reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Výplata nemocenské v ochranné lhůtě  (Přečteno 3846 krát)

Květoslava Mottlová

• Host
Výplata nemocenské v ochranné lhůtě
« kdy: 14. 07. 2017, 18:14:20 »
Dobrý den,
Dnes jsem se dozvěděla,že nemocenskou dostanu nejdříve až za 21 dní, protože jsem již v ochranné lhůtě začala marodit.
Je vůbec možné takovýto postup,nebo je někde chyba?
Prosím o vysvětlení.
Předem děkuji za odpověď ;)

Reklama

• Stálý člen

reklama

jojo

• Host
Re:Výplata nemocenské v ochranné lhůtě
« Odpověď #1 kdy: 14. 07. 2017, 18:34:19 »
V čem myslíte, že by měla být chyba ? Nemocenské dávky náleží od 15. dne nemoci. Pokud onemocníte do 7 dnů po skončení zaměstnání (v ochranné době) tak od 15. dne nemoci budete dostávat nemocenskou. 21 dní je nesmysl.

Květoslava Mottlová

• Host
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2017, 14:16:09 »
Bylo mi řečeno, že 21 dní žádné peníze nedostanu a po té době,mě bude vyplácet sociálka.
Pokud je jejich jednání protiprávní,kam se mohu obrátit o pomoc?
Děkuji.

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 15. 07. 2017, 14:51:25 »
"Dnes jsem se dozvěděla,že nemocenskou dostanu nejdříve až za 21 dní" To bylo myšleno tak, že peníze dostanete nejdříve 4.8.2017.

Offline ivzez

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2017, 06:11:09 »
Bylo mi řečeno, že 21 dní žádné peníze nedostanu a po té době,mě bude vyplácet sociálka. Pokud je jejich jednání protiprávní,kam se mohu obrátit o pomoc?

O nic protiprávního nejde.

Kdybyste byla zaměstnaná, měla byste nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele.
Náhrada náleží za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci, za první tři směny není nárok na nic.

Vy jste ale onemocněla až v ochranné době.
Za prvních 14 dnů nemoci v OL není nárok na nic, nemocenské (= dávka nemocenského
pojištění) začne OSSZ vyplácet až od 15. dne nemoci (bude-li nemoc tak dlouho trvat).

Nemocenské se vyplácí měsíčně pozadu (v srpnu za červenec, …) a na výplatu má OSSZ
po dodání veškerých podkladů 30 dnů. 

Podklady pro výplatu nemocenského předávejte bývalému zaměstnavateli.

____

PS: Kým „Vám bylo řečeno“?
Zmíněných 21 dnů už neplatí, nyní zaměstnavatel vyplácí náhradu za 14 dnů.

Reklama

• Stálý člen

Lada

• Host
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2017, 08:58:47 »
První 2 týdny (tj. 14 dnů) trvání nemoci vyplácí zaměstnavatel nemocnému zaměstnanci náhradu mzdy za nemoc. Dříve to bývaly 3 týdny (tj. 21 dnů), ale to už je pár let zpátky - váš bývalý zaměstnavatel by měl vědět, že teď už to není 21 dnů, ale jenom 14 dnů. Od 15 dne vám vyplácí sociálka nemocenské dávky.

Ve vašem případě je problém v tom, že váš pracovní poměr skončil ještě před započetím nemoci. Protože to, co zaměstnavatel vyplácí prvních 14 dnů, je náhrada mzdy. Kdybyste byla zdravá, tak byste od té firmy těchto 14 dnů žádnou mzdu nedostávala (protože už tam nepracujete), tím pádem vám bývalý zaměstnavatel nemá co nahrazovat a žádná náhrada mzdy vám nepřísluší.

Za prvních 14 dnů tedy opravdu nedostanete nic a teprve od 15. dne dostanete nemocenskou od sociálky.

Platby GoPay

reklama