reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak na nejvýhodnější placení v Chorvatsku?  (Přečteno 10768 krát)

Offline Mufinmufi

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Jak na nejvýhodnější placení v Chorvatsku?
« kdy: 13. 08. 2017, 14:37:30 »
Poprvé plánuji cestu do Chorvatska a zvažuji prozatím následující scénář:
- místní směnárna v ČR hotovost CZK -> kuny
- záloha karta Airbank v CZK
- na PHM karta v EUR (Rakousko, Slovinsko), ale snad mi to vyjde na jednu nádrž až do Chorvatska (Istrie)
- dálniční známky 2x Rakousko a 2x Slovinsko v místní směnárně (jedeme na 14 dní)
- na mýtné asi hotovost v kunách
- ubytování chce platbu v hotovosti a EUR, nebo méně výhodnou konverzi do kun (směním pravděpodobně u nás EUR, vybírat z bankomatu a kvůli tomu zajíždět se mi po cestě nechce)

Pokud by hotovost pochyběla zvažuji jestli platit CZK kartou, nebo vybrat (pravděpodobně výhodnější) z tamnějšího bankomatu. Obávám se ale "oholení" na kurzech. Když si směním v ČR moc tak zase nebudu vědět, co s tím :-).

Budu vděčný od zkušenějších za rady a příp. úpravu finančního scénáře. Účty mám u těch, kde je možnost tyto mít bezplatné snad všude, tak si mohu příp. nechat dovystavit ještě kartu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Jak na nejvýhodnější placení v Chorvatsku?
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2017, 06:43:49 »
Co se EUR týče, tak ty se dají velmi výhodně nakoupit v arabských směnárnách. Já nejvíce kupuji u http://prahaexchange.cz/, ale ti nemají kurzy na webu, z těch, co mají, tak bych doporučil http://www.alfaprague.cz/web2/ (a vytisknout si ze stránek VIP kupon).

U kun už to tak výhodně nevychází (čím exotičtější měna, tím větší marže směnárny), ale proti AirBank by to stále mělo vyjít výhodněji. Takže bych doporučil koupit kuny v objemu u kterého víš, že určitě utratíš a zbytek platit na místě kartou (v obchodech ji běžně berou).

Nepíšeš, jestli nemáš nějakou jinou kartu (např. Cetelem nebo Tankovací kartu ČP), které mají výhodnější kurzy.

Dálniční známky je možné koupit i u nás např. v pobočkách ÚAMK (já kupuji v Praze na Antala Staška), i když cena je tam o něco vyšší (na druhou stranu to může ušetřit po cestě dost času), než když se koupí v eur přímo na místě.

Co se týče platby kartou oproti výběru z bankomatu tak je to stejné (alespoň u AirBank), není důvod vybrat a pak vybranými penězi platit. Jen si musí člověk dát pozor na DCC (dynamic currency convesion) - zkrátka vždy pečlivě kontrolovat částku na terminálu, jak je tam částka v jiné měně, než máš platit (třeba v českých korunách), tak vždy odmítnout, kurzy jsou úmyslně velmi nevýhodné.

Offline Mufinmufi

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2017, 10:52:27 »
Díky, dnes jsem dostal na EUR nabídku z místní směnárny (Mifin) s kurzem 26,4 Kč/EUR, což není vzhledem k množství (1.500 EUR) v porovnání s kurzem FIO deviza prodej zase tak špatné. Na Prahu to holt dle toho, co jsi poslal bohužel nemá. Škoda, že se z našich bankomatů nedá dostat EUR, ale že bych chtěl hned teď přecházet z CZK na EUR globálně se taky říct nedá.

U kun mi ale dali při 30.000 Kč kurz 3,63 Kč / HRK, což se dívám že i FIO má kurz výhodnější (3,618 Kč/ HRK deviza prodej), nicméně nevím kde se u FIO dostanu k HRK v hotovosti. Zkusím se tam z principu zeptat.

