reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Akcenta, spořitelní družstvo - obecná diskuze  (Přečteno 122277 krát)

Intri

• Host
Re:Akcenta, spořitelní družstvo - obecná diskuze
« Odpověď #30 kdy: 20. 11. 2014, 17:41:22 »
To vám ovšem nebrání jim říct, že jste slyšel, že rozesílají tyto nabídky, a chtít ji taky. Ale pravděpodobně nezískáte 4,8% úrok.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 20. 11. 2014, 18:43:38 »
Filip:

"Samozřejmě jen vybraným klientům a to těm, jimž skončí TV zhruba v době platnosti nových podmínek pro vklady v DZ, u nichž je vážné riziko, že vklad jednoduše vyberou. Tvůj vklad mají jistý do roku 2018, teď se bojuje o udržení likvidity (rozuměj existenci záložny) v letech 2015-2016."

Kdyby to bylo, tak jak píšeš, že Akcenta bojuje o svou existenci, tak bych věřil, že by tuhle nabídku rozeslali uplně každému, aby získali, co nejvíce dalšího kapitálu/prodloužili splatnost vkladů na co nejzazší termín (a je jedno, za jakých aktuálních podmínek, klidně i těch mých původních 4,80 % p.a.), jinak bych to s těmi existenčními problémy neviděl až tak vážně. Kdyby existovaly, už by je ČNB dle mého názoru dávno zlikvidovala.

Intri:

No pro mě by to mělo smysl jen v případě, že by mi prodloužili původní vklad se stejnou úrokovou sazbou (4,80 % p.a.), kdybych měl dostat současnou sazbu (3,40 % p.a.), tak to pro mě zajímavé není.

Dále bych se chtěl zeptat, jak to bude s mým vkladem v budoucnu ? Když mi vklad končí až v březnu 2018, tak budu nucen někdy v budoucnu složit 10 % základní kapitál, aby můj vklad mohl doběhnout ? Anebo to platí pouze na vklady založené po určitém termínu ?

Intri

• Host
« Odpověď #32 kdy: 20. 11. 2014, 19:42:30 »
Platí to pro vklady po termínu. A s úrokovou sazbou dle mého nemůžete počítat. Pokud by vám ten termíňák prodloužili navrhovaným způsobem, zrušili by vám bez poplatku stávající a zavedli nový. Ale zcela nepochybně s novou sazbou, což by pro ně bylo nepochybně přijatelné a rádi by to udělali.

Naproti tomu, pokud mají pravdu kolegové a Artesa je na tom docela špatně, můžete si zkusit původní sazbu domluvit. Klidně s argumentem, že se k nim klidně na tu dobu uvážete, ale jen s původním úrokem. A že pokud vám ho nedají, necháte ten vklad standardně doběhnout a půjdete jinam. Ale vzhledem k tomu, že máte rok skončení až 2018, budou se z vašich peněz těšit ještě dlouho a motivaci vám dát ten úrok budou mít pramalou. Tím spíš, pokud tam máte třeba jen statisícovou částku, jejíž výběr by je stejně nijak neovlivnil.

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #33 kdy: 20. 11. 2014, 19:57:17 »
"Platí to pro vklady po termínu. A s úrokovou sazbou dle mého nemůžete počítat. Pokud by vám ten termíňák prodloužili navrhovaným způsobem, zrušili by vám bez poplatku stávající a zavedli nový. Ale zcela nepochybně s novou sazbou, což by pro ně bylo nepochybně přijatelné a rádi by to udělali."

To bych se musel zbláznit, abych něco takového akceptoval. To samozřejmě vůbec nepřipadá v úvahu.

"Naproti tomu, pokud mají pravdu kolegové a Artesa je na tom docela špatně, můžete si zkusit původní sazbu domluvit. Klidně s argumentem, že se k nim klidně na tu dobu uvážete, ale jen s původním úrokem. A že pokud vám ho nedají, necháte ten vklad standardně doběhnout a půjdete jinam. Ale vzhledem k tomu, že máte rok skončení až 2018, budou se z vašich peněz těšit ještě dlouho a motivaci vám dát ten úrok budou mít pramalou. Tím spíš, pokud tam máte třeba jen statisícovou částku, jejíž výběr by je stejně nijak neovlivnil."

Bavíme se o Akcentě, ne ? Nikoliv o Artese... Tak jednalo by se prakticky o prodloužení o nějaký 1 rok a 8 měsíců. Motivaci mi ten úrok dát nemusí, ale vzdají se tím možnosti mít ty peníze déle o 1 rok a 8 měsíců. Pokud jsou v problémech, mohla by to pro ně být přijatelná možnost toto akceptovat i za tak vysoký úrok. Jinak vlastně o nic nejde, na nic si nestěžuju, ale současné sazby už pro mě motivující nejsou ani pro případ založení nového vkladu (natož rušení původního za tak výhodných podmínek). Mám tam u nich 2,4 M a věřím, že to pro Akcentu peníze jsou.

