reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak nejvhodněji investovat střednědobě, dlouhodobě?  (Přečteno 81765 krát)

Tom

• Host
Dobrý den, rád bych se zeptal jak nejlépe investovat ve střednědobém (5-7 let) a dlouhodobém horizontu (30 let).

Investovaná částka by měla být 2000 Kč střednědobá investice, 2000 Kč dlouhodobá. U střednědobé mi nevadí, že bych se k penězům během dané doby nedostal. U dlouhodobé chci mít možnost peníze kdykoliv vybrat i za cenu ztráty.

U střednědobé investice jsem uvažoval o stavebním spoření. 6 let, měsíční úložka 2000 Kč, výnos 10% ročně (státní příspěvek). Peníze bych poté použil ať už na nějaké opravy domu, nové auto, koníčky nebo opět investoval. Nemám přesné určení. Jen nechci nechat peníze jen tak ležet na spořícím účtu.

Je nějaký jiný vhodný produkt, který bych měl zvážit v tomto horizontu?

U dlouhodobé investice uvažuju o nějakém podílovém fondu. Konkrétně mě zaujal fond životního cyklu od společnosti CONSEQ. Líbí se mi varianta, že ze začátku je investováno rizikověji a na konci se investice zkonzervativňuje. U fondů obecně se mi nelíbí poplatek, kdy člověk snad první rok a půl 75% investované částky odvádí na  poplatku. Samozřejmě, když se to rozloží v čase není to tak strašné, ale i tak. Určení investice by mělo být nějaké přilepšení na stáří, případně něco do startu pro děti (s tím, že bych část peněz vybral dříve, po 20-25 letech), dál nevím. Opět platí, že nechci jen nechat peníze ležet na spořícím účtu.

Napadlo mě u dlouhodobé investice to trošku více rozložit a investovat do více fondů. Konkrétně mě napadl nemovitostní fond. Narazil jsem na společnost INVESTIKA. Co třeba investovat 500 Kč do tohoto či jiného nemovitostního fondu a brát to jako další penzijní spoření a pak 1500 Kč investovat do jiného fondu.

Nebo je tady nějaká jiná vhodná dlouhodobá varianta než jsou fondy?

Poslední otázka se týká jednorázové investice. Jak nejlépe jednorázově investovat 60 000 Kč na 3 - 5 let?

Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejvhodněji investovat střednědobě, dlouhodobě?
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2017, 11:26:57 »
Jak už jsem psal zde: http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=312&t=1259010

Rozhodně se vyhni různým "investičním plánům" jejichž konstrukce má jediný účel - předplacené náklady, které skončí v kapce prodejce (finančního poradce).

ja

• Host
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2017, 11:51:11 »
"výnos 10% ročně"
To je nesmysl, skutečné zhodnocení stavebka je podstatně níže.

"Líbí se mi varianta, že ze začátku je investováno rizikověji a na konci se investice zkonzervativňuje."
A jak víš, že za 30 let se tvý peníze přesunou do konzervativní investice v opravdu vhodnou dobu, a ne třeba po 80% propadu akcií?

Tuhle zoufalou reklamu na Investiku má dement Chrz cenzurovat.

ja

• Host
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2017, 12:03:54 »
K uložení volných peněz:

Co má smysl, je v první řadě vlastní růst a vlastní podnikání, rodina, přátelé. Obyčejní troubové nemají ponětí, jak podnikat - úspěšně (někomu stačí měsíčně 5 000 Kč navíc, někdo má prosperující firmu a miliony). U někoho stačí, aby další činnost založil na rozvoji koníčku. To však stojí čas a peníze. A protože je obyčejný jouda línej jako prase a rád marní čas v hypermarketech, tak to stejně vzdá.

Tom

• Host
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2017, 12:56:16 »
K uložení volných peněz:

Co má smysl, je v první řadě vlastní růst a vlastní podnikání, rodina, přátelé...

Souhlas, ale jak píšeš vyžaduje to čas. Já jen hledám něco jak vhodně uložit peníze. Nechci začít podnikat.

"výnos 10% ročně"
To je nesmysl, skutečné zhodnocení stavebka je podstatně níže.

"Líbí se mi varianta, že ze začátku je investováno rizikověji a na konci se investice zkonzervativňuje."
A jak víš, že za 30 let se tvý peníze přesunou do konzervativní investice v opravdu vhodnou dobu, a ne třeba po 80% propadu akcií?

