reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Nárok na mateřskou  (Přečteno 16990 krát)

Andrea

• Host
Nárok na mateřskou
« kdy: 25. 01. 2017, 13:51:54 »
Dobrý den,prosím o radu.
Jsem těhotná,musím nastoupit na neschopenku jedná se o rizikové těhotenství,práci dále vykonávat nemohu.Smlouvu mám na dobu určitou do konce června 2017.Budu mít nárok na mateřskou když teď od 1.února nastoupím na nemocenskou?Termín porodu mám začátkem září 2017.Děkuji za odpověď

Reklama

• Stálý člen

reklama

Bivoj

• Host
Re:Nárok na mateřskou
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2017, 17:35:18 »
Především je otázka, jestli vůbec budete mít splněnu základní podmínku, tj. odpracovaných 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou, tj. cca od července 2015. Pokud nikoli, na peněžitou pomoc v mateřství nebudete mít nárok.

Dále potom záleží na tom, jestli se vejdete do ochranné lhůty. Protože ale mezi koncem Vašeho pracovního poměru 30.6. a nástupem na PPM (6-8 týdnů před termínem porodu, Vy samozřejmě budete chtít 8) uplyne jen něco přes měsíc, s ochrannou lhůtou (180 dnů, nejvýše však tolik, co trvalo zaměstnání) by neměl být problém.

Andrea

• Host
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2017, 19:13:14 »
Děkuji,ano odpracováno mám.Můžu se ještě zeptat?Jak je to s dovolenou?Když mám smlouvu do toho června mám nárok ještě na 12 dní dovolené,mohu žádat proplacení?Tedy mohu být na neschopence a mít  na dovolenou nárok nebo musím být v práci abych ji mohla dostat zaplacenou?Mockrát děkuji

nova

• Host
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2017, 08:55:18 »
Pokud nastoupíte na nemocenskou během února a PP Vám skončí v červnu, budete mít nárok na dovolenou za odpracované dny. Takže, pokud budete mít v letošním roce odpracovaných alespoň 21 PD, máte nárok na 1/12 celor. nároku. Tato dovolená Vám bude vyplacena v poslední mzdě (v červnu). Na dalším postupu, jak budete předávat tzv. lístky na peníze (pokud budete po skonč. PP dále na rizik. těhot.) a pak jak předáte žádost o PPM, se domluvíte se svým zaměstnavatelem.

Platby GoPay

reklama