reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: brigáda vs. úřad práce a zdravotní pojištění  (Přečteno 3298 krát)

Markéta

• Host
Dobrý den. Potřebovala bych se zeptat na jednu věc, ve které nemám jasno a na internetu jsem to nevyhledala. Dostala jsem se do situace, že jsem v březnu skončila na vysoké a pokračuji opět až na podzim. Tudíž jsem na chvíli ztratila status studenta a dělám teď brigády. Doteď jsem měla brigádu takovou, že jsem nepřekračovala hranici 5500 Kč za měsíc, a proto mohu být v pohodě evidována na ÚP, který za mě platí zdravotní pojištění. Jenže teď od nového měsíce začínám brigádu, kde si vydělám za měsíc okolo 9500 Kč, a proto by mě mohl ÚP vyškrtnout. Proto jsem se rozhodla odtamtud odejít sama a po tu zbylou dobu než začnu v září opět studovat, si zdravotní pojištění platit sama. Dohledala jsem, že to dělá okolo 1400 Kč za měsíc u zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (211). Jenže pořád nemůžu vymyslet, jak to udělat nejlíp, aby za mě úřad práce platil zdravotní pojištění, než zjistí, kolik jsem si vydělala. Jelikož musím nejdéle do konce následujícího měsíce přinést potvrzení o výdělku. Nevím jestli to nahlásit rovnou, že chci teda odejít nebo to udělat tak, že budu evidovaná i přes červenec a nechám se vyškrtnout sama ještě před tím, než bych musela doložit výdělek. Nevím jestli je to bude ještě zajímat kolik jsem si vydělala nebo ne. Jak jsem snad dobře pochopila, tak je asi lepší když člověk odejde sám, než že ho úřad vyškrtne za porušení pravidel a má za to nejspíš nějaké sankce a musí třeba doplatit zdravotní pojištění ještě za ten měsíc. Snad mě někdo pochopíte  ;D asi jsem to napsala dost kostrbatě  :D ale předem děkuji za radu :)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Markéta

• Host
Re:brigáda vs. úřad práce a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2017, 12:07:27 »
trochu asi pozměním dotaz. Když bych tam přišla zítra a nechala se teda vyškrtnout, budu platit ZP ještě za tenhle měsíc? ...a pokud v v září nastoupím ke konci měsíce do školy, budu platit ZP i za září, že? děkuji za odpovědi :)

Vaclav

• Host
« Odpověď #2 kdy: 28. 06. 2017, 12:09:32 »
Nebudete, já např. v roce 2014 byl také na UP, v únoru jsem pracoval a vydělal si maximalně do poloviny minimální mzdy, takže jsem na UP mohl být i nadále, nicméně od poloviny března se mi měnil úvazek a pracovní smlouva, takže bych tu polovinu MZ, abych mohl být dále veden na UP, přesáhl. Ihned jsem po obdržení tu novou smlouvu ukázal na pracáku a oni mne "vyhodili" zpětně k 28.2.14 (neboť bych za měsíc březen měl "přesah").

Také mám 211 a mám tam udělaný epřístup do karty pojištěnce a jde tam vidět, že zaměstnavatel za mne zaplatil zdravotní pojištění za únor a poté za následující měsíce. UP za mne zaplatil celý únor a jelikož jsem se odhlašoval z pracáku asi 12. března 14, tak za mne zaplatil i celý měsíc březen. Ono je to logické, protože do té nové smlouvy, čili pro mne do nějakého toho 12.3.14 jsem měl starou smlouvu s úvazkem nízkým, kde bych nepřesáhl polovinu minimální mzdy.

Takže ano, ve Vašem případě pokud se necháte vyhodit nyní, tak celý červen 17 máte placený od UP.

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 06. 2017, 12:58:20 »
Podle § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění je pojištěnec (tazatel) sám plátcem pojistného, pokud má na území České republiky trvalý pobyt, není zaměstnancem ve smyslu uvedeného zákona ani osobou samostatně výdělečně činnou a ve smyslu tohoto zákona a není za něho plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Platby GoPay

reklama