reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví  (Přečteno 56974 krát)

qwertz

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #15 kdy: 29. 02. 2016, 12:56:01 »
Podle §1189 jsou vlastnici povinni založit SVJ:

(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.

Tohle je snad jasná instrukce, žádnou "možnost volby" tam nevidím. Zákon jasně říká založit, jsou-li splněný podmínky. Není-li tato povinnost splněna, blokuje převody jednotek:

(2) Do veřejného seznamu se nezapíše vlastnické právo k další převedené jednotce, pokud není prokázán vznik společenství vlastníků. To neplatí při nabytí jednotky do vlastnictví prvním vlastníkem.

Důležité ovšem je, podle jaké právní úpravy SVJ vzniká. U domů spravované podle starších dnes již nahrazených zákonů mohou být podmínky vzniku SVJ jiné, viz ZOB §9:

(4) Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení § 9, 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.[/i)

tedy SVJ vznikne, až když družstvo převede na vlastníky více než 75% bytových jednotek.

Předpokládám, že u družstevního bydlení okruh zájemců bude nižší z důvodu obtížnějšího financování, na druhou stranu banky umožňují čerpat hypoteční úvěr (v konstrukci s nějakým předúvěrem) i na družstevní byty, kde je garance brzkého převodu do OV. Nicméně chápu-li vás správně, doporučujete spíše převod do OV?

Jaký odhadujete % rozdíl v ceně po přvodu do OV?  (kvůli okamžitému doplacení poměrné části úvěru na rekonstukci domu).

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaJan Slanina

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #16 kdy: 29. 02. 2016, 17:36:00 »
No, když si pozorně přečtete ten § 1198 (v § 1189 je úplně něco jiného), tak zjistíte, že tam něco chybí. Přesněji ta informace, kde že má být alespoň pět jednotak.
"založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek"

Možná tam mělo být napsáno "založí je vlastníci jednotek v domě, kde je alespoň pět jednotek"
Ale to je až podivně kostrbatá formulace.

Logičtejší formulace takovéto věty by byla:
"Nebylo-li společenství vlastníků v domě, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce."

Dovozovat jakoukoli povinnost z takovéhoto, i na české poměry výjimečného, legislativního paskvilu, mi fakt přijde odvážné. A protože druhý odstavec váže na první, má taky problém.


qwertz

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #17 kdy: 29. 02. 2016, 18:49:54 »
Díky za upozornění. Tak to máme miliontý příklad toho, proč je právo pavěda. :-)

Hlavně, že si právnická lobby vyřvala paskvilní "taky doktor" titul JUDr zpět jen pár let po jeho logickém zrušení v třístupňovém vysokém školství.


Offline peter30

 • Nadšenec
 • **
 • Příspěvků: 55
  • Zobrazit profil
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #18 kdy: 29. 02. 2016, 22:13:24 »
No tady jde stále především o to jestli to SVJ mělo povinnost vůbec vzniknout, když bytové jednotky byli původně družstevní.
http://www.portalobydleni.cz/nastroje/poradna/potrebujete-poradit-posilejte-nam-sve-dotazy/spolecenstvi-vlastniku-jednotek/
http://www.portalsvj.cz/diskuse/jak-zalozit-svj-po-1-1-2014


qwertz

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #19 kdy: 02. 03. 2016, 07:14:04 »
Chápu-li to správně, tak SBD jako správce bude existovat do doby než jeho podíl poklesne pod 25% (za předpokladu, že se této funkce dobrovolně nevzdá). V současnosti družstvo účtuje vlastníkům jednotek o cca 40% vyšší poplatek za správu. Je to pár desetikorun, ale je v tomto družstvo nějak limitováno? Co když družstvo zvedne poplatek vlastníkům třeba 10x? Mohou se nějak vlastníci bránit, když družstvo nemůže být přehlasováno (málo vlastníků, nevzniklo SVJ a pod. situace)?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


qwertz

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #20 kdy: 06. 03. 2016, 09:55:10 »
Tak podle všecho v případě, že k prvnímu převodu jednotky došlo po roce 2000, nevykonávalo SBD v předchozí době funkci správce, a SVJ tak vzniklo automaticky ze zákona. Podle seznamu v materiálech SBD k prvním převodům došlo později, a SVJ tak skutečně vzniklo, s cca podílem cca 75% jej však ovládá družstvo.

Vlastníkům jednotek pak družstvo účtuje 200% poplatku za správu. Má to oporu v zákoně? Nemusí být poplatek pro všechnyjednotky stejný nebo stanovený podle stejného klíče (např. podílu na domě)? Lze se nějak bránit?


Jan Slanina

 • Host
Re:prodej bytu - družstevní vs. osobní vlastníctví
« Odpověď #21 kdy: 06. 03. 2016, 16:51:04 »
Standardně by se vlastníci měli o náklady na správu dělit v poměru podle podílu na společných částech.

Jiná pravidla by se musela nastavit dohodou všech vlastníků nebo ve stanovách SVJ. Nebo - a to je potenciální past - v prohlášení vlastníka, kterým se objekt rozdělil na jednotky.

Obrana je standardní: žaloba u soudu.


 
Platby GoPay

reklama