reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zkušenosti s dluhopisy ENREI  (Přečteno 54809 krát)

Jiří

• Host
Zkušenosti s dluhopisy ENREI
« kdy: 02. 11. 2016, 21:50:09 »
Dobrý den. Máte někdo zkušenosti s dluhopisy firmy ENREI s.r.o.? Uvažoval jsem o investování do těchto dluhopisů, ale nyní jsem narazil na varovnou informaci, a tak hledám další indicie. Tu informaci jsem zkopíroval a přikládám v původním znění.

„Známá investovala do dluhopisů firmy Enrei na základě informací, v jejich veřejné nabídce v médiích a na webu enrei.cz. Zdá se však, že jejich informace nebyly pravdivé, a že zamlčeli podstatné skutečnosti, důležité pro rozhodování investorů.
Na webu enrei.cz v textu s titulkem „PET lahve – cenná surovina“ používají sugestivní tvrzení o „bílém zlatu“ v souvislosti s cenou jejich produktu. Píší o vzestupu ceny recyklátu z PET lahví meziročně o 300 %. Tím mohou navodit u věřitelů mylný dojem o mimořádné ziskovosti předkládaného podnikatelského záměru emitenta a s tím související minimální rizikovosti nabízených dluhopisů. Ve skutečnosti je však PET recyklát prodáván na světovém trhu za podstatně nižší cenu, než uvádějí. Z toho vyplývá nemožnost dosahovat plánované tržby a zisk, uváděné v předkládaném podnikatelském záměru na webu firmy Enrei s.r.o.
Dále uvádějí na webu enrei.cz v textu s názvem „Ziskovost projektu“ cenu tříděných PET lahví v průměru 8,48 Kč/kg, se kterou kalkulují v předloženém projektu. Ve skutečnosti se však tříděné PET lahve prodávají na světovém trhu v přepočtu za 1,25 Kč/kg.
Také uvádějí na webu enrei.cz, že svůj projekt financují bankovním úvěrem, což může vést věřitele k domněnce, že se jedná o bezpečnou investici, když peníze na projekt poskytla i banka. Z dokumentů v OR vyplývá, že firma ENREI s.r.o. nezískala žádný bankovní úvěr. Přesto je na jejich webu dodnes uvedena informace o financování bankovním úvěrem, čímž mohou stále uvádět v omyl potenciální věřitele.
Další, asi nepravdivou informací, může být tvrzení o dokončení třídící linky. Jedná se o video na titulní straně webu enrei.cz ze dne 28.7.2016, které může navodit dojem u věřitelů, že třídící linka byla zdárně dokončena a zprovozněna. Při pozorném prohlížení detailů na videu je však vidět, že linka dokončena není.
Firma nabízí veřejně od 22.7.2016 k prodeji další dluhopisy ve výši 7 milionů Kč. Přitom stále zamlčuje, nebo zkresluje podstatné skutečnosti, důležité pro rozhodování věřitelů o koupi těchto dluhopisů. Co může investor v takové situaci dělat?“

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jozef

• Host
Re:Zkušenosti s dluhopisy ENREI
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2016, 11:49:05 »
Moje švagrová do těch dluhopisů Enrei dala dost peněz a teď je z toho na prášky. Projekt prý nefunguje a firma Enrei nevydělává miliony jak slibovala. Švagrová s tím byla u právníka a ten jí radil, aby podala trestní oznámení pro podvod, protože prý firma Enrei poskytovala zájemcům o ty dluhopisy záměrně nepravdivé informace, aby z nich vylákala peníze.

Karel

• Host
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2016, 16:49:07 »

Dluhopisy Enrei nemám. Podle zveřejněných údajů je to obrovské riziko. Ty informace na webu enrei.cz jsou podle mého názoru skutečně zavádějící a méně zkušeného investora snadnou oklamou.
Dneska může vydat dluhopisy kdekdo, a proto je potřeba být velmi opatrný na podobné investice. Typoval bych to možná i na podvod. Zajímal by mě taky názor těch, co si ty dluhopisy koupili.

Hana

• Host
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2016, 08:39:11 »
Já si koupila dluhopisy Enrei už dřív. Tehdy to vypadalo nadějně. Hlavně jsem si myslela, že když to financuje banka, tak je to bezpečná investice. Nenapadlo mě, že by mohli s tím úvěrem od banky blafovat. Zrovna tak nutnost ověřit jejich tvrzení o cenách PET lahví vidím až dneska. Dřív mě to nenapadlo. Jo za blbost se platí.

Laco

• Host
« Odpověď #4 kdy: 16. 11. 2016, 16:40:05 »
Jestli se lidi co koupili tyhle Enrei dluhopisy rozhodovali podle informací na stránkách www.enrei.cz, tak měli nepravdivý informace. To by mohlo být posouzeno jako podvod.
Trestní zákoník § 209 Podvod:  (1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti ........

Reklama

• Stálý člen

reklama

Marie

• Host
« Odpověď #5 kdy: 17. 11. 2016, 10:26:12 »
Na www.enrei.cz je dopis klientům (vlastníkům dluhopisů ENREI) ze dne 1.9.2016, ve kterém oznamují, že byl zahájem zkušební provoz linky. Zvou investory (majitele dluhopisů) na předvedení provozu linky.
Podle jejich podnikatelkého záměru tam denně vytřídí asi 30 tun plastových odpadů. Takové množství představuje už docela velký pohyb suroviny dovnitř haly a vytříděných produktů zase ven.
Nemám to do Krupky daleko, tak jsem se tam zajela podívat na tu jejich halu. A ejhle, ono se tam nic nehýbe. To vypadá, že informace v dopise klientům jsou také nepravdivé.