Tuhle zoufalou reklamu na Investiku má dement Chrz cenzurovat.

Ad stavebko. Počítám jednoduše. Vložím 20 000, od státu dostanu 2000 Kč. Pravda, nevím jaké poplatky jsou ze stavebkem spojené a kolik toho ukousnou.

S tím přesunem v pravý čas - to je pravda. Tohle mě nenapadlo. Asi to ošetřeno nijak není.

ad zoufalá reklama. Na tenhle fond jsem jen narazil. Vedle u kolegů jsem dostal i tip na jiné. Můžu mrknout. Pokud je tohle špatné, jedině dobře pro mně, že to vím.  ;)

Jak už jsem psal zde: http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=312&t=1259010

JJ dík, už jsem četl.  ;)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2017, 13:40:59 »
Ty 2000 připíše stát z vložených peněz pouze jednou. Tedy vložím 20 000 Kč v roce 2017 a dostanu 2000 Kč podporu. V dalších letech (2018 - 2022 ale z těchto peněz žádnou podporu nedostanu). V roce 2018 vložím zase 20 000 Kč a z těch dostanu podporu (ale už nedostanu podporu za těch 20 000 Kč, co jsem vložil minulý rok a z dnešní částky zase nedostanu podporu za následující roky). Čím déle tak stavební spoření trvá, tím více klesá výsledná úroková sazba. Ta je při 6 letech lehce nad 3 % p.a. (započtena úroková sazba 1 % p.a. a státní podpora)

Marek

• Host
« Odpověď #6 kdy: 05. 01. 2017, 11:16:08 »
Taky se zabývám otázkou kam investovat tak abych vydělal. Dostal jsem tip na zajímavé dluhopisy s ročním úrokem přes 5% a s jeho garantovaným růstem v případě vzestupu bankovních úroků. Emitent je rodinná firma s historií, podniká v perspektivních oborech. Víc toho je na jejich webu www.agct.eu. Uvažuju, že si několik jejich dluhopisů koupím. Jestli máte někdo zkušenosti s touhle firmou, napište mi sem, nebo na mail: marek.ota.svoboda@centrum.cz.

Jana

• Host
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2017, 10:37:59 »
Dluhopisy jsou zajímavé. Jedna známá v bance mi poradila investovat do dluhopisů menších tuzemských, nejlépe rodinných firem s delší podnikovou historií v OR. Pokud podnikají v perspektivních oborech, mají vyšší zapsaný základní kapitále v OR, než jen 200 tisíc a poskytují rozumný a reálný úrok kolem 5-6 %, tak jsou prý bezpečné. O tyhle dluhopisy je prý značný zájem mezi movitými lidmy.

Jarka

• Host
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2017, 12:16:08 »
Ty 2000 připíše stát z vložených peněz pouze jednou. Tedy vložím 20 000 Kč v roce 2017 a dostanu 2000 Kč podporu. V dalších letech (2018 - 2022 ale z těchto peněz žádnou podporu nedostanu). V roce 2018 vložím zase 20 000 Kč a z těch dostanu podporu (ale už nedostanu podporu za těch 20 000 Kč, co jsem vložil minulý rok a z dnešní částky zase nedostanu podporu za následující roky). Čím déle tak stavební spoření trvá, tím více klesá výsledná úroková sazba. Ta je při 6 letech lehce nad 3 % p.a. (započtena úroková sazba 1 % p.a. a státní podpora)

I když už stavebko není zdaleka tak výhodné jako dřív uvažuji o uzavření smlouvy a jednorázovém vkladu 300.000. Je mi jasné, že je to vlastně termíňák a k penězům se nedostanu až za 6 let. Jakou bych měla uvést cílovou částku abych ji nepřekročila? Jaká bude výsledná či průměrná úroková sazba? Bude se mi úročit celá vložená částka ihned od počátku uzavření smlouvy (ponížená ročně o např. 36.000 ročně při úložkách 3000 měs.)? Považujete tuto formu střednědobého spoření za vhodnou? děkuji za názor

Karel

• Host
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2017, 20:08:45 »
Dluhopisy jsou zajímavé. Jedna známá v bance mi poradila investovat do dluhopisů menších tuzemských, nejlépe rodinných firem s delší podnikovou historií v OR. Pokud podnikají v perspektivních oborech, mají vyšší zapsaný základní kapitále v OR, než jen 200 tisíc a poskytují rozumný a reálný úrok kolem 5-6 %, tak jsou prý bezpečné. O tyhle dluhopisy je prý značný zájem mezi movitými lidmy.

