reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: ohlašovací /oznamovací/ povinnost OÚ x praktiky souseda  (Přečteno 23343 krát)

Adriana

• Host
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou má OÚ ohlašovací povinnost ve smyslu prodeje pozemků -- jde mi o to, že vlastníme rekreační chatu v chatové oblasti, a to skoro 40 let, stavěli jsme jako první, kdy se postupem času začaly stavět další kolem nás, rovněž jsme zařídili studnu, ke které se později 2 sousední chaty připojily - toto písemně podloženo, že jde o společnou studnu.
Jeden z majitelů se rozhodl chalupu prodat novému vlastníkovi, ovšem tak nešťastně, že s novým majitelem, který se nastěhoval do chaty trvale - a udělal si z ní trvalé bydliště s přístavbou atd.,  - máme neustálé spory.
1. věc, kdy krátce po jeho nastěhování vybudoval všude ploty, vykácel několik desítek stromů (i z našeho pozemku) a změnil tak původní ráz krajiny, zanedlouho jsme se dozvěděli, že si dokonce odkoupil pozemky, těsně před územím naší chaty (byli jsme desítky let řádní pronajímatelé těchto pozemků) a mnoho dalších kolem.. a teď mi jde o to, protože onen zmíněný nový majitel figuroval i v zastupitelstvu OÚ /člen navrhující komise/, takže si pozemky za levný peníz koupil, aniž by byly nabídnuty nám - proč? --vždyť je to jasný střet zájmu! Není přece možné, že pokaždé co jedeme na chalupu, se budeme zastavovat na OÚ a číst úřední vývěsku?! Vše se odehrálo již cca v roce 2011. Promeškali jsme něco?
2. Na zkoupených pozemcích si 2 m od našeho plotu postavil dřevěné boudy, kde chová drůbež, hlučné husy, králíky. V létě obtěžující smradem a neustálým řevem, kdy náš výhled z chalupy je přímo na tyto pofidérní stavby -původně toto travnaté místo se stromy a cestou k potoku, je oplocená blátivá planina plná nepořádku s drůbeží. Přitom pozemků má vedle svého domu dostatek, nicméně omezeni jsme zase my. Je možné, aby v rekreační oblasti choval drůbež?
3. problémy se společnou studnou - papírově je jasně dáno, že studna patří třem majitelům okolních chat a to včetně nás, nicméně problémový soused operuje tím, že koupil louku včetně studny a je jeho!
Je vidno, že jeho praktiky zasahují hodně daleko i do dalších věcí, které ani nechci rozepisovat, ráda bych dosáhla spravedlnosti.
Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jan Slanina

• Host
Re:ohlašovací /oznamovací/ povinnost OÚ x praktiky souseda
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2015, 19:59:22 »
Všechny nabídky na prodej obecních pozemků se vyvěšují na úřední desku. Tedy ano, očekává se, že se s ní budete seznamovat.
Mimochodem, už dost dlouho jsou úřední desky i v elektronické podobě na Internetu.
Takže ano, vypadá to, že jste možnost koupit pozemky promeškali.

jezevec

• Host
« Odpověď #2 kdy: 30. 11. 2015, 17:09:22 »
nicméně, pokud se nejedná o cílenou prasárnu - slušná radnice v rámci zamýšleného prodeje obešle všechny dotčené osoby. zejména pronajímatele, uživatele, a všechny osoby které by změnou vlastnického režimu mohly utrpět škodu.

ptr

• Host
« Odpověď #3 kdy: 27. 10. 2016, 09:30:47 »
I když uběhla delší doba od zadaného dotazu, nemohu nereagovat. Jde o klasický problém, který postihl velké množství vlastníků. Oznámení obecnou vyhláškou. Naší rodině tímto způsobem například ČUZAK vyvlastnil část pozemku (pouze "opravil orientační údaj o výměře") a zbytek pozemku přemístil do koryta potoka. Na původním místě pozemku již stojí silnice. Přišel jsem na to až při dědickém řízení po otci, protože bydlíme jinde. Rokem 1989 započal majetkový převrat, jehož metody, ač zákonné (díky zákonům, které jsou v naprostém rozporu s ústavními, např. vlastnickými právy), připomínají loupežné tažení křižáků (čímž jsem nechtěl připomínat církevní restituce, které jsou do slova a do písmene křižáckým loupežným tažením). Co lidí je již okradeno o veškerý! majetek. Soudy, mazanými advokáty, bankami, ... ty zejména jsou novodobými stranickými sekretariáty (také v nich od počátku sedí na vedoucích a manažerských postech většina kádrových rezerv ODS, ČSSD, KDU-ČSL a dnes již i přeběhlíci do dalších stran). Okradeni si však mohou posedět (možná i poležet, než je policajt zmaluje pendrekem) na lavičkách Václava Havla. Jaká to pro ně čest!
Zkrátka:
"Slunce je zlatou skobou na vobloze přibitý, ..., šerif i soudce - gangsteři, voba řádně zvolený, a lidi strachem nezdravý. ..."  (Karel Kryl, Karavana mraků).

