reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dohoda o provedení práce, její plnění + evidence na ÚP  (Přečteno 13246 krát)

Gisela

• Host
Dobrý den, ráda bych položila odborníkům v oboru pár otázek :
- jsem v evidenci ÚP, podporu nepobírám a zároveň jsem pracovala na dohodu o provedení práce - kolik bych si mohla přivydělat, aniž bych platila soc. a zdrav.pojištění ? Jeden pramen uvádí do 10.000, druhý do 5.500,- , co je správně ?
- zaměstnavatel mi ovšem nehodlá zaplatit všechny odpracované hodiny - prý jsme se ústně dohodli na 3 hod./denně a já tam byla údajně svévolně déle (rozsah přidělené práce se ale stíhat nedal - kdo někdy dělal provozní v restauraci, pochopí). Odpracované hodiny si zapisoval každý sám, ale podle zák. práce si má docházku sledovat a vést zaměstnavatel - dalo by se tímto nějak při jednání argumentovat ?
- má-li od místnosti s drahým zbožím klíče více lidí včetně majitele, měli by mít uzavřenou společnou hmotnou odpovědnost nebo stačí, když ji má jeden ?
- z onoho zaměstnavatele by zároveň měli radost na finančáku i hygienici - mám to nějakým způsobem uplatnit při vymáhání peněz nebo být ráda aspoň za nějaký obolus ? Nebo ještě zapomenout na slušné vychování a "bonzovat" ?

Budu vděčná za každou, byť i jen dílčí odpověď. Teď už vím, že jsem příliš naivní, důvěřivá, a zaměstnavatele v gastroprovozu je nutno si předem důkladněji prověřit ...

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Dohoda o provedení práce, její plnění + evidence na ÚP
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2017, 09:35:18 »
Abyste nemusela platit sociální a zdravotní pojištění, můžete si vydělat maximálně 10.000 Kč hrubého. ALE! Pokud jste vedená na Úřadě práce, tak si můžete vydělat pouze v tzv. "nekolidujícím zaměstnání" částku nepřesahující polovinu minimální mzdy. Pro rok 2017 je minimální mzda 11.000 Kč, z toho polovina je 5.500 Kč. Pokud byste si vydělala více než 5500 Kč hrubého, byla byste vyřazena z evidence ÚP.

Co se týče ostatního, zaměstnavatel bude asi pěkné kvítko. Bohužel, zaměstnanec je vůči zaměstnavateli v takovémto případě v jasné nevýhodě. Můžete sice zaměstnavateli škodit tím, že ho naprášíte na inspektorátu práce, na hygieně nebo na finančáku, ale je otázkou, jestli by vám to pomohlo domoci se svých peněz (pokud je zaměstnavatel opravdu otrlý, tak spíš ne).

Ohledně hmotné odpovědnosti, měli by ji mít všichni, kdo do té místnosti mají přístup. Nebo ještě lépe - měl by do té místnosti mít přístup jenom ten, co za ni má hmotnou odpovědnost a ostatní nikoli. Protože jinak to nemá šanci uhlídat. Nemůžete přece převzít hmotnou odpovědnost za něco, co nemáte plně pod kontrolou.

Platby GoPay

reklama