Jano ta rada na investování je logická. Tahle kriteria hodnocení firem pro investování jsou ve stručnosti obdobná, jaká používají banky pro hodnocení bonity klientů. Takové firmy mohou dostat úvěr od banky za podobné úroky, a tak vydávají dluhopisy, pro přímé oslovení investorů, od kterých si jinak půjčí banka na poskytování úvěrů. Pro firmy je to jednodušší způsob získání prostředků a pro investory mnohem výnosnější než mít peníze na účtu v bance. Na tomhle lze získat celkem bezpečně slušné úroky. Ale je potřeba rozumně rozložit svou investici a nesázet všechno „na jednu kartu“.

Jonas

• Host
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2017, 20:41:09 »
Jano ta rada na investování je logická. Tahle kriteria hodnocení firem pro investování jsou ve stručnosti obdobná, jaká používají banky pro hodnocení bonity klientů. Takové firmy mohou dostat úvěr od banky za podobné úroky, a tak vydávají dluhopisy, pro přímé oslovení investorů, od kterých si jinak půjčí banka na poskytování úvěrů. Pro firmy je to jednodušší způsob získání prostředků a pro investory mnohem výnosnější než mít peníze na účtu v bance. Na tomhle lze získat celkem bezpečně slušné úroky. Ale je potřeba rozumně rozložit svou investici a nesázet všechno „na jednu kartu“.

Napsal jste pěkný nesmysl, je to naopak nesrovnatelné: banky si klienta podrobně prověří a ošetří své rizika, naopak vydat dluhopisy může úplně každý, klidně před úpadkem. Na Západě se to řeší ratingem nezávislé ratingové agentury. U nás samozřejmě nikdo rating nemá, v emisních podmínkách jsou často staré informace různé kvality. Takže ano, pro firmy je to jednodušší a často jediná cesta, jak získat peníze, ale investoři jsou do obrovského rizika. Takže je na místě se ptát: proč si ta firma nevezme úvěr u banky - v dnešní době klidně za 4-5% - a místo doho vydává dluhopisy za víc? Od banky by peníze nedostala? Proč?

Karel

• Host
« Odpověď #11 kdy: 09. 01. 2017, 19:23:11 »
Napsal jste pěkný nesmysl, je to naopak nesrovnatelné: banky si klienta podrobně prověří a ošetří své rizika, naopak vydat dluhopisy může úplně každý, klidně před úpadkem. Na Západě se to řeší ratingem nezávislé ratingové agentury. U nás samozřejmě nikdo rating nemá, v emisních podmínkách jsou často staré informace různé kvality. Takže ano, pro firmy je to jednodušší a často jediná cesta, jak získat peníze, ale investoři jsou do obrovského rizika. Takže je na místě se ptát: proč si ta firma nevezme úvěr u banky - v dnešní době klidně za 4-5% - a místo doho vydává dluhopisy za víc? Od banky by peníze nedostala? Proč?

Pane Jonasi, chápu Váš pohled na věc. Dívat se na to takto černobíle je jednoduché a snadné. To může vyhovovat buď lidem, kteří se nechtějí zatěžovat logickým uvažováním, nebo takový názor oficiálně prezentují zástupci bank, podílových fondů, nebo různých finančních zprostředkovatelů, kteří na zprostředkování půjček, či úvěrů profitují. Ale přitom mnozí z nich v soukromí postupují podle rady kterou popisuje Jana a kupují si pro sebe korporátní dluhopisy, protože v bance, v podílovém fondu, nebo od různých zprostředkovatelů takové úroky nikdy nedostanou. 

Máte pravdu, že banky si klienty podrobně prověří, ale obdobně, i když méně podrobně, si může emitenty dluhopisů prověřit každý průměrně nadaný člověk s použitím kritérií, která popisuje Jana.

Například historie firmy je důležitý znak, na který kladou důraz banky, a tudíž i soukromí investoři. Ověřit historii firmy lze ve veřejných rejstřících. Firma založená před jedním, či dvěma roky je pro soukromé investory riziková, na rozdíl od firmy, fungující už třeba deset let. Pokud v OR nemá firma založeny výkazy hospodaření, je to rovněž znak rizikovosti, bez ohledu na délku historie.

