reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jaké cestovní poj. studenta v EU na půl roku? Komerční/Ke kartě/Zdrav. poj.?  (Přečteno 7732 krát)

Offline patapuf007

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Zdravím všechny. Zkusíte poradit, jaké mám uzavřít cestovní pojištění studentovi 23 let, který bude půl roku studovat v Itálii? Jde mi principiálně o radu, jestli zvolit: 1. komerční pojištění; 2. cestovní připojištění k platební kartě (mBank, Fio); 3. cestovní připojištění ke zdravotnímu poj.(ČPZP). Požadované parametry jsou: léčebné výlohy, úraz, odpovědnost ze škody.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Tak u mBank rozhodně nikoliv, protože "jedna cesta u cestovního pojištění Rodinné Gold nesmí přesáhnout 60 dní, u zbývajících dvou souborů 45 kalendářních dnů". FIO by vyhovovalo, protože zde je jedna cesta omezena maximálně 180 dny, což je v porovnání s ostatními bankami velký nadstandard (u většiny bank je délka jednoho pobytu maximálně 90 dnů).
Samozřejmě něco jiného by to bylo, pokud by se během toho roku vrátil domů, tím by se doba pobytu "resetovala".

Pojištění k platební kartě vyjde výrazně levněji, několik desítek korun měsíčně, pojištění placené po jednotlivých dnech samostatně by na ten půlrok stálo několik tisíc korun, na druhou stranu toho obvykle obsahuje mnohem více, než běžná pojištění k platební kartě.

Osobně považuji za rozumný kompromis právě variantu k platební kartě od FIO, poměr cena/rozsah mi zde přijde velmi výhodný.

patapuf 007

• Host
Dobrý den pane Chrzi, děkuji za Váš názor. Už se v tom začínám pomaličku orientovat. Jak jste správně napsal, mBank z uvedených důvodů vynechávám. Cestovní pojištění ke zdravotnímu pojištění (ČPZP) vynechávám rovněž, dle parametrů zadaných do kalkulace cca 2.800 Kč. V diskuzích věnovaných tomuto tématu jsem našel jako nejvhodnější doporučované cestovní pojištění uzavřené k mezinárodní studentské kartě, tzv. ISIC (Evropa na 365 dní v základu 1.600 Kč, nutné připojištění odpovědnosti za způsobené škody 200 Kč a zavazadla 200 Kč, celkem 2.000 Kč). Poskytuje UNIQA, takže v Itálii by neměl být problém. Dlouho jsem prověřoval připojištění k Fio kartě, které by bylo levnější. Tahle varianta ale ztroskotala na poskytovateli pojištění (Česká pojišťovna), což by mohl být v Itálii asi problém. Děkuji a mějte se hezky.   

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Ta cena u Uniqua se mi nezdá - za 1600 Kč je možné skutečně pobývat v zahraničí 1 rok? Co jsem si o ročním cestovním pojištění našel zde - https://www.uniqa.cz/rocni-cestovni-pojisteni/, tak je délka 1 cesty omezena na maximálně 30 dní, pokud tedy nejde o jiný tarif, ale nic jiného jsem na stránkách Uniqua nenašel.

Co se týče pojistky u FIO, není celkem důležté, jaké pojišťovna bude nakonec proplácet plnění, ale jaká asistenční služba to bude vyřizovat, bohužel tuhle informaci jsem na stránkách FIO nenašel, ale co si pamatuji, tak s Českou pojišťovnou spolupracuje Coris.
Ono těch asitenčních služeb moc není, aktuálně si vzpomenu ještě na Axa a Mondial (tu používá např. Kooperativa), takže je pojišťovny navzájem sdílejí mezi sebou.

Také bych si nedělal velké naděje, že v Itálii budou kdo ví jak natřesení něco vyřizovat s pojišťovnou. U běžného ošetření má kterýkoliv občan EU nárok na péči, kterou by dostal Ital (t.j. bude platit jen případnou spoluúčast) a fakt si nedokážu představit, že by nemocnice kvůli třeba 100 eurům za nějaké léky byla ochotna to vyřizovat s pojišťovnou.

Offline ivzez

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
V pojištění a pojišťovnách se nevyznám, v tom je odborník pan Chrz.

Zaujalo mne, že jde o pojištění studenta během studijního pobytu v Itálii.
Poradila bych zeptat se ve škole, která s vysíláním studentů do zahraničí už bude mít nějaké
zkušenosti a podle mne Vám doporučí to, co se jejím studentům nejvíce osvědčilo.

A doporučila bych vyřídit Evropský průkaz zdravotního pojištění → více informací v článku
Zdravotní pojištění během studia v zahraničí

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Ano, Evropský průkaz zdravotního pojištění je základ, ale myslel jsem, že ho dnes vydávají automaticky všechny pojišťovny - prostě to, čemu se říká "kartička pojišťovny" už je automaticky v "unijním formátu", alespoň mně ho zdravotní pojišťovna (mám 207) takto automaticky vydala (kartička je modrá z logem cz v kruhu hvězdiček v pravém horním rohu) už před dvěma lety.

Jak jsem psal dříve, s tímto dokladem má nárok na stejnou péči (pozor, pouze v neodkladných případech) jako místní pojištěnci, hradila by si tedy pouze případnou spoluúčast, což zdravotnické zařízení nebude chtít s pojišťovnou nejspíše řešit (kvůli pár desítkám nebo malým stovkám eur), takže jí stejně nezbude nic jiného, než platit hotově. I z toho důvodu bych do pojistky neinvestoval zbytečně moc peněz, protože hlavní tíhu ponese česká zdravotní pojišťovna u které je dítě pojištěno.