Intri

• Host
« Odpověď #34 kdy: 20. 11. 2014, 20:31:55 »
Jasně, pardon, Akcenta. No uvidíte, dle mého si to můžete zkusit vydupat, nemáte co ztratit. Ale 2018 je za hodně dlouho. Myslím, že sami dobře vědí, že je velice pravděpodobné, že je do té doby ČNB zařízne, ať už k tomu bude mít legitimní důvod nebo ne. A myslím, že zrovna tímto si koledují o vcelku důvodnou záminku k likvidaci.

Reklama

• Stálý člen

MilanV

• Host
« Odpověď #35 kdy: 20. 11. 2014, 20:50:10 »
Přidávám pár aktuálních čísel ze zveřejněných dokumentů Akcenty za poslední ukončené čtvrtletí (k 30. září 2014). Objem úvěrů - 2,47 mld. Kč, z toho standardní pohledávky 435 mil. Kč (tj. 17,61%!!!!), sledované pohledávky (po splatnosti 30 dnů ale méně než 90 dnů) 1,27 mld. Kč tj. 51,4% a pohledávky se selháním 765 mil. Kč tj. 31%. Likviditní prostředky 600 mil. Kč.

Resumé: Situace Akcenty rozhodně jednoduchá není, musí řešit velké množství špatných úvěrů. Výtěžnost pohledávek v horších kategoriích je samozřejmě nižší (a přitom vyžaduje velké dodatečné úsilí, samozřejmě i finanční) a to, že je v pořádku jen 17,61% pohledávek - udělejte si názor sami.

V případě Artesy možná náznak problémů není úplně od věci. Je totiž jediná, která z velké kampeličkové čtyřky prozatím nezveřejnila povinně zveřejňované informace za poslední ukončené čtvrtletí. Ať žije transparentnost!!!!! A nechť se člověk svobodně  a na základě dostupných dat rozhodne, s kým spojí svůj finanční osud.

Intri

• Host
« Odpověď #36 kdy: 20. 11. 2014, 21:28:47 »
ČNB tvrdí, že v MSD a WPB byly podvody, ale sama na ně nedokázala přijít... Přitom bude mít plnou hubu keců, jak si to klienti měli ohlídat. Mějte informace jaké chcete, ale nic vám to nepomůže, ve výsledku je to stejně pouze risk. Stejně jako u jakékoli banky (akorát peníze z kampeličky zachrání FPV, z banky nikdo).

Offline MarekVach

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #37 kdy: 20. 11. 2014, 23:28:22 »
Intri:

"Jasně, pardon, Akcenta. No uvidíte, dle mého si to můžete zkusit vydupat, nemáte co ztratit. Ale 2018 je za hodně dlouho. Myslím, že sami dobře vědí, že je velice pravděpodobné, že je do té doby ČNB zařízne, ať už k tomu bude mít legitimní důvod nebo ne. A myslím, že zrovna tímto si koledují o vcelku důvodnou záminku k likvidaci."

Jestli tuší, že je ČNB do té doby zařízne, tak jim dle mého názoru naopak vůbec nic nebrání ty vklady (i ten můj) prodloužit na co nejdelší období. V případě, že je ČNB zařízne, tak už to stejně bude mimo jejich obligo a co bude/nebude nakonec platit FPV nebo stát jim může být a určitě i je naprosto ukradené. Jim by to prodloužení vkladu dalo alespoň na určitou dobu větší manévrovací prostor.

MilanV:

Myslím, že takto špatná nebo podobně špatná čísla měla Akcenta už v době, kdy jsem si tam ten vklad zakládal a nikdo si z toho hlavu nedělal, ba naopak, tuším, že oproti ostatním kampeličkám vycházela ještě poměrně dobře. Paradoxně ty zlikvidované kampeličky jako Unibon nebo MSD vykazovaly snad uplně nejlepší čísla (do té doby, než všechny podvody vypluly na povrch). Takže věřit nějakým čtvrtletním/výročním zprávám v kampeličkách podle mě nemá vůbec žádný význam.

Ještě otázka na závěr, mám 2 vklady vedené u kampeliček, kde je měsíční připisování úroků. Co by se stalo v případě, že by státní zastupitelství stoplo všechny odchozí platby jako tomu bylo v případě MSD, to by pro mě znamenalo, že na ten zhruba rok (jako to bylo v případě MSD) bych přišel definitivně o všechny úroky anebo by se mi ty měsíční úroky nasčítaly a k výplatě z FPV by byly přičteny k samotné jistině vkladu ? Děkuji za odpověď

