reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Přednostní exekuce  (Přečteno 38058 krát)

Veldespar

  • Host
Přednostní exekuce
« kdy: 30. 08. 2018, 14:46:13 »
Zdravím, potřeboval bych poradit, jak se postupuje v případě, že má zaměstnanec exekuci na plat, nepřednostní a poté přijde ještě jedna, tentokrát přednostní. Srážka ze mzdy se zvýší, ta 2. třetina půjde na přednostní exekuci, a ten zbytek se bude platit jak?
Dejme tomu, že čistá mzda je 25 000,-, zaměstnanec dostane nějakých 9300,- a ten zabavený zbytek jde kam? 2. třetina, tedy ty cca 3000,- jdou na předností a zbytek co? To se dělí? Nebo všechno bere přednostní pohledávka?
Díky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Přednostní exekuce
« Odpověď #1 kdy: 04. 09. 2018, 09:23:38 »
Pokud má zaměstnanec více exekucí, jejich pořadí se určuje podle toho, kdy byla která exekuce doručena prvnímu plátci mzdy (to je většinou zaměstnavatel, ale třeba i OSSZ při výplatě důchodu či nemocenské). Toto pořadí již exekucím zůstává napořád, i když dlužník změní plátce mzdy. Takže pokud by novému zaměstnavateli exekuce přišly v jiném pořadí, je povinen si zjistit, jaké je jejich původní pořadí a řídit se tím.

Výpočet exekučních srážek probíhá takto:

Čistá mzda se rozdělí na dvě částky: nezabavitelnou částku a zbytek čisté mzdy. Základní nezabavitelná částka v roce 2018 činí 6226 Kč (každý rok se to mění). Pokud má zaměstnanec nějaké vyživované osoby (děti, manželka), tak se na ně také počítá určitý obnos jako nezabavitelná částka. Zbytek čisté mzdy (po odečtení nezabavitelné částky), který přesáhne částku 9338 Kč (tato částka je stanovena zákonem), je exekučně zabavitelný v plné výši (zda patří na přednostní či nepřednostní exekuci, to si povíme níže).

Čistou mzdu do 9338 Kč rozdělíme na třetiny (1/3 z 9338 Kč činí 3112 Kč). Z toho první třetina je určená na nepřednostní exekuce (ale lze ji využít i na přednostní, pokud mají dřívější pořadí), druhá třetina je na přednostní exekuce a třetí třetina zůstane vždy zaměstnanci.

Z první třetiny se provádí srážky exekucí podle toho, jaké mají tyto exekuce pořadí. Pokud přijde plátci mzdy jako první nepřednostní exekuce a jako druhá přednostní exekuce, sráží se z první třetiny na tu nepřednostní exekuci. Ale pokud by měla dřívější pořadí ta přednostní exekuce, tak by se sráželo nejprve na ni a ta nepřednostní by musela čekat ve frontě.

Ze druhé třetiny se provádí srážky pouze na přednostní exekuce - pokud zaměstnanec žádné takové nemá, tak je tato částka ponechána zaměstnanci.

Plně zabavitelná částka nad 9338 Kč se může použít jak na přednostní, tak i na nepřednostní exekuci. Pokud má zaměstnanec exekuce jak přednostní, tak i nepřednostní, použije se tato částka na přednostní exekuci (bez ohledu na to, která z těch dvou exekucí má přednostní pořadí). Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní exekuci (nebo přednostní exekuce již byla srážkou plně uhrazena a přesto ještě něco zbylo), použije se tato částka i na tuto nepřednostní exekuci.

Takže ve vašem případě, kdy zaměstnanec má čistou mzdu 25.000 Kč, není ženatý a nemá děti (čili neuplatňuje žádné nezabavitelné částky na vyživované osoby) a má dvě exekuce, přičemž ta nepřednostní má první pořadí a ta přednostní má druhé pořadí, by to bylo takto: Na nepřednostní exekuci bylo sraženo 3112 Kč, na přednostní exekuci 12548 Kč (3112+9436) a zbytek (9340 Kč) by zůstal zaměstnanci.


 
Platby GoPay

reklama