reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Bankovní účet pro studenta  (Přečteno 7390 krát)

Autt

• Host
Bankovní účet pro studenta
« kdy: 10. 04. 2017, 08:42:29 »
Dobrý den!

Je mi 17 let a rád bych si zařídil bankovní účet, ale nejsem si jistý u jaké banky.

Moje požadavky:
 - bez měsíčních poplatků a bez nutnosti vkladu
 - bezplatné převody a platba kartou jak fyzicky, tak na   internetu a to i v zahraničí (důležité)
 - bezdotyková karta
 - co největší síť bankovních automatů
 - a prostě celkově co nejmenší poplatky :D

Zatím přemýšlím o ČSOB ale rád bych si to pozjišťoval ještě tady.

Děkuju předem za odpovědi!

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Bankovní účet pro studenta
« Odpověď #1 kdy: 10. 04. 2017, 09:07:37 »
Kolik ti zbývá do 18 let? Jestli má totiž smysl řešit nějaké speciální studentské účty, nebo jestli by nebylo lepší si rovnou zřídit nějaký "dospělý" účet.

Když vezmu úvahu jen ty dospělé, tak bych vybíral ze čtveřice: Creditas, Fio, Equa a Air Bank. Výhodou je, že u všech čtyřech je zdarma účet, karta, tuzemské transakce a výběry z bankomatů (Creditas 5 za měsíc kdekoliv, FIO z vlastních a při větších obratech na kartě i z cizích, u Air z vlastních (plus za 10 kč z terminálů Sazky), u Equa neomezeně ze všech). Jen nevím, jak je to se zřízením účtu pro mladší 18 let. Všechny mají bezkontaktní karty.

Každá z bank má nějakou výhodu a nevýhodu, u Creditas to jsou třeba docela dobré kurzy měn (pokud pojedeš na studijní pobyt do zahraničí, určitě se vyplatí nebo pokud hodně nakupuješ přes internet v cizích měnách), u Equa zase výběr v zahraničí za 9 Kč (ale kurz není tak dobrý jako u Creditas, kde je sice výběr v zahraničí za 30 Kč (což i tak je slušná cena v porovnání s ostatními bankami), ale už u ekvivalentu několika tisíc korun vychází lépe).

Equa nabízí 100 kč za zřízení účtu při udání doporučujícího kódu (můžeš mi poslat SZ), stejnou částku dostane i doporučitel. Pak je tu ještě mBank (ta nabízí snad až 1200 Kč, neustále to střídají nestíhám sledovat, také mohu doporučit), ale tam je poplatek za platební kartu, pokud na ní není obrat 1500 Kč, takže studentovi bych ji nedoporučil.

Já mám jako hlavní banku FIO, protože mi vyhovuje jejich internetové bankovnictví (přijde mi více dělané na funkčnost, než na efekt), ale kdybych si dnes zřizoval účet znovu, vážně bych pokukoval právě po Creditas.

Autt

• Host
« Odpověď #2 kdy: 10. 04. 2017, 09:29:43 »
No, do 18 mi chybí ještě cca. 10 měsíců a bankovní účet bych potřeboval co nejdříve.

A mám takový pocit, že studentské účty jsou většinou snad až do 26 let a mají obecně lepší podmínky. Takže doopravdy nevím...

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 10. 04. 2017, 09:57:04 »
 "bez nutnosti vkladu" tím myslíte co? To budete stále čerpat kontokorent? Podle mně to není zrovna nejlevnější řešení, nehledě na to, že u produktů, kdy si od banky půjčujete, banka zkoumá vaše příjmy a zákonná úprava od 1.12.2016 to ještě zpřísnila.

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 10. 04. 2017, 10:16:37 »
Klidně si založ nějaký i nějaký "studentský" účet již nyní, ty "dospělácké" si můžeš dozaložit i později. Některé jsou skutečně až do těch 26 nebo i 30 let a vybíral bych spíš takové, kde není podmínkou ani tak studentský status, jako věk (popřípadě ten studentský status stačí doložit pouze při sjednání a pak se už o to nestarat - je to totiž zbytečná otrava) a v neposlední řadě takový, který se po dosažení určitého věku "překonvertuje" na nějaký rozumný standardní účet (který lze mít typicky při splnění určitých podmínek nadále bez poplatku - leč za 10 let může být všechno úplně jinak). Pokud umíš nějak rozumně pracovat s informacemi, jistě si něco vybereš, na trhu je nepřeberné množství nabídek.