Na DCC si dávám pozor vždy, nabízelo mi to i při výběru EUR kartou v EUR jako přepočet na CZK. Zřejmě jde o to, že karta je od CZ poskytovatele a toho cejchu se nezbaví, nebo to berou podle hlavní měny na účtu, kdy EUR je vždy vedeno jako "vedlejší" (tuším že EquaBank to má takto řešeno). Moc se v tom nevyznám.

Kartu Cetelem, nebo tankovací kartu ČP nemám.

Do Prahy to mám přes celou ČR a momentálně tam cestu také nemám.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2017, 12:08:24 »
Kuny FIO určitě na pokladně nemá - ten kurz je devizový (ne valutový), tedy je pro bezhotovostní operace v cizí měně (převody do zahraničí).
Takový průřez směnárnami kdysi vyšel na Idnes - http://finance.idnes.cz/test-smenaren-eura-nejlevneji-poridite-v-praze-dolary-v-brne-prw-/viteze.aspx?c=A090608_133634_viteze_sev , třeba přes některé z měst pojedeš.

Eura je prý velmi výhodně koupit u Vietnamců a pak prý velmi dobře mění na čerpacích stanicích Tank Ono.

Kuny u nás moc bank neprodává http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/HRK-chorvatska-kuna/
Pozor ale na to, že banky si někdy účtují kromě kurzu ještě poplatky, i když třeba ČS při prodeji valut je na období letních prázdnin odpouští.

Offline Mufinmufi

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 20. 08. 2017, 17:22:15 »
U jakych vietnamcu ty EUR myslis?

Nyni vychazi pro HRK nejlepe Moneta, zkusim jim napsat. Dokonce maji lepsi kurz, nez-li mistni smenarna.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 21. 08. 2017, 08:04:26 »
Vietnamská tržiště u hranic, tam se občas dají eura výhodně nakoupit. Kamarád ale jednou směnil v normálním vietnamském obchodě v centru města, prostě tam byl nakoupit a bavil se s kamarádem, že ještě musí koupit eura, Vietnamec to slyšel a hned nabídl dobrý kurz.

A nebo ty čerpací stanice Tank Ono.

U té směny v bance pozor na poplatky, třeba Moneta má poplatek "Prodej bankovek cizí měny 1 % min 30 Kč ". Naproti tomu Česká spořitelna mívá o letních prázdninách poplatky odpuštěny.

mojma

• Host
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2017, 15:33:32 »
Moneta má až do konce srpna směnu chorvatských kun taktéž bez poplatku.

Jana8

• Host
« Odpověď #7 kdy: 30. 08. 2017, 12:02:21 »
Vyměnovat eura ve vietnamské večerce rozhodně nedoporučuju, nikdy nevíte..Já osobně si v zahraničí vybírám z bankoamtu, je to nejlevnější a nemusím hledat směnárny s dobrým kurzem (u Equa bank to mám za 9 korun/výběr).

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 01. 09. 2017, 10:12:14 »
Equa má aktuálně kurz 26,672 Kč.
Jedna z mých oblíbených směnáren http://www.alfaprague.cz/web2/ má 26,14 a VIP (stačí kupon z webu) 26,12 Kč. A to jsou ještě levnější, třeba http://prahaexchange.cz/, ale ti nemají kurzy na webu.
Rozdíl na 1 euru oproti Equa je přes 55 haléřů na 1 euru, takže takový výběr "zdarma" (mají některé tarify od ČSOB, ČS, KB, Sberbank, Air Bank a všechny od Unicredit) nebo za levno (tedy třeba za 9 Kč od Equa), se u větších částek může poměrně dost prodražit. U Equa bohužel v minulosti docházelo k velké manipulaci s kurzy, kdy chvíli vyšly velmi dobře, aby ze dne na den banka výrazně zvýšila marži (a za několik měsíců ji zase snížila), bohužel jsem se v minulosti takto nachytal a od té doby se snažím kartu Equa v zahraničí nepoužívat. A to dříve využívali pro výběry z bankomatů horší, valutový, kurz.

