reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Typy ETF  (Přečteno 34014 krát)

Ruda

• Host
Typy ETF
« kdy: 25. 05. 2017, 08:18:15 »
Dobrý den,

Jakožto konzervativní spořílek momentálně zažívám špatné časy. Preferoval jsem termínované účty, ale při současné inflaci a úrocích na termínovaných účtech nezbývá než udělat krok do neznáma a vrhnout se do kalných vod investic :) Načetl jsem něco na internetu a tak teď vím, že nic nevím.
Zřídil jsem si demo účet E-Broker u Fio a jakž takž se v tom orientuji. Konkrétně mě zajímají ETF, protože mají nízké poplatky a není třeba pořád probírat portfolio, protože diverzifikace je tak nějak v základu. Jsem dost líný, plánuji koupit 5-6 ETF minimálně na 5 let a jen na to dohlížet.
Bohužel se neorientuji v typech ETF. Rozdělení na dluhopisové, komoditní, měnové atd. chápu. Mě zajímají dividendové, ale jen ty, které dividendy automaticky reinvestují. Nikde jsem nenašel jejich seznam, i když určitě existuje.

Prosím o radu, zda jsem si jako začátečník nezvolil špatnou strategii a kde najít zmíněný typ dividendových ETF.

Děkuji
Rudolf Neuwirth

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Typy ETF
« Odpověď #1 kdy: 25. 05. 2017, 10:03:33 »
Na internetech existují různé vyhledávače, kde si lze filtrovat ETF podle určitých parametrů, mezi nejoblíbenější nástroje patří třeba justETF: https://www.justetf.com/uk/find-etf.html, ETFdb: http://etfdb.com/screener/ nebo ETF.com: http://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder (podobných "screenerů" je ale zcela jistě více) či je lze vyhledávat přímo na stránkách konkrétních eminentů (mezi nejznámější patří bezesporu třeba Vanguard, BlackRock (iShares), SPDR, Amundi, Lyxor, db x-trackers...)

V každém případě, ETF je jenom nástroj, zásadní otázkou v tomto případě bych shledal spíš to, jestli vůbec chceš, nebo máš potřebu investovat - pokud se považuješ za tak konzervativního člověka, že najednou ti nevadí, že tvé peníze nebudeš mít třeba zajištěné do českých korun (neexistuje žádné ETF denominované v Kč, natož, aby bylo měnově zajištěné), tak bych spíš viděl na místě mít nějaký konkrétní záměr, co od toho očekáváš, protože skutečnost, že na termínovaných vkladech či spořicích účtech jsou v současnosti nízké míry zhodnocení se mi příliš nejeví jako dostačující (a se zohledněním, že průměrná míra meziroční inflace v letech 2014 - 2016 byla pod 1 %, zatímco peníze nebyl až takový problém uložit, aby se zhodnocovaly aspoň tím 1 % p.a. to až tak hrozně zase nedopadá - samozřejmě nyní, kdy inflace už dosahuje cílů ČNB a úrokové sazby ještě zvyšovány nejsou to už problém být může, ale prognózy jsou zatím takové, že zvýšení sazeb by už mělo nastat ve třetím čtvrtletí letošního roku a lze očekávat, že se s tím sveze i úročení v bankách - k tomu by mohl přispět i konkurenční boj, třeba depozita bude chtít jistě nabrat se spuštěním bankovních operací i Hello Bank! by Cetelem)...

Poté, co si tohle ujasníš, tak je možné přemýšlet dále, aspoň mít nějakou rámcovou představu, plán - třeba, že už chci investovat konkrétně do akcií, dejme tomu, že "jádro" by měly tvořit podniky s velkou a střední tržní kapitalizací zaměřené na rozvinuté trhy, pak okrajově (určité procento) by měly tvořit třeba i menší podniky působící na rozvíjejích se trzích, a teprve až pak zvolit vhodný nástroj - to jestli dividendy distribuují (vyplácejí), nebo akumulují (reinvestují) by měla být až podružná záležitost (ano, typicky pro evropského investora je aktuálně zpravidla bezproblémovejší si vybírat s ohledem na daňový režim akumulační ETF, ale nevidím to jako primární faktor při rozhodování) a přišel bys třeba na to, že si nemusíš vůbec vybírat 5-6 titulů, ale klidně by ti stačily třeba i 2...

V každém případě to ale nelze brát jako obecné rady, u každého může fungovat něco jiného. Třeba se ale jednou pochlubíš, jak to zafungovalo u tebe.

Ruda

• Host
« Odpověď #2 kdy: 25. 05. 2017, 12:51:34 »
Děkuji za rychlou odpověď a komentář.
Mě samozřejmě pořád vadí riziko vyplývající z akciových trhů. Určitě ale ještě nemám úplně jasno. Sonduji možnosti a všude narážím na komplikace, poplatky, zdanění, měnové riziko atd. Když to pak člověk spočítá, tak zjistí, že inflaci sice přeprat může, ale také nemusí. Můžu si taky nechat poradit, ale to samozřejmě nejen není zadarmo, ale prakticky není možné najít nikoho, kdo je nezávislý.
Budu tomu muset dát čas. Sice budou zatím peníze ležet na spořáku, ale lepší, než je špatně použít.
O očekávaném zvyšování úroků jsem také četl. Já letos zjara stihl Creditas za 1,1% (teď 0,3%), ale to na inflaci zdaleka nestačí.

Zbyno

• Host
« Odpověď #3 kdy: 16. 06. 2017, 13:28:25 »
Markets jsou takový průměr mezi brokery ... najdete i mnohem lepší brokery (ale bohužel i některé o mnoho horší).

Platby GoPay

reklama