reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Půjčka  (Přečteno 32211 krát)

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Půjčka
« Odpověď #15 kdy: 24. 02. 2017, 12:44:33 »
Nedělal bych si iluze, že většina klientů, co se má potřebu takhle ptát řeší kolik zaplatí na úrocích, "per annum" budou brát jako sprostou nadávku a RPSN jim nic moc neřekne a bude je zajímat, jen jestli se jim splátka vejde do jejich měsíčního rozpočtu. A když jim někdo nabídne 40 tisíc "jen za 889 Kč měsíčně", budou nejspíš hýkat blahem...

Především takovým je nejspíš marné doporučovat promo nabídku první půjčky od mBank s nulovým úrokem, protože takový je nutno sjednat právě na 12 měsíců a 40 tisícovek (resp. reálně 39200 Kč) už nebude "jen za 889 Kč měsíčně", ale "až 3334 Kč měsíčně", a to už může smrdět průserem.

Ze stejného důvodu je zbytečné doporučovat i měšcovou verzi Diners Club Pure+ s úrokovou sazbou 4,9 % p.a. na první rok, protože minimální splátka je nyní tuším 3 % (a kdysi byla tuším stanovena na 5 %, když jsem na ni čerpal úvěr já před 3 roky), navíc je nutno počítat s poplatkem za hotovostní čerpání ve výši 2 % a ročním poplatkem 990 Kč, což by úvěr docela podražilo - ale jinak ano, souhlasím, kdo si to umí pořešit, tak nebude muset platit jak roční poplatek, tak ani hotovostní čerpání a dostane se na "krásné" RPSN - mě tuším díky počítání úroků až od data splatnosti a vhodnému načasování čerpání vycházel efektivní úrok v prním roce snad i pod 3,5 %, na úrocích jsem zaplatil kolem 3 tisícovek a měl prakticky neustále v průměru vyčerpaných asi 90 tisíc Kč. A pak ještě byla ještě dvakrát promo kampaň, kdy před vánoci šlo čerpat hotovost bez poplatku, takže to pak byly peníze na 2 měsíce zadarmo.

V podstatě všechny tyhle možné kampaně jsem kdysi využíval, včetně krátkodobých nabídek, kdy třeba u Sberbank CZ či Raiffeisenbank šlo získat spotřebitelské úvěry na 3 měsíce i úplně zadarmo. Spotřebitelský úvěr na úrokovou sazbu 4,9 % p.a. mi ještě běží dosud, takže ze zkušenosti vím, že ani ta úroková sazba není všechno - když to v té bance nefunguje jak má, tak tím člověk ztratí tolik času, nervů, že mu to možná i vyšší úroková sazba vykompenzuje (leč přirozeně, pokud možno, vůbec nejlepší si je nepůjčovat - leda v případě, že chcete spekulovat, že si půjčenými penězi dokážete vydělat více, než zaplatíte na úroku - taky jsem zjistil, že nejdražší jsou náklady ušlých příležitostí, takže někdy to chce mít připravený ten správný poměr), ono totiž už u zmíněného Diners Club mi na posledním výpisu, kdy mi měla dobíhat zvýhodněná sazba napařili úrok ve výši řádné sazby - toho si třeba lidé ani nemusí všimnout, protože pokud jen částku splácí, jak jsou naučení, po roce už umořili 30 % původní jistiny a najednou jim ani nepřijde, že mají na úroku platit výrazně více, takže je třeba (nebo minimálně být na to připraven) vždy všechno hlídat, kontrolovat, přepočítávat a... reklamovat.

A u Zuno, kde mám opět úvěr s úrokem 4,9 % p.a. - tady jde o "banku" (ono je to spíš totiž seskupení nekompetentních amatérů, ale vlastně stejný způsob řešení problémů pozoruji dlouhodobě i v sestřičce Raiffeisenbank, je to veskrze stejná podvodná verbež), která absolutně nerespektuje zákony ČR, zaměstanci jsou neschopní imbecilové, kteří nedokáží napsat správně ani název banky, v dopisech vám budou vyloženě lhát a vůbec - zase platí, že je všechno třeba pořád přepočítávat, hlídat, kontrolovat, reklamovat, v neposlední řadě být připraven podat návrh na řízení u finančního arbitra.

Jestli to někomu za to stojí? No je nutno si to celé zvážit, koho to baví, ten si "užije"... :)

Ještě technická na závěr - Cetelem už dávno není nebankovka (jde o pobočku zahraniční banky - BNP Paribas Personal Finance SA, odštěpný závod a od ČNB dokonce už vloni dostala přidělený vlastní bankovní kód v CERTISu - 3050, ale ten bude s největší pravděpodobností užívat pro svůj brand Hello bank!)...

Reklama

• Stálý člen

reklama

Platby GoPay

reklama