reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Tipy pro začínajícího investora  (Přečteno 21609 krát)

Pavell

• Host
Tipy pro začínajícího investora
« kdy: 20. 10. 2016, 13:42:08 »
Četl jsem nějaké základní rady jak začít investovat, třeba tento je hodně inspirující https://www.picodi.com/cz/nakup-hlavou/rict-ano-kazde-prilezitosti-zbohatnout
myslíte že je opravdu reálné zbohatnout za měsíc třeba o 90 000 Kč? Jaké většinou máte výnosy z investic a vyplatí se to vůbec?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Tipy pro začínajícího investora
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2016, 14:35:50 »
Jedna zásadní rada - uvažovat sám za sebe. Pokud někdo přijde s "výhodnou nabídkou", tak je to především výhodná nabídka pro něj. Ty opravdu výhodné nabídky nepřicházejí samy, ty musí člověk aktivně hledat. Takže všechny ty, co vám zavolají nebo u vás zazvoní nebo vás pozvou na nějakou "investiční schůzku" pošlete do háje. Co si nenajdete sami, to s největší pravděpodobností není tak výhodné, jak se tváří.

Jestli je možné vydělat za rok 90 tisíc? Ano je. I 900 tisíc, třeba i 9 milionů a víc. Vše je o výši investované částky a míře podstoupeného rizika. Ale pozor, platí to i obráceně, úplně stejné peníze je možné ve stejné době prodělat.

Já nejsem na rizikové investice, hledám spíše různé "finanční příležitosti", prostě snažím se využít různých akcí bank a podobně. Teď třeba má Raifka akci, že dává 5000 Kč k půjčce nad 100 000 Kč. Stačí si půjčku vzít, za měsíc předčasně splatit, zaplatit tisícovku na úrocích a 4 tisíce čistého jsou doma. Nulové riziko, nulová potřeba investice vlastních prostředků. Unicredit zase dává k půjčce mobil. A takových nabídek se za rok u více bank objeví víc. I když zrovna tyto dvě jsem nevyužil, ale snažím se využívat jiné. V zhodnocování vlastních prostředků jsem možná až příliš konzervativní a využívám pouze produkty kryté pojištěním vkladů, ale mně to tak vyhovuje. Nemám žaludeční vředy a můj majetek (i když mírně) stále roste.

A asi nejdůležitější rada - nehrajte s penězi, které nemáte. Už hodně lidí přišlo o střechu nad hlavou, protože je jejich finanční poradce přesvědčil, že si mají levně půjčit na hypotéku a peníze mu svěřit, že on je zhodnotí. Kdyby zde byl větší potenciální zisk než podstoupené riziko, tak banky nebudou za 1,5 % půjčovat na hypotéky.

Karel

• Host
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2016, 18:15:57 »
Toto chování přivedl k dokonalosti celý jeden národ a to jsou Cikáni. Jeho příslušníci se naučili dokonale využívat náš sociální systém a díky svým dlouhodobě nabytým znalostem a zkušenostem dobře přežívají. K tomuto hlavnímu zdroji příjmů si navíc mnozí přivydělávají na tzv. "VPP". Tu čórnou okap, tady slepici nebo papír z popelnice a ti zkušenější třeba auto. Tato schopnost dokonale se přizpůsobit okolnímu prostředí a využívat jeho zdroje je dokonalou a obdivuhodnou ukázkou parazitizmu, která v přírodě nemá obdoby.

Podobným chováním se vyznačuje Patrik (ber to s humorem). Své hluboké znalosti finančního systému využívá k jeho "dojení" podobně jako Cikáni dojí náš sociální systém.

