reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jakou vybrat penzijní společnost podle výsledků?  (Přečteno 180460 krát)

Lukas

 • Host
Dobrý den,

aktuálně přemýšlím, že si založím doplňkové penzijní spoření s dynamickým fondem, je mi 23let a hodlám spořit okolo 500,- Kč
měsíčně a popř. výši měnit podle mé aktuální situace (spíše výší částky, částky 500,- bych se chtěl držet).
 
Za prvé bych se chtěl zeptat na názor k tomuto článku
http://janm-holik.blog.idnes.cz/c/282071/Penzijni-fond-nejspolehlivejsi-cesta-k-chudobe.html

dá se říct, že je tento článek pravdivý, má vůbec smysl si spořit a tím znehodnocovat své úspory?

Dále bych se chtěl zeptat, jakou společnost si vybrat, samozřejmě s ohledem na to jak se jim v jejich dynamickém fondu vede.
Hledal jsem historii těchto fondů, bohužel jelikož III. pilíř funguje od roku 2013, jak jsem pochopil, tyto data jsou jen za poslední dva roky. Což si myslím, že není věrohodný ukazatel dlouhodobé % úspěšnosti.
V této statistice se mi libí CS, která v roce 2014 měla zhodnocení 7,72 % a momentálně v prvním čtvrtletí má okolo 4% ,ale v roce 2013 na tom nebyla CS moc dobře. Skvěle vypadá Conseq globální akciový UF, ale myslím si, že to není dobrá volba a to, že se poslední dva roky vedlo, neznamená, že to tak bude i dál.

Chtěl bych se zeptat, jak jsem zjistil nějaké penzijní společnosti nabízí investování pomocí podílových fondů, které nejspíše existují již nějakou delší dobu, dali by se tyto data nějak použít pro určení dlouhodobého % výnosu u dynamických fondů u penzijních společností v III. pilíři?

Mockrát děkuji za Vaše názory, postřehy a fakta.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaqwertz

 • Host
Re:Jakou vybrat penzijní společnost podle výsledků?
« Odpověď #1 kdy: 25. 07. 2015, 17:58:44 »
Doplňkové penzijní spoření není dobrý ani špatný produkt, asi záleží na tom, jak se použije. Rozhodně je to lepší varianta než (staré) penziní připojištění s garantovaným (ne)zhodnocením peněz někde na hranici inflace.

Hodně zálěží na délce této investice. Největším rizikem je nepochyně politické riziko, a investovat do fondu na 30-40 let s omezenou likviditou nevypadá moc prozíravě. Státní podpora přináší zajímavé zhodnocení jen v prvních letech spoření, později je její vliv na celkový výnos mizivý. Proto se nabízí otázka, zda v DPS nespořit až mnohem později - nanejvýš 10-15 let před očekávaným důchodem (po zvážení všech aktuálních podmínek).

Nejdůležitější pro nynější rozhodnutí tak nejspíše bude případný příspěvek zaměstnavatele na penzi. Škoda ho nechat propadnout, navíc se DPS dá později zrušit (příspěvky zaměstnavatele se zdaní a státní podpora vrátí) a prostředky použít třeba na bydlení. Vlastní peníze lze určitě investovat lépe, byť třeba v jen podílových fondech a řada investic typu vlastní bydlení (popř. zahrada) jsou současně dobrou investicí na penzi.


Jan Slanina

 • Host
Re:Jakou vybrat penzijní společnost podle výsledků?
« Odpověď #2 kdy: 26. 07. 2015, 00:19:36 »
Obecný problém této kategorie produktů je, že přidaná hodnota státních příspěvků klesá s časem. Pro člověka, který má několik málo let do důchodu, je to velmi pěkné: samotný státní příspěvek mu zajistí zhodnocení, pro které by jinak musel jít na akciový či podobně rizikový trh. Pokud ale státní příspěvek, který v závislosti na spořené částce činí 23-30% spořené částky, dělíte skoro 50 roky, které Vám zbývají do penze, není to žádné terno.
Dynamické fondy by tohle měly kompenzovat, ale žádná jistota to není.

Naprosto zásadní výhoda je naopak příspěvek zaměstnavatele, pokud máte tu možnost. Zaměstnavatel může přispívat buď na určité typy životního pojištění nebo na doplňkové penzijní spoření (starší typy analogických produktů opomíjím) a zde je doplňkové penzijní spoření rozhodně lepší produkt.

Vybírat podle minulých výnosů v podstatě nejde, resp. je to stále spekulace. Stačí, aby se vyměnil portfolio manažer, a bude vše jinak.

Pokud ne, na Vašem místě bych v tomto okamžiku dal přednost stavebnímu spoření. Státní podpora je tam sice nižší, ale zase máte jistotu, že za 6 let můžete peníze vybrat a bez jakékoli srážky použít třeba na bydlení.


Offline Patrik Chrz

 • Moderátor
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 2 957
  • Zobrazit profil
Re:Jakou vybrat penzijní společnost podle výsledků?
« Odpověď #3 kdy: 27. 07. 2015, 08:54:52 »
Slabinou penzijních fondů jsou zásahy ze strany státu. Typickým případem je Řecko, kde nemohou prakticky držet jiná aktiva, než řecké státní dluhopisy, kde je otázkou, zda budou vůbec někdy splaceny :(
To samé se může v budoucnu stát u nás - stačí plynule zvyšovat povinný podíl "bezpečných" investic a omezovat to, co je za bezpečnou investici považováno.


 
Platby GoPay

reklama