reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: DPČ a zdravotní pojištění  (Přečteno 22110 krát)

Eva

• Host
DPČ a zdravotní pojištění
« kdy: 15. 05. 2017, 19:17:52 »
Mám pouze DPČ na 4 měsíce, jiný příjem nemám. Abych se uživila, pracuji 8 hodin denně, takže už za 2 měsíce odpracuji povolenou 1/2 pracovní doby.
1) Jak to bude s povinným zdravotním pojištěním druhé dva měsíxce, pokud neseženu jinou práci?
2) mám 14 denní výpověď, můžu ji po odpracování 1/2 pracovní doby podat?
Na ÚP práce se v době trvání DPČ hlásit nemůžu, i když budu bez příjmu.
Navíc ke konci trvání DPČ mám plánovanou operaci, kde mi nikdo není schopen říct, za jak dlouho po ní budu schopna pracovat. Léta jsem si pro tento případ platila sopukromé pojištění, které jsem ale v době bez zaměstnání musela vypovědět, abych měla z čeho žít.
Byla jsem se poradit na ÚP, poradili jediné: zaplatit si sama zdravotní pojištění, nebo odložit operaci (což lékaři nedoporučují - rakovina)
Předem děkuji za rady.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:DPČ a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2017, 09:46:27 »
Nejprve bych se zkusila dohodnout se zaměstnavatelem. Abyste po odpracování těch 2 měsíců buďto ukočili DPČ dohodou , nebo byste uzavřeli jiný pracovní vztah, např. pracovní poměr na dobu určitou.

Pokud to nepůjde, pak vám nic nebrání v podání té výpovědi.

Eva

• Host
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2017, 11:39:49 »
Pokud ukončíme DPČ dohodou, bude porušen zákoník práce. Já s tím problém nemám, ale nerada bych byla za to někdy popotahovaná.

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2017, 12:18:43 »
"Pokud ukončíme DPČ dohodou, bude porušen zákoník práce" a co § 77, odst. (4), písm. a)?

Lada

• Host
« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2017, 12:26:51 »
ZÁKONÍK PRÁCE
§ 77 Společné ustanovení
4) Není-li sjednán způsob zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, je možné ho zrušit
a) dohodou smluvních stran ke sjednanému dni,
b) výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, nebo
c) okamžitým zrušením; okamžité zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti však může být sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Eva

• Host
« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2017, 18:33:07 »
Bude porušen, bude odpracováno víc než 20 hod. týdně v průměru trvání smlouvy.

Lada

• Host
« Odpověď #6 kdy: 16. 05. 2017, 21:39:06 »
Jestli vás trápí pouze toto, tak se strachujete zbytečně. Za problém s odpracovanými hodinami by mohl být popotahován leda váš zaměstnavatel. Vy jakožto zaměstnanec nikoli. Bráno z pozice zaměstnance, zbytečně moc nad tím dumáte a snažíte se řešit něco, co není starost vaše, ale starost vašeho zaměstnavatele. Pokud chcete DPČ ukončit výpovědí, tak tu výpověď prostě podejte. Není nic, co by vám v tom bránilo.

Pokud to chápu dobře, tak jste ještě ty 2 měsíce neodpracovala, takže zákoník práce ještě porušen nebyl. Tak se to snažte se zaměstnavatelem nějak vyřešit dříve, než k porušení dojde. Pokud zaměstnavatel nebude chtít, pak můžete podat tu výpověď.

Je zajímavé, že překročení počtu odpracovaných hodin, zdá se, vadí pouze vám a ne vašemu zaměstnavateli. Přitom on by měl být první, kdo by to měl řešit. Ten vysoký počet odpracovaných hodin máte s jeho svolením, nebo to pro něj bude "překvápko", až uvidí váš pracovní výkaz? Je si vědom toho, že tímto tempem pro něj budete moci pracovat z těch 4 sjednaných měsíců pouze první 2 měsíce a ty další 2 už nikoli? Nebo naopak počítá s tím, že pro něj budete pracovat celé 4 měsíce (na kratší počet hodin v měsíci) a bude nepříjemně překvapen až zjistí, že jste celou pracovní dobu už vyčerpala tak brzy?

Eva

• Host
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2017, 09:46:57 »
Děkuji, asi jsem jediná, kdo se tím zabývá a máte pravdu, asi zbytečně. Zaměstnavatel chce, abych pracovala 32 hodin týdně. Pokud je počet odpracovaných hodin jeho starost, už jsem klidná.

Platby GoPay

reklama