Já jsem takto v Egyptě otestoval pár výběrů z bankomatů z různých karet s "výběrem zdarma" a přes poplatek za výběr 30 Kč mi vyšel nejlépe výběr kartou Creditas (vybíralo se 3000 EGP, tedy asi ekvivalent 4,5 tisíce Kč). Aktuálně má kurz eura 26,38, takže už při výběru 100 euro vychází Creditas lépe. Samozřejmě při platbě v obchodě vychází lépe vždy.
A to jsou karty, které mají ještě lepší kurzy, např. Cetelem, kde je možné zvolit buď bonus při platbě kartou (2 - 4 % maximálně 400 až 800 Kč) nebo výběry v zahraničí zdarma.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak někdy si účtuje poplatek za výběr i samotný bankomat, např. v Thajsku nebo Kambodži je běžný poplatek kolem 5 dolarů, v Brazílii na letišti v Sao Paulu jsem platil 6 dolarů. Postupně se s takovými případy lze setkat i v evropských turistických letoviscích. Je pravda, že bankomat musí na tuto skutečnost upozornit, ale toto upozornění může být v místním jazyce.

Další pastí je DCC, kdy konverzi provede nevýhodným kurzem samotný bankomat - http://finance.idnes.cz/vyber-z-bankomatu-a-sluzba-dcc-dkg-/sporeni.aspx?c=A150819_070933_bank_sov, opět musí na tuto skutečnost upozorit, ale opět to může být v místním jazyce.

mizuno 1

• Host
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2017, 21:05:10 »
Když jsem byl v červnu v Chorvatsku, vycházelo nejlépe placení kartou, mírně horší kurz byl u výběru z bankomatu (obojí karta Unicredit, výběr z bankomatu zdarma) a nejhůře směna v ČR. Nevidím smysl vozit do Chorvatska eura, pokud s nimi neplánujete platit třeba ubytování. Vezl jsem sebou nějakých 300 kun pro strýčka Příhodu (např. kdyby jim "náhodou" nešlo platit kartou na mýtnici😀), na místě jsem ještě vybral z bankomatu, ale kde byla možnost, tak jsem platil kartou.

mizuno 1

• Host
« Odpověď #10 kdy: 27. 09. 2017, 21:23:35 »
Ještě k PH. Mám benzín a cenově nejlépe to vycházelo u nás Tank Ono u Brna ( je bohužel v opačném směru) nebo Chemis za Pohořelicemi. Rakousko bylo mírně dražší, ovšem kromě dálnice, ta je drahá. Pozor na to, že některé pumpy mimo dálnici uvádějí nonstop otvírací dobu, ale v noci jsou bez obsluhy  a mě se na jedné natankovat nepodařilo. Slovinsko i Chorvatsko má benzín výrazně dražší, výhodou je, že ceny na dálnici a mimo jsou podobné. Dálniční známky jsou levnější na místních pumpách než u nás. Na hranicích ČR-Rakousko nešlo koupit 10 denní známku na kartu, měli tam stanovenou nějakou minimální částku.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 30. 09. 2017, 18:56:19 »
Právě se nacházím v Chorvatsku, tak mohu posloužit vlastní zkušeností.
1. Ne všude berou karty (narazil jsem u potápěčské báze a na hradu v Pazinu), ani ne na všech památkách, ale v supermarketech a benzinkách ano. Bankomatů je všude dost - i v kempu
2. Směna CZK zde se fakt nevyplatí (brutal kurz), u Eur to není tak hrozné, pokud je má někdo za střed, tak to může vyjít výhodněji, než platba kartou (záleží na bance od které máte kartu, některé vyjdou výhodněji, některé hůře).  Kurz ve směnárnách jsem viděl 7,20 až 7,30 kun za euro, v ČR jsem našel nejvýhodnější kurz u banky Creditas (jako klient mám valuty za cenu deviz).
3. Zkoušeli na mne při platbě dynamic currency conversion (kurzem 4 koruny za kunu), takže na to pozor.

Platby GoPay

reklama