reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Výpověď v pracovní neschopnosti  (Přečteno 11528 krát)

Lenka

• Host
Výpověď v pracovní neschopnosti
« kdy: 27. 04. 2017, 11:56:55 »
Nastoupila jsem do nového zaměstnání, bohužel, po 3 dnech jsem musela do nemocnice a na pracovní neschopnost. Zaměstnavatel mi po 5 dnech poslal výpověď. Je výpověď platná? Rozhoduje datum poslání výpovědi zaměstnavatelem (v prvních 14 dnech prac.neschopnosti zaměstnavatel nesmí dát výpověď) nebo datum převzetí výpovědi zaměstnancem? Děkuji za odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

jojo

• Host
Re:Výpověď v pracovní neschopnosti
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2017, 07:36:19 »
Určitě vám zaslal zaměstnavatel výpověď ? Při výpovědi automaticky ze zákona nastupuje výpovědní doba. Domnívám se, že vám spíše pracovní poměr zrušil ve zkušební době, což může, i bez uvedení důvodu, a to po uplynutí prvních 14 dní nemoci. Tudíž 15. den vaší nemoci klidně může váš pracovní poměr zrušit ve zkušební době. Žádné jiné omezení zde není.

Referent

• Host
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2017, 07:45:35 »
Lenko, můžete uvést důvod výpovědi a i důvod pracovní neschopnosti (zda jste si ji úmyslně nepřivodila nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití návykových látek)? Jinak se váš dotaz nedá zodpovědět.

Lenka

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2017, 14:30:58 »
Pro jojo: ano, pracovní poměr byl zrušen ve zkušební době. Vím, že nemusí být uveden důvod. Jde mi o to, že 3.4. jsem nastoupila, 6.4. jsem onemocněla, zaměstnavatel mi výpověď zaslal již 12.4.. já ji převzala 24.4. Proto se ptám, zda je výpověď platná.
Pro referenta: pracovní neschopnost jsem si nezpůsobila úmyslně (ani opilost, ani návykové látky), pracovní neschopnost je pro akutní blokádu páteře, infúzní terapie...důvod nebyl uveden, byla jsem ve zkušební době.

jojo

• Host
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2017, 14:53:48 »
Proboha nepište pořád o výpovědi, když jsem vám jasně napsala, že o žádnou výpověď nejde, jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Není důležité, kdy zaměstnavatel zrušení poslal, důležité je, kdy jste je převzala. Pokud to bylo až 15 den nemoci , tak je vše v pořádku. Zaslat zrušení může kdykoliv, ale zrušit může pouze od 15. dne nemoci. Jestliže tam bylo napsáno, že PP se zruší dnem doručení a ten byl 24.4. a nemocná jste od 6.4., tak dnem 24.4. klidně mohl zaměstnavatel pracovní poměr zrušit.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Referent

• Host
« Odpověď #5 kdy: 28. 04. 2017, 15:44:05 »
Jen malé upřesnění, pracovní poměr je ukončen dnem doručení, pokud není uvedeno datum ukončení nebo je dřívější než den doručení. Je-li uveden den ukončení 15. den pracovní neschopnosti nebo pozdější, tak je platné i při doručení dřívějším. Jinak: "Jestliže tam bylo napsáno, že PP se zruší dnem doručení " Tato podmínka je nadbytečná, protože to vyplývá ze zákona.

itendruhej

• Host
« Odpověď #6 kdy: 28. 04. 2017, 15:49:06 »
Zaměstnavatel klidně mohl poslat i výpověď, nic mu v tom nebrání, z toho plyne, že k ukončení pracovního poměru dojde po skončení dvouměsíční výpovědní lhůty.

Lenka

• Host
« Odpověď #7 kdy: 28. 04. 2017, 15:54:07 »
Jojo: proboha, píšete jasně, ale nebuďte tak nedůtklivá ;). Hezký víkend.

nova

• Host
« Odpověď #8 kdy: 28. 04. 2017, 20:25:16 »
To Lenka: Napadáte odpovídající, ale sama pletete pojmy s dojmy. Jestli si myslíte, že výpověď je stejná jako zruš. PP ve zkuš. době, tak se velmi mýlíte.
Ve vlastním zájmu byste si měla nastudovat Zákoník práce, třeba se Vám to bude hodit až nastoupíte k jinému zaměstnavateli. Abyste se nedivila.

Referent

• Host
« Odpověď #9 kdy: 29. 04. 2017, 13:23:28 »
itendruhej, pokud je to výpověď, tak je neplatná, protože nebyl udán důvod.

Lenka

• Host
« Odpověď #10 kdy: 29. 04. 2017, 19:43:55 »
Nova: nenapadám odpovídající, jsem ráda za odpovědi. Zkuste si ale znovu přečíst odpověď jojo..."proboha a jasně jsem vám napsala"...přece to jde psát i bez takového "tónu". Nikdo neví všechno, proto jsem zeptala. Nestojím o žádnou slovní přestřelku, stačí mi zdravotní problémy, naštěstí práci najdu. Jen mě velmi zamrzel nepříjemný přístup nadřízené.

itendruhej

• Host
« Odpověď #11 kdy: 30. 04. 2017, 12:17:57 »
Referente, to je jasné, ale jsou zaměstnanci i zaměstnavatelé, kteří to nevědí.

Referent

• Host
« Odpověď #12 kdy: 30. 04. 2017, 12:25:54 »
Ano, ale to není tento případ, já jsem se proto zeptal a dostal jsem odpověď: "důvod nebyl uveden" Lenka je sice popleta, ale tohle ji věřím.

jojo

• Host
« Odpověď #13 kdy: 02. 05. 2017, 12:43:30 »
Pro tazatelku. Vám přijde normální, že v jedné větě uznáte, že šlo o zrušení PP ve zkušební době a v druhé větě zase píšete o výpovědi ? Mně nevadí, když to poprvé někdo napíše špatně, ale takto ?

"Pro jojo: ano, pracovní poměr byl zrušen ve zkušební době. Vím, že nemusí být uveden důvod. Jde mi o to, že 3.4. jsem nastoupila, 6.4. jsem onemocněla, zaměstnavatel mi výpověď zaslal již 12.4.. já ji převzala 24.4. Proto se ptám, zda je výpověď platná."

Protože , když si nesrovnáte pojmy, tak tomu nebudete nikdy rozumět. Výpověď je jednostranný akt, který na sebe ze zákona váže 2 měsíce výpovědní dobu, zaměstnanec ji dává bez uvedení důvodu, zaměstnavatel, naopak jen ze zákonných důvodu.
Ve zkušební době se pracovní poměr ruší - mohou obě strany, bez uvedení důvodu, jen zaměstnavatel nesmí zrušit PP v době prvních 14 dní nemoci. Potom může kdykoliv i v době nemoci, bez uvedení důvodu.
Pokud by dal ve zkušební době výpověď (velmi neobvyklé, ale v souladu se zákonem), potom by klasicky prvním dnem následujícího měsíce, po doručení začala běžet 2 měsíce výpovědní doba.

Lidmanský Pavel

• Host
« Odpověď #14 kdy: 11. 04. 2019, 11:38:22 »
Výpověď byla dána do dohody o pracovní činnosti pracovníku na neschopence po 18ti ( či 15ti dnech) a nastupuje výpovědní lhůta 2 měs. Dohoda končí uplynutím výpovědní lhůty, ? Je to tak, a dovolená lze proplatit?

Platby GoPay

reklama