Pro studentíka ten účet od ČSOB není vůbec špatná volba, fungovat se s tím dá, já sám mám účet u ČSOB od studentských let dosud (leč je pravda, že jsem několikrát přecházel na střídačku mezi Poštovní spořitelnou a ČSOB se zachováním čísla účtů - takže bylo nutné to řešit), pokud chceš mít třeba možnost výběrů z jakéhokoliv bankomatu včetně zahraničí bez poplatku, tak prakticky bezkonkurenční je U konto od UniCredit Bank - do 26 let je bez poplatku za vedení (ale nemusí být úplně bez nákladů - pokud si zvolíš autorizaci SMS zprávami, nastavení je zpoplatněno jednorázově 200 Kč a pak sada každých 100 autorizačních zpráv stojí 50 Kč; pokud budeš příkazy autorizovat prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, tomuto poplatku se vyhneš).

Takovou "konkurencí" se mu nyní stala Raiffeisenbank s účtem eKonto STUDENT PREMIUM, který je ovšem bez poplatku jen při splnění podmínek - je nutno mít na účtu 3 odchozí transakce za měsíc (můžou to být odchozí platby nebo platby kartou), jinak je vedení zpoplatněno 49 Kč. Velkou výhodou je možnost multiměnových účtů, nyní navíc v promo kampani nabízí banka za zřízení 555 Kč: https://www.rb.cz/promo/ekonto-student-premium (ale pozor, tento účet nemá přímý ekvivalent po dosažení "dospěláckého" věku - eKonto Komplet je pak již za poplatek, tak je nutno počítat s tím, že nebude na "doživotí", leč je možné, že až budeš připravený v té správné chvíli od banky odejít, že ti ho nabídne bez poplatku tak jako tak, ale to je ještě za hodně dlouho), jinak si ještě lze třeba zvolit i vlastní číslo účtu, které si budeš lépe pamatovat (musí ale splňovat určitá kriteria, zejména pak splňuje kontrolu na modulo 11, může jít třeba o datum narození či telefonní číslo s nějakou číslici navíc). Sám bych toho klidně toho využil, pětikilo "kapesného" je dobrých, vůbec se neboj využívat podobných akcí, nejsi vůbec vázán u té banky pak zůstat...

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 10. 04. 2017, 10:18:18 »
No, do 18 mi chybí ještě cca. 10 měsíců a bankovní účet bych potřeboval co nejdříve.
Aha, no zkus si obvolat ty čtyři zmíněné banky, jestli zřídí účet i pro mladší 18 let. Co vím, tak FIO ne, u ostatních nevím
A mám takový pocit, že studentské účty jsou většinou snad až do 26 let a mají obecně lepší podmínky. Takže doopravdy nevím...
No, záleží na tom, s čím se to porovnává - v porovnání s těmito čtyřmi bankami to nic lepšího nenabídne, pokud budeš porovnávat studentský účet u ČSOB proti běžnému účtu, tak může vyjít výhodněji. Blbé je, že banky pak někdy vyžadují např. každý rok prokazování studia (jinak účet zpoplatní), atd.
Tady by asi přicházela do úvahu i mBank (https://www.mbank.cz/osobni/ucty/ucty-pro-mlade/), ale ten studentský účet by byl jen na rok, pak už by to byl ten "dospělý" právě s nutností mít na kartě obrat 1500 Kč, nebo platit 29 Kč měsíčně. Nebo můžeš účet změnit. Nevýhodou mBank jsou skutečně brutální kurzy, takže platba kartou v cizí měně se fakt nevyplatí.

Autt

• Host
« Odpověď #6 kdy: 10. 04. 2017, 10:22:28 »
Tím myslím, že nemusím mít na účtu měsíčně příjem např. 10.000Kč a nemusí tam být žádný velký obrat. Peníze si plánuju na účet vložit jednou za pár měsíců, stabilní měsíční příjem nemám.

• Host
« Odpověď #7 kdy: 10. 04. 2017, 11:33:42 »
Fremantle: Akce u RB skončila k 31.3., pokud jsem v rychlosti podmínky přečetl správně.
Každopádně být tazatelem, tak jdu to toho eKonta Student Premium. Udělat měsíčně 3 transakce je přece úplně jednoduchá podmínka a rozsah služeb v tom účtu je momentálně bezkonkurenční.

Platby GoPay

reklama