Pokud má firma transparentní tuzemské vlastníky, je mnohem důvěryhodnější, než když ji vlastní subjekt se sídlem v nějakém „daňovém ráji“.

Základní kapitál firmy, zapsaný v OR ve výši 200.000,- Kč, nebo menší ukazuje na vyšší riziko, než u několikamilionového kapitálu.

Pokud jde o výši úroků, tak to je velmi významný indikátor rizikovosti, pokud jsou nabízeny u dluhopisů úroky výrazně vyšší, než jaké účtují banky. Jak sám uvádíte, v dnešní době získá firma úvěr v bance za 4-5%. Emise dluhopisů je pro firmu jednodušší, než vyřizování úvěru v bance, a proto může nabídnout věřitelům o něco vyšší úrok. Avšak sazby přes 8, či 10 a více procent ukazují na vyšší rizikovost emitenta. Přesto se na trhu dluhopisů daří některým emitentům prodat své korporátní dluhopisy s úrokovou sazbou 12 a více procent. A při podrobnějším hledání zjistíte, že tyto rizikové dluhopisy nakupují mimo jiné i podílové fondy.

Obsah emisních podmínek je samozřejmě dalším důležitým faktorem pro rozhodování investorů. Kvalita poskytovaných informací bývá různá, to s Vámi souhlasím. Nicméně stále jsem přesvědčen, že při určité míře obezřetnosti a při rozumném rozložení investovaných prostředků lze bezpečně zhodnocovat finance v dluhopisech.

Obor činnosti emitenta hraje u investorů také významnou roli při rozhodování o nákupu dluhopisů, což je obdobné jako u banky. Avšak banky mají hodnocení předmětu podnikání určeno centrálně, kdežto každý soukromý investor posoudí individuálně, zda je obor podnikání firmy, která vydala dluhopisy, pro investora zajímavý, zda v něm vidí potenciál, zda věří, že „to má budoucnost“.

Samozřejmě, že dodržování takových pravidel ze strany investorů vyžaduje určitou obezřetnost a pozornost, ale to už je věcí každého člověka, který chce bezpečně zhodnotit svoje peníze, čemu bude věřit a podle čeho se bude rozhodovat. Určitě však nelze paušálně hodnotit všechny korporátní dluhopisy jako obrovsky rizikové.

Jonas

• Host
« Odpověď #12 kdy: 11. 01. 2017, 00:26:07 »
...mnozí z nich v soukromí postupují podle rady kterou popisuje Jana ... si může emitenty dluhopisů prověřit každý průměrně nadaný
... Ověřit historii firmy lze ve veřejných rejstřících. ... Pokud má firma transparentní tuzemské vlastníky, je mnohem důvěryhodnější, než když ji vlastní subjekt se sídlem v nějakém „daňovém ráji“. ...Základní kapitál firmy, zapsaný v OR ve výši 200.000,- Kč, nebo menší ukazuje na vyšší riziko, než u několikamilionového kapitálu.

Nic ve zlém, ale že firma není v likvidaci či úpadku, že má dohledatelné vlastníky a aspoň nějaký základní kapitál jsou spíš taková K.O. kritéria než seriózní posouzení bonity firmy. Samozřejmě, finanční analýzu si může udělat každý, pokud se dostane aspoň k účetní závěrce auditované auditorem, což také nemusí být pravidlo (např. ten emitent níže, co tu byl nabízen, je tak malý, že ani nemá audit a závěrka z r. 2015 není veřejně dostupná).
Já neříkám, že všichni emitenti dluhopisů jsou vysoce rizikoví, ale v českých podmínkách drtivá většina ano. Resp. jinak: jakou konkrétní emisi byste bral jako přiměřeně rizikovou? A že fondy kupují dluhopisy - české korporátní? Leda tak ČEZ ...
A s čím také nesouhlasím, je zdůrazňování výnosu ("takové úroky nikdy nedostanou") a u Jany pak "perspektivnosti odvětví", což je velmi ošemetná věc. Ano, něco může být super zisková novinka, ale to ať finacuje firikový kapitál a ne nezajištění držitelé dluhopisů, kteří do projektu nevidí ... 