KarelVlk

• Host
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2016, 19:07:35 »
Naší rodině tímto způsobem například ČUZAK vyvlastnil část pozemku (pouze "opravil orientační údaj o výměře") a zbytek pozemku přemístil do koryta potoka. Na původním místě pozemku již stojí silnice.

ČÚZK vám nic nevyvlastnil, neubyl vám ani trs trávy ani jeden strom (nevím, co na pozemku roste). Opravdu jen opravil údaj o výměře digitálním přeměřením. Nevím, proč to všichni tak řeší. Pokud někomu napíší, že má metrů míň, tak by měl být rád, že bude mít nižší daň z nemovitostí (mně naopak spočetli, že les má víc metrů - takže platím vyšší daň i když mi pouhým přeměřením samozřejmě nepřibyl ani strom). Stejně tak nic "nepřemístili", akorát od josefinského mapování se zřejmě přemístil potok nebo cesta.

P.S. Chudák Kryl, dnes si ho bere do huby kdejaký komunista, když si potřebuje zanadávat na poměry  :(

Reklama

• Stálý člen

reklama

Adriana

• Host
« Odpověď #5 kdy: 14. 11. 2016, 15:41:12 »
nicméně, pokud se nejedná o cílenou prasárnu - slušná radnice v rámci zamýšleného prodeje obešle všechny dotčené osoby. zejména pronajímatele, uživatele, a všechny osoby které by změnou vlastnického režimu mohly utrpět škodu.
TO JEZEVEC: dobře, nikdo nás neobeslal, nikdo nám nedal vědět, jak píše p. Slanina, měli jsme se obeznámit s úřední deskou, nicméně, když tam nemáme trv. bydliště a na chatu jezdíme rekreačně /co týden, co 14 dní/, internet např. nemáme, není přece možné po cestě autobusem zastavit na obci, prohlídnout úřední desku,jestli náááhodou někdo neprodává pozemky, a pak čekat další 3 hodiny na další autobus a dopravit se na chatu. Sleduje normální člověk každý den úřední desku?
Je toto napadnutelné? Jak obec prokáže, že záměr prodeje vyvěsila? Při dotazu na obci nám bylo řečeno, že při prodejích pozemků nebyli důslední, nicméně postupovali dle zákona.

ptr

• Host
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2017, 11:26:23 »
ČÚZK vám nic nevyvlastnil, neubyl vám ani trs trávy ani jeden strom (nevím, co na pozemku roste). Opravdu jen opravil údaj o výměře digitálním přeměřením. Nevím, proč to všichni tak řeší. Pokud někomu napíší, že má metrů míň, tak by měl být rád, že bude mít nižší daň z nemovitostí (mně naopak spočetli, že les má víc metrů - takže platím vyšší daň i když mi pouhým přeměřením samozřejmě nepřibyl ani strom). Stejně tak nic "nepřemístili", akorát od josefinského mapování se zřejmě přemístil potok nebo cesta.

P.S. Chudák Kryl, dnes si ho bere do huby kdejaký komunista, když si potřebuje zanadávat na poměry  :(
[/quote]

Pozemek byl vyměřován někdy v roce 1948, kdy nám byla jeho větší část vyvlastněna ve prospěch ČSAD, po roce 1989 došlo k pozemkovým úpravám v celé obci (zveřejněno prý veřejnou vyhláškou). Stížnost jsem podal až když jsem to zjistil, v roce 2010 a to na Pozemkový úřad. Ten mi potvrdil, že skutečně k posunutí i ke změně výmery pozemku došlo, ale odkázal mne na ČUZAK. Nejde jen o výměru, ale hlavně o posunutí pozemku do koryta potoka (plochu, kterou zabrala obec na silnici, tak alespoň zčásti nahradili takto, z majetku povodí, a bylo po problému). Máte pravdu, z koryta potoka skutečně neplatím žádnou daň, ale také ho těžko využiji či prodám. Přesuny hranic pozemků se v rámci pozemkových úprav běžně dělají, pokud se změnami všichni vlastníci souhlasí, je to vpořádku, ale bez přímého oslovení vlastníků, bez jejich aktivního souhlasu?