Toto není ale investování, ale způsob, jakým se potřebné zdroje získávají. První předpoklad, aby mohl někdo investovat je, že část získaných zdrojů nespotřebuje hned, ale až někdy v budoucnosti (odložená spotřeba). Tyto přebytky je pak rozumné vložit do různých aktiv, kde se určitým způsobem zhodnocují. Investování tedy není ani způsob získávání peněz ani jejich spotřeba a už vůbec ne nějaké čachrování s penězi a jejich rychlé protáčení např. na burze. Investování je dlouhodobé uložení našich přebytků. Je to zcela racionální činnost, kdy se sice snažíme dosáhnout přiměřeného zisku, ale především se snažíme omezit riziko ztráty našich prostředků.

HOB Ring

• Host
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2017, 21:49:26 »
Dobrý den.
Mě se podařilo naskočit do světa investic nakoupením Bitcoinu. Dnes, po cca 100 dnech má dvojnásobnou hodnotu a stále roste.
Bitcoiny ale nemám v peněžence, ale nechávám je poslední dva měsíce množit investicí do společnosti zabývající se poskytováním reklamních služeb. Zůročení je zde +20% během 40-60 dní.

Pokud Vás to zajímá, tady je odkaz na excel kalkulačku - je možné si tam spočítat potenciální profit.

Tom

• Host
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2017, 04:07:47 »
A už ti na to nějaký potenciální pit0mec na to skočil?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Spekulant

• Host
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2017, 09:09:26 »
A už ti na to nějaký potenciální pit0mec na to skočil?

Já mu náhodou fandím, osobně tam mám také nemalý podíl.
Vygoogli si "MyPayingCryptoAds scam or legit".
Admin projektu: Uday Nara
Jeho první projekt MyPayingAds fungující od roku 2015 ustál i prů*er s PayPalem - ten v poslední době postupně odstřihává spolupráci s veškerými provozovateli inzertních služeb. Není se čemu divit vzhledem k tomu, že PayPal patří Googlu. Konkurence se musí likvidovat :(

Radka

• Host
« Odpověď #6 kdy: 04. 06. 2017, 17:59:06 »
Dobrý den,prosím o radu v blízké době budu mít větší obnos peněz ,chtěla bych je uložit na dobu přibližně 5 let ,nechci jít do rizika ,ale také nechci aby peníze ležely ladem můžete prosím poradit kam nejlépe uložit peníze ?
Děkuji

poipop

• Host
« Odpověď #7 kdy: 04. 06. 2017, 20:43:08 »
Jen těžko se takto dá radit. Dají se jen popsat možnosti, ve výsledku to ale bude stejně jen na vás.

Jaké jsou obecně možnosti investování/spoření na takový časový horizont?
běžný/spořící účet - výhody: nejvyšší likvidita - okamžitě k dispozici, zákonné pojištění vkladů. Nevýhody: prakticky nulové úročení. I na spořícím účtu díky nízkému úročení a vyšší inflaci dnes uložíte milion, za to můžete koupit xx rohlíků. Za 5 let vyberete sice nominálně o něco vyšší částku, ale koupíte za to o něco méně rohlíků. Říká se tomu plánovaná/řízená ztráta. Nevýhodou může být i strop pro úročení vyšším procentem. Tzn. většina bank (ne-li všechny) má strop pro zajímavé úročení. Strop se pohybuje různě, obvykle je ve statisících. Někde může být 100 000, jinde 500 000. Pokud na účtě leží více, to nad hranicí je úročeno obvykle prakticky nulou. Jako mínus tedy může být nutnost uložení ve více bankách pro zachování rozumného úročení.

termínovaný vklad - výhody: vyšší zhodncoení (i tak na dobu 5 let počítejme s úročením do 1,5% ročně, opět jsme na hraně, možná pod inflací), pojištění vkladů v bakách. Nevýhody: nejnižší likvidita - prostředky jsou uloženy na předem stanovenou dobu. A při špatném výběru banky v případě nutnosti výběru i jen části peněz obvykle přicházíte o zhodnocení a naopak platíte poplatky za předčasný výběr. Nicméně možnost peníze vybrat tu je.