Ohledně radění se ve škole - nerad bych něčí schopnosti podceňoval, ale většinou mám zkušenosti, že ten, kdo o tom rozhoduje, vezme první nabídku, která mu přilítne pod nos (v tom lepším případě, v tom horším tu, za kterou dostane nějaký bakšiš). Výjimkou jsou pojistky pro sportovní oddíly, kde řada sportů ani jinak rozumně pojistit nejde, ale to nebude tento případ.

Ještě k té neodkladné péči - ta je poskytována pouze v rozsahu, který zajistí bezpečný návrat domů. Z žádné pojistky (ani té u české zdravotní pojišťovny ani z komerční pojistky) nebude hrazena např. péče umožňující pokračovat v pobytu. Tedy např. bude-li zjištěno, že zdravotní stav je nutný např. řešit operací, ovšem nikoliv urgentní, budou nejspíše uhrazeny pouze nějaké utěšující a podpůrné léky či prostředky (např. fixace zlomeniny) umožňující bezpečnou přepravu do ČR, aby mohla být operace provedena zde. Stejně tak je výrazně omezeno cokoliv, co se týká zubů, také jí nebude uhrazeno vyšetření zraku (brýle) a podobně.

A ještě k těm dalším pojištěním - pojištění zavazadel nemá vůbec smysl. Co jsem procházel různé nabídky, tak cokoliv, co má nějakou cenu (elektronika, optika, hotovost,...) je ve výlukách a to ostatní se směšným limitem (kufr nebo jednotlivé kusy oblečené maximálně jednotky tisíc korun, takže jestli si s sebou chce vzít plesovou róbu od Blanky Matragi nebo lodičky od Blahnika, tak na nějakou náhradu může rovnou zapomenout). Odpovědnost může mít klidně "českou" (většinou platí po celé Evropě), tedy např. pokud jí rodiče mají sjednanou v rámci pojištění domácnosti, případně ji má sjednanou k platební kartě.

Nedělal bych z toho zbytečnou kovbojku, z Itálie je doma za pár hodin, nejede přece na Antarktidu.
« Poslední změna: 18. 04. 2017, 13:41:27 od Patrik Chrz »

Offline kajman71

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Pokud by se nahodou jednalo o pojistence Zdravotni pojistovny ministerstva vnitra, coz tak nevypada, tak jednim z jejich benefitu je prave tento ty pojisteni pro studenty.

http://www.zpmvcr.cz/pojistenci/cestovni-a-jine-pripojisteni/cestovni-pojisteni-pro-studenty-zdarma/

Termin zmeny zdravotni pojistovny pro platnost od 1. cervence jiz bohuzel vyprsel ke konci brezna.

Offline patapuf007

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Cituji pana Chrze : Ano, Evropský průkaz zdravotního pojištění je základ, ale myslel jsem, že ho dnes vydávají automaticky všechny pojišťovny - prostě to, čemu se říká "kartička pojišťovny" ...

Taktéž ano, domnívám se, že jde o standardní modrou kartičku zdravotního pojištění. Tenhle průkaz se přesně tak i jmenuje.

... k Uniqa poj. : nehledal jsem na stránkách pojišťovny, hledal jsem přímo na stránkách ISICu, zde:
http://www.isic.cz/pojisteni/isic-rocni-pojisteni-s-dlouhodobymi-vyjezdy/

... k připojištění zavazadel: asi máte pravdu, jsou z toho na míle cítit jenom komplikace.

Každopádně díky moc všem za názory :-)

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Jo, koukám, je tam, že doba výjezdu může být až rok. Každopádně do Itálie mi to přijde jako "jít s kanonem na vrabce" a zvolil bych to připojištění u FIO.

Petr

• Host
Samozřejmě něco jiného by to bylo, pokud by se během toho roku vrátil domů, tím by se doba pobytu "resetovala".
Jak se tohle prokazuje, když v pasu není žádné razítko ?

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
No, to je problém. Asi svědeckou výpovědí, případně nějakou jízdenkou/letenkou, výpisem z platební karty (útraty v ČR), atd. Každopádně nepravdivé uvedení skutečností je pojistný podvod....

Petr

• Host
Každopádně nepravdivé uvedení skutečností je pojistný podvod....
Právě, a protože to nelze ve skutečnosti věrohodně prokázat, může se pojišťovna z případného plnění vždy v takovém případě vykroutit.

Referent

• Host
Re:Jaké cestovní poj. studenta v EU na půl roku?
« Odpověď #12 kdy: 21. 04. 2017, 15:14:07 »
Tady je těžké rada, záleží i na povaze. Někdo spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění a bere na vědomí jeho rizika, naopak já jsem se při cestě na Malou Fatru připojistil i na zásah Horské služby, který se na Slovensku platí. Ovšem nějaké polovičaté (nebo čtvrteční) řešení, na půlroční studijní cestu uzavřít nějaké "turistické" na 30 (60) dní, nepovažuji za vhodné.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Každopádně nepravdivé uvedení skutečností je pojistný podvod..
Právě, a protože to nelze ve skutečnosti věrohodně prokázat, může se pojišťovna z případného plnění vždy v takovém případě vykroutit.

Prokázat, že jsem v ČR byl je mnohem jednodušší, než prokázat, že jsem nebyl. Prostě zaplatím kartou v obchodě v ČR před odjezdem a mám na potřebný počet měsíců vystaráno.

Platby GoPay

reklama