % na 0,08 % čtvrtletně. Kdyby mělo v rámci ČR dojít k nějakému dalšímu "utahování provazu" družstevním záložnám, tak už by nikdo nepochyboval o jejich cílené likvidaci.

"Průměrná kampelička samozřejmě nemůže zkrachovat "každých 5 let""

Tím jsem myslel případ, že by se vzal kompletně celý sektor družstevních záložen a vypočetlo se, na jak dlouhé období v průměru vychází krach 1 kampeličky v 1 roce. Pro příklad, že bysme řekli, že je na trhu 10 kampeliček, z toho zkrachuje v průměru každý rok jedna, tak by vyšel průměrný krach kampeličky na 1x za 10 let. Snad mi rozumíte.

Ochotně vkládat členské vklady nebude nikdo a pokud se do družstevních záložen budou přilévat vklady zejména nyní před změnou legislativy (kde je tedy možnost spoluúčasti řekněme jen 0,8 %), tak nebude zase tak moc, co tunelovat.

Těžko říct, jestli se lidé poučili, já sám jsem jako vkladatel byl u krachu 2 družstevních záložen (Unibon a MSD) a jako vkladatel jsem na obou "krachách" vydělal, respektive s konečným výsledkem po vyplacení z FPV jsem byl spokojen... Kdyby se situace i zde opakovala podle uplně stejného scénáře, nestěžoval bych si. Dopadl jsem tedy lépe, než kdybych po dobu těchto termínovaných vkladů v družstevních záložnám, měl peníze uložené například v J&T Bance. Dá se říci, že když nyní uvažuji o vkladu do další družstevní záložny, že jsem se nepoučil ?

"Neznám podrobnosti o fungování ANO s.d. nad rámec toho, jak se vyskytly tady ve fóru. Tudíž opravdu neumím říct, jak velké je riziko pádu této konkrétní záložny. Ale, samozřejmě, fakt, že o tolik přebíjí nejen banky, ale i Akcentu, může o něčem svědčit. Ale nemusí."

Podle mě je riziko krachu i této družstevní záložny velké, určitě je riziko krachu ANO s.d. minimálně několikanásobně vyšší, než i u těch nejrizikovějších bank (zřejmě Evropsko-Ruská Banka). Už jen kdyby se vycházelo ze statistik novodobé historie, tak je to černé na bílém, tuším, že v ČR poslední banka zkrachovala naposledy snad někdy v 90.letech (a to je bank na trhu mnohem více, než družstevních záložen) a zároveň jen od roku 2010 zkrachovaly minimálně 3 větší družstevní záložny (Unibon, MSD a WPB).

"Mimochodem, být Vámi, zajímal bych se i o to, jaké podmínky stanovy záložny stanoví pro navýšení členského vkladu na těch 21 000 Kč. Zákon Vám totiž nedává absolutní možnost členský vklad navýšit - máte ji, jen pokud Vám to umožňují stanovy. A stanovy Vám ji taky mohou během těch dvou a půl roku do 1.1.2018 sebrat, pokud se ostatní členové rozhodnou, že další kapitál nepotřebují.
A, byť by to pro dlouhodobou činnost záložny bylo asi zničující, možnost nabrat na 4,5 roku velký balík depozit, ze kterých nemusím vyplácet žádný úrok, by nemusela být nezajímavá :-)"

Toto mi přijde už trochu jako scifi. Kdyby toto bylo možné, tak určitě existuje možnost už nyní v kampeličce vyjednat, že založení svého termínovaného vkladu u nich podmiňuji zároveň okamžitým vkladem členského vkladu ve výši 21.000 CZK (o těchto 21.000 CZK zase tolik nejde v konečném důsledku, jde hlavně o to úročení), dále si myslím, že už jen z hlediska etiky by bylo nemorální takto "zadržovat" neúročený vklad a pokud by k něčemu takovému mělo dojít (družstvo by neumožnilo vklad členského vkladu a tím pádem úročení termínovaného vkladu), tak by určitě takové družstvo muselo přistoupit alespoň k okamžitému vyplacení jistiny a zrušením členství takového člena na jeho přání. Tohle by si takový člen určitě "někde výš" vydupal.

Dá se vůbec alespoň předpokládat, kde má taková družstevní záložna největší "expozice" svého portfolia ?

Platby GoPay

reklama