Stavební spoření - výhody: relativně předvídatelný výnos. Dopředu je známé zhodnocení po celou dobu vázací lhůty a k tomu je státní dotace. Pojištění vkladů. Nevýhody: stejně jako předchozí produkty výnosy podléhají zdanění, poměrně vysoké poplatky, při vyšších uložených částkách obrovským způsobem klesá efektivita výnosu. V extrémních případech až na úroveň termínovaných vkladů, nebo i spořících účtů. Nízká likvidita. Pro předčasný výběr platí prakticky totéž jako pro termínované vklady (vysoké náklady + vracení státní dotace + nutnost účet zcela zrušit i když chcete vybrat jen část). Oficiálně je 3měsíční výpovědní lhůta. Sice se obvykle dají vybrat prostředky i dříve, ale tato možnost má charakter trvalé akční nabídky. Jinými slovy, se na ni nedá spolehnout. Je tedy nutno počítat zhruba s 4 měsíční lhůtou na vyplacení. Provázanost se státem - stát stavební spoření velmi reguluje, a relativně často do podmínek zasahuje. Je zde tedy riziko politické. Produkt je oficiiálně nastaven na 6 letou vázací lhůtu. Před koncem lhůty je možný jen předčasný výběr (viz výše).

Různé formy investování. Rozdělím to na přímé a nepřímé.
Přímé investování = vy si přes nějakého brokera nakoupíte investiční nástroje - akcie, dluhopisy a další cenné papíry. Riziko je zde dle mého názoru hlavně v tzv. diverzifikaci. Tzn jak moc jste schopná rozložit prostředky do různých nástrojů. Například, když budete mít milion a akcie Komerční banky stojí cca 5 000, můžete buď koupit 200 akcií KB, nebo jen jednu, dvě, a zbylé peníze podobným způsobem rozložit do dalších nástrojů - akcií, dluhopisů apod. A teď je správná otázka: Jak moc rozumíte tomuto světu? Jak moc jste schopna sledovat situaci a správně se rozhodnout kdy a co nakoupit a kdy a co prodat? Pokud ano, nebo pokud máte někoho, kdo vám s tím může poradit, dá se to. Moc bych ale na tak krátkou dobu nedoporučoval akcie. Jde o cenný papír vhodnější na delší dobu. Rozhodně bych do přímých investic nešel s pěnzi, které nejsem ochotný ztratit.

Nepřímé investování = podílové fondy. Záleží o jak vysoký obnos jde, ale obecně jde například otevřené podílové fondy. Výhodou fondů oproti přímému investování je hlavně "bezúdržbová" investice. Samozřejmě za předpokladu vhodně vybraných fondů. Dále ale není nutné aktivní obchodování. To za vás dělá právě daný fond (pokud portfolio manažera, investiční společnost a fond zjednoduším jen na "fond"). Mimojiné za vás vyřeší právě i tu diverzifikaci, kdy ve svém portfoliu má fond možná i desetitisíce různých titulů (cenných papírů různých institucí). Více to zde rozebírat nebudu.

Výhody investování: nejvyšší potenciální zhodnocení, nejvyšší možná diverzifikace, možnost částečných výběrů i dalších vkladů, není nutno dodržet předem stanovený horizont výběru (je možno vybrat dříve i investici nechat ležet déle), krom vstupního poplatku mají rozumné fondy již nulové poplatky (abych nebyl sežrán za živa znalci, jen řeknu, že vím o průběžných poplatcích, které už jsou ale ve zveřejňovaném výnosu zahrnuté, reálně tedy klienta zajímat nemusejí, proto říkám, že další poplatky nejsou), po splněném časovém testu bez danění. Nevýhody: Vklady nejsou pojištěny. Časový test (trvá 3 roky od začátku investice, v principu jde o to, že pokud během 3 let v nějakém daňovém období vyberete ze svých investic více než 100 000, musíte danit výnosy. Tedy je možné 3x vybrat po 100 000 a není nutno danit, po třech letech zcela daně mizí, možná to zní složitě, řekněme, že by se vás to nemělo vůbec týkat, pokud na investici nebudete sahat = máte rezervy, na které můžete sáhnout, kdyby byl potřeba větší obnos). Nejistý výnos - výnos (ani ztráta) není garantovaný. Toto riziko se dá ale úspěšně minimalizovat diverzifikací (jsou fondy zaměřené velmi úzce i velmi široce, dají se míchat).

