reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: čerpání dovolené  (Přečteno 4984 krát)

Martin

• Host
čerpání dovolené
« kdy: 06. 05. 2017, 11:42:27 »
Dobrý den,
žádám Vás o radu ohledně vybrání dovolené. Chtěl bych dát tento měsíc výpověď. Nyní mám velmi hodně nevybrané dovolené (7 dní z roku 2015, 20 dní z roku 2016, a poměrnou část z roku 2017). Je mi jasné, že zaměstnavatel rozhodne, zda mi proplatí nebo umožní vybrat dovolenou z roku 2017, ale jak je to s dovolenou za rok 2015 a 2016.
Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Referent

• Host
Re:čerpání dovolené
« Odpověď #1 kdy: 06. 05. 2017, 13:27:02 »
Dovolená z roku 2015 musela být vyčerpána nejpozději do konce roku 2016 s výjimkou pracovní neschopnosti, MD a RD, ale musí být čerpána okamžitě, když překážka pomine (ZP §218 odst.4), takže dovozuji, že vám dovolená propadla (i když to ZP výslovně neuvádí). Čerpání dovolené za rok 2016 vám musí zaměstnavatel určit do 30.6.2017 následně od 1.7.2017 si ji můžete určit sám. Podle mne je nutné začít o čerpání (případně proplacení) dovolené bezodkladně jednat (a dohodnout se), než se následně třeba soudit.

nova

• Host
« Odpověď #2 kdy: 07. 05. 2017, 20:36:34 »
Dovolená nepropadá (ani z r. 2015, ani z r. 2016, ani z r. 2017). Pokud jste neměl/a dlouhodobou nepřítomnost v práci z důvodu nemoci, prac. úrazu, MD, RD, pak zaměstnavatel porušil Zákoník práce a měl nařídit čerpání dovolené dle zákona. I Vy jste porušil/a zákon (pokud jste ovšem nebyl/a dlouhodobě nepřítomen z výše uvedených důvodů) a dovolenou za r. 2015 jste měl/a čerpat a nahlásit zaměstnavateli, že ji budete čerpat od července 2016. I tak Vám dovolená nepropadá a musí být buď zaměstnavatelem nařízena k čerpání než ukončíte PP nebo Vám bude proplacená v poslední mzdě.

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2017, 09:03:18 »
Zřejmě máte pravdu, právo na dovolenou není hmotné, tedy nelze jej "promlčet". Ovšem bylo by to možné zamotat a udělat z toho kauzu. Zákon jasně sice porušil zaměstnavatel, tím že neurčil dovolenou, ale jednání zaměstnance, který si nevybal dovolenou ač mohl (stačilo to oznámit zaměstnavateli 14 dní předem), by bylo možné (hypoteticky) vykládat jako vzdání se dovolené.

qwertz

• Host
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2017, 10:17:57 »
Dovolená nepropadá, musí se vybrat nebo proplatit. Pokud vám zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené z předchozího roku do 30.6. (musí stanovit termín čerpání, klidně i na později), platí že čeprání dovolené si stanovujete sám. Tzn. že dovolenou z roku 2015 zaměstnavateli písemně oznamte a čerpejte (mimo vážné provozní důvody to zaměstnavatel musí strpět). Dovolenou z roku 2016 vám zaměstnavatel určí nebo proplatí. Pokud by váš pracovní poměr trval i po 30.6.2017 a zaměstnavatel by do tohoto data neurčil, kdy dovolenou vyčerpáte, mohl byste opět určit její čeprání sám.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Platby GoPay

reklama