MilanV

• Host
« Odpověď #38 kdy: 21. 11. 2014, 05:27:32 »
Ad. MarekVlach

- výborná otázka! Pokud Akcenta nebo také Creditas vyplácí úroky měsíčně, co by jejich zmražení znamenalo pro člena - střadatele? Osobně se domnívám, že jde již o insolvenci...
- stav portfolia - obecně je u všech kampeliček velké 4 (Akcenta, Artesa, Creditas, MPU) špatný, ale Akcenta nejhorší. Zatímco Akcenta má bezproblémových úvěrů (tzv. standardní pohledávky) jen 17,6% portfolia, Creditas 31,6% a MPU 56%. Artesa údaje za poslední čtvrtletí zatím nezveřejnila, za čtvrtletí končící 30.6. vykazovala 59%. Vše je ale HLUBOKO pod údaji u bank, zde tyto poměry činí hodně přes 90%. Je to ale dáno také tím, kam kampeličky umísťují resp. musí umísťovat prostředky (vyšší úroky na vkladech = nutnost více rizikových investic, aby úroky pokryly) a malou nominální velikostí kampeliček resp. jejich portfolia. I když Creditas nebo MPU již nejsou o tolik menší než např. Equa bank ...

Ad. Intri a MarekVlach
- zveřejňovaná čísla v povinně zveřejňovaných informacích jsou samozřejmě pouze čísla. Mně jako členovi kampeličky nikdo neumožní je zkontrolovat (a lidsky na to samozřejmě ani kapacita není), natož pak zájemci o vstup do kampeličky. Právě zde je role dohledu, který má ohlídat, že zveřejněná data sedí nebo alespoň "rámcově sedí".

Ad. MarekVlach
- čísla Akcenty jsou na první pohled špatná, ale finanční instituce jako taková funguje. Přesně do doby, než se dostane na kritickou mez, tj. kdy začne docházet likvidita (zatím jí je zdá se dost, zásadní je, aby pokračoval její příliv nebo byla stabilizovaná na rozumné hranici). Pokud je nesplácených úvěrů hodně a jejich poměr roste, tento okamžik se samozřejmě blíží a naopak. Proto kampelička a obecně každý věřitel musí své pohledávky co nejdříve řešit a vyřešit. A zde paralela s aktuálními kroky Akcenty. Všimněte si na stránkách Akcenty - letní akce, posouzení žádosti o úvěr zdarma. No a nyní poslední krok, snaha o udržení prostředků v kampeličce z důvodu prodloužení vkladů. A toto vše se děje samozřejmě v kontextu připravované novely zákona o kampeličkách, který s největší pravděpodobností razantně omezí příliv vkladů do sektoru kampeliček (kvazi spolupodílení se na rizicích podnikání v objemu 10% vkladu).

filip

• Host
« Odpověď #39 kdy: 21. 11. 2014, 09:41:26 »
který s největší pravděpodobností razantně omezí příliv vkladů do sektoru kampeliček (kvazi spolupodílení se na rizicích podnikání v objemu 10% vkladu

Nejenom, že zarazí příliv nových vkladů, ale současně bude znamenat i výrazný odliv stávajících vkladů, kterým skončí vázací doba. Přece lidé jako Marek Vach, nebo Patrik Chrz ti všichni dávali peníze do záložny jed pod podmínkou 100% garance vkladů. Ti určitě nebudou riskovat 10% vkladů v tak nejistém podniku, jakým je dnes díky úvěrovému portfoliu záložna. Obávám se, že většina družstevníků jak lehce do záložny peníze nalila, tak je z ní dá rychle pryč a pro ten zbytek záložen co dnes existuje už tak špatné časy budou ještě horší.

Arakain

• Host
« Odpověď #40 kdy: 28. 12. 2014, 23:12:44 »
A kampak dají ti všichni družstevníci svoje peníze, pokud si žádají vysoký úrok a zároveň 100 % bezpečnost? To by mne vážně zajímalo .....

Offline - -

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #41 kdy: 12. 12. 2017, 21:29:22 »
Uplynulo pár let, jak se vyvíjí finanční situace Akcenty?

Jonas

• Host
« Odpověď #42 kdy: 12. 12. 2017, 22:40:50 »
Nic moc. Akcenta (nyní přejmenovaná na ČSÚD) měla za loňský rok asi jako jediná záložna ztrátu (aspoň o jiné takové kampeličce nevím) a letos to podle čtvrtletních infomací nevypadá o moc líp

popo

• Host
« Odpověď #43 kdy: 19. 03. 2018, 16:06:51 »
V loňském roce mi záložna vypověděla termínovaný vklad, a letos opět, ikdyž jsem vložil jak členský i další vklad a přestala poskytovat termínované vklady.Dokonce mi napsaly, že nebudou vyžadovat žádné sankce.Nevěřím svým očím 

KarelVlk

• Host
« Odpověď #44 kdy: 19. 03. 2018, 21:19:42 »
Holt asi z nějakého důvodu nemají zájem o depozita. Svým způsobem je víc podezřelý, pokud někdo naopak vklady za každou cenu přeplácí

Platby GoPay

reklama