Karel

• Host
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2017, 15:17:51 »
... Na Západě se to řeší ratingem nezávislé ratingové agentury. U nás samozřejmě nikdo rating nemá,..... investoři jsou do obrovského rizika.
Já neříkám, že všichni emitenti dluhopisů jsou vysoce rizikoví, ale v českých podmínkách drtivá většina ano.....

Obávám se, že názor „nikdy neinvestovat do českých korporátních dluhopisů, protože je to pro investory obrovské riziko“, se podobá názoru „nikdy nepřecházet silnici, protože by chodce mohlo přejet auto“.
Věřím, že lidi, kteří dokázali vydělat peníze a chtějí je bezpečně zhodnotit, jsou na takové intelektuální úrovni, že se dokáží sami fundovaně rozhodnout, jak se svými financemi co nejlépe naložit.

On možná i ten selský rozum je někdy bezpečnější, než spoléhat se na rating nezávislé ratingové agentury, „kterým se to řeší na Západě“, jak jste minule zmínil. O „kvalitě“ onoho ratingu už také přesvědčily dvě největší agentury na světě, viz článek http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/tecka-za-krizi-agentura-moody-s-zaplati-22-miliard-za-udelovani-nerealneho-ratingu-1327692

Cituji z článku: „"Ratingové známky agentury Moody's byly přímo ovlivňovány požadavky vlivných klientů z oblasti investičního bankovnictví, kteří vydávali cenné papíry a platili společnosti Moody's za jejich ohodnocení," upozornil generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen.
Moody's je druhou největší ratingovou agenturou na světě po Standard & Poor's. Ta se již před dvěma lety dohodla, že za urovnání podobných obvinění v USA zaplatí téměř 1,4 miliardy dolarů (35,5 miliardy korun).“

Každý soudný člověk tady vidí, jaké je spolehnutí na „nezávislý rating“. Mnohem spolehlivější je vlastní logický úsudek investora, který při dodržování základních pravidel bezpečného investování může přinést kvalitnější výsledky. A nezáleží až tolik na tom zda je emitentem dluhopisů velká firma s účetní závěrkou ověřenou auditorem, nebo malá firma, která tuto povinnost nemá.

Váš nesouhlas se zdůrazňováním výnosu ("takové úroky nikdy nedostanou"), nic nemění na faktu, že  mnozí finančníci, či poradci v soukromí postupují podle rady kterou popisuje Jana a kupují si české korporátní dluhopisy, protože v bance, v podílovém fondu, nebo od různých zprostředkovatelů takové úroky nikdy nedostanou. To je fakt, který si jednoduše může vyhodnotit každý sám. Pokud investuje sám přímo do určitých dluhopisů, dostane úroky např. 6%. Pokud tytéž dluhopisy nakoupí podílový fond, do kterého investor vložil své peníze, tak z těch šesti procent ten fond „spotřebuje“ na poplatcích, apod. značnou část. To si každý může ověřit.

Jonas

• Host
« Odpověď #14 kdy: 17. 01. 2017, 00:29:54 »
Věřím, že lidi, kteří dokázali vydělat peníze a chtějí je bezpečně zhodnotit, jsou na takové intelektuální úrovni, že se dokáží sami fundovaně rozhodnout, jak se svými financemi co nejlépe naložit.

;D ;D To byl předpokládám vtip - nebo jste nikdy neviděl film Vlk z Wall street, neslyšel, jak v Česku fungovali Capital Partners ...
Základní problémy kapitálových trhů z pohledu retailových klientů jsou právě nefundovanost ve finančních otázkách a informační asymetrie, se kterou bojují všechny regulace, od Securities Act of 1933 po MiFID II. I ty ratingové agentury přes všechny problémy jsou lepší než nic - samozřejmě nadměrné spoléhání na ně znamenalo v USA dost problémů. Protože samotný selský rozum investora je k ničemu, pokud nemám informace, zkušenosti, kontext ... U většiny českých firemních dluhopisů nemám likviditu, informace, nic, jen riziko. Znovu opakuju, že emise jako ta zmíněná v tomto vláknu vznikly jen kvůli nízkým úrokům, za normální situace by podobné firmy ani nenapadlo něco takové zkoušet, protože by je všichni poslali někam. To jen současná doba umožňuje lidem jako David Rusňák na rostoucím trhu vyrůst za cizí peníze na cizí riziko (dokud se to nezlomí).

Platby GoPay

reklama