reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: jak se zbavit zaměstnance  (Přečteno 125150 krát)

Dana

• Host
jak se zbavit zaměstnance
« kdy: 23. 01. 2015, 08:34:14 »
Psala jsem tu dotaz na ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou před jejím skončením ze strany zaměstnavatele. Podle rady jsem na dohodu nepřistoupila a okamžitě nastal režim mého vypuzení jinak:
Nebyla mi povolena dovolená.
Z práce z domova jsem byla "přesunuta" na pracoviště 1,25 hod. od místa mého bydliště.
Nebyla mi vyplacena mzda za 12/2014.
Začala hra, kdo to déle vydrží.
A budu to muset být já?, protože nemůžu podepsat dohodu, skončila bych jako bezdomovec.
Pobírám příspěvek na bydlení, za IV.Q 2014 mi zaměstnavatel potvrdil příjem, který jsem nedostala.
Žiju z měsíce na měsíc, možná, že než se dočkám mzdy, bude mi dána výpověď z bytu.
Co s tím?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:jak se zbavit zaměstnance
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2015, 09:10:30 »
V pracovní smlouvě máte napsáno jaké místo práce?
Jaký máte výplatní termín?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo. :-)

Josef

• Host
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2015, 09:15:19 »
Podobně zaměstnavatelé postupují často a úřady bohužel nevyužívají všech svým možností k nápravě. Dokonce i rady a informace úředníků jsou často zavádějící. Nezbývá než číst zákoníky a hledat cestu podle svých možností a daných okolností. Pokud zaměstnavatel vydal potvrzení o příjmu v rozporu s realitou, tak to se jistě řešit dá na úřadě, který si to potvrzení příjmu vyžádal. S výplatou mzdy neuděláte nic do 15 února, pak je možno odejít na hodinu s odstupným. Mzda i veškeré dokumenty musí být vydány v den ukončení pracovního poměru. Nikoliv později, jak se často tvrdí.
Změnu místa výkonu práce musíte řešit porovnáním ZP a textu pracovní smlouvy. Dovolenou vám musí zaměstnavatel umožnit vyčerpat do termínu konce pracovní smlouvy na dobu určitou. Ohledně nájmu bytu, bych navštívil majitele a vysvětlil mu důvod opožděné výplaty mzdy a nájmu. Ale je otázkou, zda počká, nebo vás vyhodí dříve, jako neperspektivního nájemce. Pro podobné případy je dobré mít sjednáno předem pojištění DAS.
Zaměstnavatelé, kteří takto postupují, často porušují také zákoník práce. Můžete zvážit, zda oznámit další prohřešky na SUIP. Nezasáhnou ihned, ale pokud budete se zaměstnavatelem ve sporu, můžou být později výsledky jejich kontrol dobrým argumentem u soudu. Od letošního roku mají kontrolní orgány výrazně posílenu pravomoc.

Dana

• Host
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2015, 09:33:02 »
Místo výkonu práce mám v Praze, výplatní termín 20., Dana

nova

• Host
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2015, 10:04:27 »
Dovolenou určuje zaměstnavatel, takže je jenom na něm, jestli Vám dovolenou dá nebo nedá. Jsou dány možnosti, kdy si zaměstnanec dovolenou určuje sám (je to dané přímo Zák. práce, tj. ženy ihned po MD a potom čerpání dovolené, pokud mu ji zaměstnavatel neurčil, tak za loňský rok si může vybrat v následujícím roce od července). Jak již je psáno v předchozí odpovědi od Josefa, zaměstnavatel Vám může zaslat výplatu za prosinec až do 15.2., takže dřív s tím nic neuděláte. Pokud máte místo výkonu práce v Praze, tak ve všech Vašich provozech po Praze Vás může zaměstnavatel posílat a nic s tím také nenaděláte. Pokud nechcete dál v práci pracovat (píšete, že máte PS na dobu určitou, tak stejně skončíte), tak se zkuste se zaměstnavatelem dohodnout na uk. PP.

Reklama

• Stálý člen

vojtisek

• Host
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2015, 12:00:28 »
Zkuste prudit zaměstnavatele taky:
- pošlete na něj FU, bezpečáky (provádí školení BOZP, ... atd?), úřad práce (čerpání dovolené - musí být plán dovolené, evidence docházky - zaměstnavatel je povinnen dát evidenci docházky, pokud o ni požádáte - třeba každý den), dodržujte pracovní dobu (6-14:30h) - práce přesčas pouze s písemným nařízením, přestávka v délce 30min. nejpozději po 6h ... možná by se toho našlo více, ale dál nevím ...
Pokud jste 2 komu nevyplatí mzdu (po 15. únoru), tak podejte insolvenční návrh ...