Investování do zlata moc nedoporučuji, 5 let osobně vidím jako příliš krátký horizont. Jde o komoditu, která dokáže slušně kolísat. Stejně tak ropa a další. Nemovitosti také neřeším, i když může jít o zajímavou variantu - koupit nemovitost a pronajímat. Neznám výši prostředků k investování a u nemovitostí s možností nutného prodeje do 5 let zde vidím určité riziko splasknutí bubliny a možného prodělku. Ovšem pokud by za 5 let nebylo nutné nemovitost prodávat a stačil by měsíční příjem z pronájmu, může jít o zajímavou volbu.

Zkusím nastřelit, jak dnes může vypadat nějaké reálné zhodnocení jednotlivých produktů:

bežný účet 0,0%p.a. ( a ještě vám tu nulu zdaní, mínus případné poplatky)

spořící účet cca 0,5%p.a. (pokud beru spořící účet bez podmínek, daněno)

termínovaný vklad do 1,5%p.a. (opět daněno)

stavební spoření do 2,5%p.a. (zde počítám již po zdanění a po odečtení poplatků a s nejefektivnější částkou 120 000). Při vkladu 240 000 je efektivní výnos do 1,6% a při vzrůstající částce dále klesá.

investice do podílových fondů od řekněme 0,5% do cca 5% pokud nepočítám nějaké teoretické propočty akciových fondů, které ale s relativně vysokou pravděpodobností mohou být i ve ztrátě. Nižší procenta budou u fondů peněžního trhu, nebo státní dluhopisů, vyšší procenta mohou být u různých nemovitostních fondů investujících do nájemních nemovitostí. Je nutné ale počítat se vstupním poplatkem. Opět pro znalce - neřeším fondy bez vstupních poplatků, protože mne nezajímá, jaké jsou náklady, ale celkový výnos. Pokud jeden fond má nulové poplatky, ale výnos 2% a jiný má 3% vstupní poplatek, ale výnos 5%, rád si poplatek zaplatím. Pokud vezmu 5% zhodnocení a 3% vstupní poplatek, bez zdanění (protože se vybere skutečně až za 5 let) potom efektivní úročení (pro porovnání se stavebním spořením) bude cca 4,5%p.a. Efektivita ale na rozdíl od stavebního spoření neklesá. Ovšem jedná se o investici, tudíž, byť jde o investici do nemovitostí, pořád nejde o garantovaný výnos, pouze o předpokládaný.

A na konec jen pro ukázku co ta procenta znamenají. Dejme tomu že jde o 500 000 korun na dobu 5 let. Na běžném účtu na konci bude 500 000Kč (předpokládám nulové poplatky), na spořícícm účtu cca 510 000. Na stavebním spoření cca 540 000. V investici při 5% p.a. bude na konci k použití cca 620 000. Tolik jen k rozpětí v jakém se to může pohybovat.