Že jste mne okádroval jako komunistu, proti tomu celkem nic nenamítám, nebudu Vám to vyvracet, protože politické názory i politická příslušnost je soukromou věcí každého svobodného člověka, navíc s kádrováky mám špatné zkušenosti. Citovat z textů písní K. Kryla zatím ještě může každý. Chápu ale, že to může být pro některé novopečené demokraty problém. Je otázka, zda jim náhodou nevadí spíš ten text a K. Kryl sám.

ptr

• Host
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2017, 12:03:30 »
Trval bych na tom, aby Vám obec doložila, že záměr pozemky prodat byl skutečně vyvěšen na úřední desce. Obec nejspíš musí vše vyvěšené a sundané z úřední desky nějakou dobu archivovat, na vyvěšené listině musí být data vyvěšení a sundání a podpisy někoho, kdo to má na starosti. Také musí být dodržena jistá minimální doba, po kterou musí být dokument vyvěšen. Zda  bude vše alespoň formálně vpořádku (samozřejmě to i tak nemuselo být vyvěšeno, ale to byste musela nějak dokázat - svědectví někoho z úřadu, z obce, ...). Dále, protože jste (byli) pronajímateli, také bych se podíval do smlouvy o pronájmu, pokud ji máte. Zajímal bych se o způsob ukončení nájmu. Není snad přece možné pronajatý pozemek někomu prodat bez vědomí nájemce, neboť snad není také možné, aby nájemní smlouva skončila jen tak. Buď nový majitel pozemky koupil s břemenem nájmu, nebo měl být nájemní vztah před prodejem řádně vypovězen v souladu s nájemní smlouvou. I na tom by se dal možná i zpochybnit ten prodej. Měl by se na vše opravdu podívat někdo, kdo se vyzná v podobných záležitostech, tj. nejlépe specializovaný (nikoli kdejaký) advokát. Mysím, že by podobné záležitosti mohli mít v malíčku advokáti spolupracující s dobrými realitkami. Pokud by se s prodejem nedalo již nic opravdu dělat, tak je tam ještě záležitost té studny, obtěžování nad únosnou míru, atd.

KarelVlk

• Host
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2017, 21:31:28 »
Přesuny hranic pozemků se v rámci pozemkových úprav běžně dělají, pokud se změnami všichni vlastníci souhlasí, je to vpořádku, ale bez přímého oslovení vlastníků, bez jejich aktivního souhlasu?

Toto souvětí není pravda. Každý vlastník nějakého dotčeného pozemku dostal písemné "Oznámení o dokončení obnovy katastrálního operátu a jeho vyložení k veřejnému nahlédnutí" dopisem domů! Návrh byl obvykle k nahlédnutí na příslušném obecním úřadě. Lhůty tam byly dlouhé (na můj vkus až moc, jednu transakci mi probíhající digitalizace pozdržela, protože do dokončení je stop-stav na převody).
I zpětně se dají všechny změny dohledat - stačí tady: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberKatastrInfo.aspx zadat příslušné katastrální území a pak úplně vpravo - srovnávací sestavení - tam jsou v souboru všechny změny výměr i přečíslování parcel.

Celkově znovu opakuju, že vaše interpretace je velmi zvláštní a zavádějící: potok má obvykle vlastní parcelu a dost těžko mohli při digitalizaci "posunout" jen vaši parcelu a udělat tak na parcele potoka "zub" ... Takže si myslím, že to celé je úplně jinak a brbláte tu jen z principu.

Adriana

• Host
Re:ohlašovací /oznamovací/ povinnost OÚ
« Odpověď #9 kdy: 10. 03. 2017, 14:42:23 »
Lze zpochybnit prodej obecních pozemků, pokud tedy vlastníme smlouvu o dočasném užívání pozemku, ač z roku 82, nikde z ní nevyplývá, že nám byla ukončena a onen spípý pozemek byl mezitím prodán jinému majiteli. Zpochybňuji zároveň i jednání v zastupitelstvu, kdy tvrdí, že obec vyvěsila /nechám si doložit onen dokument o záměru prodeje KDY vyvěsili a KDY sejmuli/ a dále tím, že onen zastupitel, který odkoupil, byl ve střetu zájmu, nikde není v zápise ze zasedání není uvedeno, že dochází ke střetu zájmu a dále nikde v zápise není dohledatelné, že tento záměr prodeje bude.
Jen byl zápis o tom, že bylo prodáno, jiný dokument v el. podobě jsem na obci nenašla. Pokud prodej proběhl v tajnosti, jak to mám dokázat? Je také zajímavé, že onen zastupitel, který pozemek koupil, na něm stavěl již před tím, aniž by ho měl v majetku, nás však upozornil, že je jeho, ale nejsjpíše byl stále jen obecní a nás jen zastrašil.

Platby GoPay

reklama