Dana

• Host
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2015, 13:38:07 »
Určitě jsem jediná, kdo nedostal mzdu, na ostatní je příspěvek z ÚP - invalidé, dohodu podepsat nemůžu, kvůli podpoře. Budu bojovat, děkuju za rady.
Rok jsem byla bez práce a vím, že bohužel zase budu. I tu almužnu, kterou dostávám (teď nedostávám), potřebuju.
Insolvenční návrh určitě stojí peníze a navíc si myslím, že peníze dostanu 14. února...to si ohlídá.
Dana

qwertz

• Host
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2015, 14:30:33 »
Pokud vás zaměstnavatel nechce "propustit pro nadbytečnost" formou výpovědi nebo vzájemnou dohodou s důvody uvedenými v §52 c) ZP (pro úřady je to totéž), zbývá vám už jenom vyčkat do 16 dne měsíce následujícího po datu, kdy vám měla být vyplacena mzda (tj. 16 únor u mzdy za měsíc prosinec), a následně zaměstnavateli doručit okamžité skončení pracovního poměru ze strany zaměstnance z důvodu nevyplacení mzdy nebo její části §56 1.b). Pro úřad je toto vážný důvod pro ukončení pracovního poměru (nevyplacení mzdy) a současně vám zamětsnavatel bude povinen vyplatit odstupné dle ZP, případně vyšší odstupné dle kolektivní smlouvy (pokud u vašeho zaměstnavatele působí odborová organizace a kolektivní smlouva odstupné upravuje)

nova

• Host
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2015, 14:39:13 »
§ 56odst.2
Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.
Takže se v tomto případě nejedná o dostupné, ale o náhradu mzdy.

Josef

• Host
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2015, 14:49:18 »
Místo práce musí být určeno na přesnou adresu. Nelze použít pouze Praha, nebo ČR a podobně. Soudy o tom několikrát rozhodovaly a můžete to dohledat. Pokud ostatní zaměstnanci výplaty dostali, tak je to opravdu vážný důvod okamžitě běžet na SUIP (nemusíte čekat ani do února - nerovné zacházení).
Pokud budete opravdu důsledná a prokážete vážná, případně účelová pochybení, úřady mohou dokonce ukončit vyplácení příspěvků na invalidní zaměstnance. To by se firmě určitě nevyplatilo. Na druhé straně je českým zvykem, mít na úřadě někoho podmáznutého, který případná pochybení zahlazuje, takže kontrolní úřady uhánějte a neváhejte si stěžovat na případnou nečinnost u nadřízených úřadů. Podplacení kamarádičkové nemůžou být všude. Přeji hodně trpělivosti i štěstí.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #10 kdy: 23. 01. 2015, 16:07:36 »
Zatím se mi nepodařilo dohledat judikát, který by vylučoval širší sjednání místa výkonu práce.
Naopak jsem našel docela dost judikátů, byť poměrně "vousatých", které říkají, že místo práce může být sjednáno třeba i „obvod provozního ředitelství podniku pro kraj Praha“. Rovněž judikatura připouští, že může být ve smlouvě sjednáno více míst výkonu práce.

Dana

• Host
« Odpověď #11 kdy: 23. 01. 2015, 16:31:37 »
No teda, to mě čekají věci. Chtěla jsem se zajít zeptat na ÚP osobně, co dál, ale nedostanu (mám písemně) dovolenou do konce ledna a při práci s cestováním nestíhám. Oznámila jsem tedy mailem na ÚP a SUIP situaci a hlavně teď nesmím udělat chybu. Nepřístupná mailová adresa je vážná překážka v práci, uvidím, co mě čeká v pondělí.
Moc vám všem děkuju. Držte mi palce. Krásný víkend. Dana

Josef

• Host
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2015, 00:47:04 »
Nehledejte judikáty, ale rozsudky. Těžko v tomhle směru udělat judikát když případy jsou různé, ale okolnosti jednoduché.
Kolik zaměstnanců se soudně brání svévolnému přeložení na jiné pracoviště kamkoliv???
Kdo se bránil, vyhrál. Ale judikát, který by to plošně řešil, z toho asi nevznikne nikdy.
Více míst výkonu práce musí být opět vypsáno jednoznačně ve smlouvě.
Pokud se zaměstnanec brání, tak je samozřejmě v nezvyklé situaci a nesmí udělat chybu.
Krom toho musí hledat nejvhodnější cestu, i když advokát navrhuje jinou.
Těžko tady popisovat podrobnosti, ale některým zaměstnancům platí firmy mzdu, aniž by přišli do práce několik let.
Tak to prostě je a jednotlivé případy se samozřejmě různí v detailech.
Proto někteří nechápou a zřejmě těžko někdy pochopí, proč někdo nedává výpověď při první příležitosti na odstupné a taky jim nedochází proč setrvávat v pracovním poměru, který sice není ideální, ale taky není prodělečný. Makat za neplat umí každý osel...

qwertz

• Host
« Odpověď #13 kdy: 24. 01. 2015, 11:12:22 »
Vtip je v tom, že od určité velikosti zaměstnavatele je zbavení se ředového zaměstnance triviální záležitostí. Na organizační důvody a nadbytečnost to lze uhrát snadno, jen je třeba k tomu přistupovat chytře. Boj se zaměstnavatelem se nedá vyhrát bez toho, že udělá nějakou školáckou chybu a pak je zde otázka, proč pracovat tam, kde vás nechtějí a zda je pracovní místo trvalým sociálním právem zaměstnance.

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #14 kdy: 24. 01. 2015, 14:50:44 »
Jistě může nastat situace, kdy se soud nižší instance vzepře konstantní judikatuře a uzná ujednání za neplatné, i když podle konstantní judikatury platné je. Na to bych ale nedoporučoval nikomu spoléhat. Pokud totiž zaměstnavatel dožene k Nejvyššímu soudu, zaměstnanec pravděpodobně prohraje.

Platby GoPay

reklama