Petr

• Host
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2016, 11:11:31 »
Podle projektu měla Enrei letos vydělat přes 34 milionů korun. To je asi 5 milionů měsíčně od plánovaného spuštění provozu linky. Jestli to nefunguje, tak se ztráta na tržbách v listopadu blíží ke 30 milionům korun.
Namísto klamání vlastníků dluhopisů nějakým dopisem o tom, že linka funguje, by měl emitent svolat schůzi vlastníků podle §21 zákona o dluhopisech, protože se asi významně zhoršuje jeho schopnost plnit dluhy vyplývající z jím vydaných dluhopisů.

Riki

• Host
« Odpověď #7 kdy: 28. 11. 2016, 18:19:14 »
Stačí se podívat na emisní podmínky. Nejsou v souladu se zákonem. Za to jim dá ČNB flastr, jestli je bude kontrolovat.

Rudi

• Host
« Odpověď #8 kdy: 06. 12. 2016, 14:06:22 »
Vypadá to nějak podezřele. Enrei uvádí u svých dluhopisů ISIN, který jim údajně přidělil Centrální depozitář cenných papírů, a.s. Praha (www.cdcp.cz). V provozním řádu CDCP a.s., který mají na webu, je v článku 48, odstavec 3. uvedeno, že: „Informaci o přidělení ISIN uveřejňuje centrální depozitář bez zbytečného odkladu prostřednictvím svých internetových stránek.“  ISIN, které uvádí Enrei však na webu cdcp.cz nejni k nalezení?!

Karel

• Host
« Odpověď #9 kdy: 08. 12. 2016, 17:48:49 »
CDCP a.s. Praha zveřejňuje na svém webu pouze emitenty a jejich emise, které jsou zaknihované. I když v provozním řádu je napsáno, že zveřejňují všechny ISIN. Stejně jako Enrei, nebo jí přidělený ISIN, nelze najít na www.cdcp.cz žádného emitenta, který vydal listinné dluhopisy (tj. nezaknihované) a má přidělený ISIN. Takže není podezřelé, že Enrei není dohledatelný na webu centrálního depozitáře. Spíše mi připadá zbytečné, nebo i hloupé, že si koupili od CDCP a.s. ISIN, přestože to k ničemu nepotřebují. Pokud takhle zbytečně "rozhazují" peníze svých věřitelů i v jiných situacích, tak je to na pováženou.

Eva

• Host
« Odpověď #10 kdy: 09. 12. 2016, 21:57:55 »
Zajímalo by mě, proč vyhazují peníze za ty honosné kanceláře v Praze (http://www.enrei.cz/kancelar-praha-2/), nebo v Brně (http://www.enrei.cz/kancelar-brno/). Spíš by teď měli šetřit a neutrácet zbytečně z našich peněz.

Jan

• Host
« Odpověď #11 kdy: 10. 12. 2016, 21:29:59 »
Pobavila mě tři ručitelská prohlášení společnosti Acerchemie s.r.o. (stejný jednatel i majitel jako u Emitenta, to jest Enrei s.r.o.), ve kterých se zavazuje pan jednatel uhradit všecky dluhy Emitenta (to jest aktuálně asi 30 miliónů korun). To jsu zvědavý, jak to chce udělat. Asi si neuvědomuje, že pokud ručitel přijme takový závazek (podle § 2018 a násl. občanského zákoníku), tak by na to měl mět prostředky. Protože přijal-li takový závazek s vědomím, že na to nemá majetek, tak by sa mohlo jednat taky o podvod.

Pavel

• Host
« Odpověď #12 kdy: 07. 01. 2017, 11:31:41 »
Na webu Enrei.cz zmizely informace o ekonomice projektu! Asi už zametají stopy!
Na starém webu psali o financování projektu bankovním úvěrem. To se ukázalo jako blamáž! Psali o plánovaném financování projektu pomocí dluhopisů do výše max. 21,5 milionů. Ani toto není pravda, neboť prodali dosud dluhopisy za cca 30 milionů a nabízejí stále další. Přitom v emisních podmínkách "Enrei 7,20/18" není žádná zmínka o plánování dalších emisí dluhopisů. V rozporu s informacemi v těchto emisních podmínkách se Emitent zadlužuje stále víc. Stav zadlužení přes 30 milionů a ztráta na tržbách přes třicet milionů (jak uvádí Petr ve svém příspěvku) je alarmující!

Jozef

• Host
« Odpověď #13 kdy: 26. 01. 2017, 19:31:53 »
Taková kompletní třídící linka na směsné plasty, jakou má Enrei, prý nestojí ani 6 milionů Kč. Povídal to jeden technik, co na takový lince dělal. Jestli je to pravda, tak by mě zajímalo, kam přišlo těch zbývajících 24 milionů, které vybrali v Enrei na dluhopisech.

Sedlmajer Michal

• Host
« Odpověď #14 kdy: 24. 03. 2017, 10:41:01 »
Bohužel pro investory mám další zneklidňující zprávy. Společnost ENREI je v soudním sporu s dodavatelem technologie, kterému dluží více než rok poměrně značný obnos financí a navíc se dopustila dalších, mírně řečeno "spípých" kroků, které jsou poměrně překvapivé. Přeji samozřejmě všem zainteresovaným, aby nedošli k finanční újmě a společnosti ENREI, aby se jí podařilo vyrovnat se všemi závazky se ctí a bez následků.

Platby GoPay

reklama