reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Refinancování překlenovacích úvěrů  (Přečteno 8766 krát)

J.T.

• Host
Refinancování překlenovacích úvěrů
« kdy: 17. 07. 2015, 17:35:49 »
Chtěl jsem uzavřít smlouvu na překlenovací úvěr u Raiffeisen stavební spořitelny - 80% LTV na úrok 2,25 % - kupní cena bytu je 357500 Kč, 80% úvěr by byl 288000 Kč, odhad vyšel na 360000 Kč (je to produkt Hyposplátka), bohužel centrála žádost dnes stornovala, že úvěr je pod hranicí 300000 Kč, od které dává spořitelna hypotéky.

Takže jediné řešení podle poradkyně je udělat zajištěnou Rekopůjčku s úrokem 4,99 % a to už navýší splátku o 1000 Kč měsíčně...  :'(  (Musí být také se zástavou, protože u Raiffky už mám jiný úvěr.)

Pak je tam náhradní řešení, a sice 100% hypotéka s úrokem 3,4 %. Je to sice vyšší úrok než původně slíbených 2,25 %, ale pořád nižší než 4,99 % a ve všech případech by stejně byt byl zastaven, tak nevidím důvod, proč nezvolit produkt Hyposplátka 100.

V obou případech můžu po čase zkusit refinancovat např. k Air bank, která dává aktuálně úrok 2,1 % - už jsem se ptal a nevadí jim refinancovat překlenovací úvěry.

Jenže otázka je, jak je na tom refinancování spotřebitelských úvěrů se zástavou, protože Rekopůjčka je sice spotřebitelský úvěr kdykoli splatný se sankcí 1 %, ale úvěr je se zástavou... Hyposplátka je pak fakticky hypotéka.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Refinancování překlenovacích úvěrů
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2015, 20:29:19 »
Pokud je úvěr zastaven, tak z legislativního hlediska už nefunguje v režimu spotřebitelského úvěru a stavební spořitelna se bude při pokusu refinancovat ho nejspíš kroutit.

Ta varianta překlenovacího úvěru se zástavou mi přijde vůbec nejhorší a vyvaroval bych se ji - buďto překlenovák bez zástavy (to ale bude chtít najít něco s rozumnou úrokovou sazbou) nebo čistě hypotéka (některé banky umí financovat i pod 300 tisíc Kč).

U této částky bych osobně asi byt ani nezastavoval, jednak je to režie navíc, úvěru bych se radši pokoušel zbavit co nejdříve a nezajištěné překlenováky u některých stavebních spořitelen jsou dostupné za poměrně rozumných podmínek (kokrétně i těch 280 tisíc jsem si vloni půjčil u ČMSS s úrokovou sazbou 4,5 % p.a. - měla být 3,9 % p.a., ale "spadl" jsem z nějakého důvodu do horší interní bonitní kategorie (každopádně nyní platím pouze úroky, tzn. 1050 Kč měsíčně a čekám na překlopení do řádného úvěru po dvou letech), ale v tomto případě na začátku šlo o vklad 40 % cílové částky a od začátku letošního roku upravili podmínky, které vyžadují být klientem/účastníkem stavebního spoření aspoň 6 měsíců). U těch překlenováků nad 4 % p.a. je už dost možné, že vyjde výhodněji i nějaký levný akční spotřebitelský úvěr se sazbou kolem 5,9 % p.a. (podobnými nabídkami mě nyní permanentně "zasypává" třeba Sberbank CZ - v tomto případě jde ale o sazbu po bonusu, kdy je třeba striktně dodržet smluvní lhůtu splatnosti). Jinak třeba Buřinka má v nabídce produkt "Úvěr", což je technicky překlenovací úvěr, ale část splátky jde u něhož současně na umoření jistiny, takže jde prakticky o běžný spotřebák - i po překlopení na řádný úvěr je ÚS stejná - aktuálně je sice 5,45 % p.a., ale je to určitě lepší než obyčejný překlenovací úvěr se sazbou 4,99 % p.a.

A pokud by i ne, tak pořád bude výhodnější asi klasická hypotéka, i pokud by to nebylo se zůstatkem pod 300 tisíc, tak dobrou úrokovou sazbu lze u mnoho bank získat i s LTV pod 90 %, aktuálně určitě i pod 2 % p.a., nesjednával bych kvůli tomu 100% Hyposplátku s ÚS 3,4 % p.a.

Jana

• Host
Re:Refinancování překlenovacích úvěrů
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2017, 22:06:07 »
pokud pořád řešíte hypotéku kontaktujte mě na email : vyliku@seznam.cz

Platby GoPay

reklama