Tolik k přehledu možností. Netroufám si tvrdit co je pro vás vhodné, na to mám málo informací. Chtěl jsem jen nastínit možnosti a ukázat, že může jít i o poměrně velké rozdíly. Co určitě doporučím je, poradit se s nějakým odborníkem. Pokud žádného neznáte, pak doporučuji nějakého najít. Nejlépe na doporučení - pokud někdo z vašich známých investuje dlouhodobě a má na to člověka, setkejte se, popovídejte si. Pokud vám na tomto poradci ale něco nesedí jděte k jinému. Je normální že i sebelepší poradce si s někým nesedne. Ale v obchodu je nutné, aby si obě strany rozuměly a byly na stejné vlně. Svěřite jim velké peníze, tak dbejte na to, abyste je svěřila do správných rukou. Vyptávejte se, nebojte se ptát, poradce je od toho aby uspokojivě odpověděl. Pokud něco nezná a snaží se to zakecat, je to špatně a pryč od něj. Pokud něčemu nerozumíte, nechte si to vysvětlit. Pokud tomu ani pak neporozumíte, neberte to. Samozřejmě ptejte se dál i zde, rád pomůžu, spoření a investicícm se s klienty věnuji už řadu let.

Radka

• Host
« Odpověď #8 kdy: 04. 06. 2017, 21:08:44 »
dekuji za odpověd ...bohužel jsem v tomto zcela věci neznalá  ... uvažovala jsem o fondech ...navštívila jsem banku ČSOB kde mě paní docela dobře vysvětlila oč se jedná ,líbil se mě přístup který jsem u dalších dvou bank nepocítila .
U české spořitelny máme už 10 let stavební spoření a jdou nám tam platy a máme tam i vkladní knížku s několika sty tisíci ...a jejich nabídka byla trochu zvláštní ...nenabídli ani vedení učtu zdarma jen nabídli setkání s někým kdo nám poradí s fondy.
Volba padla asi na CSOB ,ale moc se v tom nevyznáme ...uvažujeme o převedení ůčtu tam a ve spořitelně necháme jen stavební spoření .částka o které se bavíme k investicím je 1500000Kč ...možná o něco více
Peníze bych ráda uložila asi tak na 5 let ,ale měla bych k nim ráda přístup ...tzn.v případě krajní nouze k použití ,jinak bych na ně nerada sahala

poipop

• Host
« Odpověď #9 kdy: 04. 06. 2017, 21:29:31 »
Pokud vidím dobře 1 500 000, to už jsou prostředky pro osobní přístup investičních společností (hranice pro privátní investice mívají společnosti kolem 1mil.). Tam už se můžete dostat i k docela zajímavým investicím. Samozřejmě je zde i varianta rozdělit částku do více typů fondů, nejlépe i do více investičních společností (opět stejné zaklínadlo - diverzifikace), nebo to svěřit jedné investiční společnosti do privátního investování. Když řeknu, ať mne napíšete zprávu, že vám s tím mohu poradit, se obávám, že překračuju pravidla diskuse. Přesto, kontakt najdete na mém profilu po kliknutí na mé jméno. Tady už nejde o malou částku, mohou se vám otevřít další možnosti. Popravdě zde v veřejné diskusi se mne příliš nechce dávat nějaké extra rady a porovnání investičních možností. Už jen z toho důvodu že to mohou být rady odpovídající vaší situaci a dnes v červnu 2017, a pak si to někdo přečte v jiné situaci za 5 let, neuvědomí si, jak je jeho situace odlišná, zařídí se dle mých rad a může na tom dost tratit.

Radka

• Host
« Odpověď #10 kdy: 04. 06. 2017, 21:41:15 »
chtěla bych vás kontaktovat takto na přímo ...zkusím se k vám nějak dostat :-) ...nejsem moc zběhlá v práci na PC

Radka

• Host
« Odpověď #11 kdy: 04. 06. 2017, 21:43:48 »
Bohužel ...nejde mě to vidím jen jméno ale meilovou adresu nikoliv

poipop

• Host
« Odpověď #12 kdy: 04. 06. 2017, 21:46:37 »
ok, napíšu to takto: poipop"takovýtenzakroucenýznak"seznam.cz odpovím vám pak z pracovního. Nechci aby mne chodil do pracovního spam.

Radka

• Host
« Odpověď #13 kdy: 04. 06. 2017, 21:51:17 »
ted jsem poslala

Platby GoPay

reklama